معاون وزیر صنعت: صنایع کوچک تامین‌کننده 42 درصد اشتغال کشور

معاون وزیر صنعت: صنایع کوچک تامین‌کننده 42 درصد اشتغال کشور

ایسنا/ معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در حال حاضر 92 درصد صنعت کشور را صنایع کوچک تشکیل می‌دهند و 42 درصد اشتغال کشور مدیون صنایع کوچک و سرمایه‌گذاران است. همچنین 24 درصد سرمایه‌گذاری‌ها در این زمینه صورت می گیرد.

سیدمحمدعلی سیدابریشمی امروز - چهارشنبه - در آیین افتتاح شهرک فناوری و مرکز خدمات کسب و کار استان همدان، اظهار کرد: دنیا به دنبال مدلی است که مشکلات اقتصادی را حل کند به طوریکه این مدل دو بخش صنایع بزرگ و صنایع کوچک و متوسط را نگاه می کند.

صنایع بزرگ اشتغالزایی کمی دارند
وی ادامه داد: معمولا صنایع بزرگ در مکان های خاصی از کشور ایجاد می شوند و اشتغالزایی کمی به همراه دارند اما راه حلی که دنیا به آن رسیده و ما هم باید آن را دنبال کنیم توسعه صنایع کوچک است به طوریکه از این طریق با سرمایه بخش خصوصی در تمام گستره کشور اشتغالزایی زیادی صورت می گیرد.

سیدابریشمی تصریح کرد: زمانی که واحدهای صنایع کوچک ضعیف هستند و سرمایه گذار با سرمایه و امکانات محدودی آن را فراهم آورده است نیاز به کمک و پشتیبانی های فکری، فنی، بازاریابی و توسعه ای دارد.

وی افزود: این رسالت و وظیفه باید به شهرک های فناوری و مراکز فناوری و خدمات کسب و کار سپرده شود؛ بنابراین باید در این مراکز افراد متخصص، خبره، دانشمند، دانشگاهی، فهمیده و آماده به کاری که قسمتی از زمان، انرژی و دانش خود را در اختیار واحدهای کوچک صنعتی قرار می دهند، به کار گرفته شود.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران تاکید کرد: با این تفکر، بینش و نگرش اقدام به توسعه شهرکهای فناوری و مراکز فناوری و خدمات کسب و کار در تمام نقاط کشور کردیم.

وی ادامه داد: صنایع کوچک می تواند موتور محرکه ای برای حل مشکلات اساسی کشور باشد بنابراین باید آنها را فعال نگه داریم، واحدهای متوقف را به دنیای تولید برگردانیم و صنایعی که با ظرفیت های پایین فعالیت می کنند به ظرفیت کامل برسانیم.

به گفته سیدابریشمی واحدها و صنایع کوچکی که با سرمایه بخش خصوصی ایجاد می شوند نیازهای متعددی از جمله کمبود نقدینگی دارند که از دولت و بانک مرکزی انتظار می رود حمایت های لازم را از این واحدها به عمل آورند.

وی تصریح کرد: واحدها و صنایع کوچک در سال های اخیر به علت واردات بی رویه، مشکلات نقدینگی، رقابت با بازارهای خارجی دچار مشکلات زیادی شده اند که امیدواریم مجلس نسبت به تصویب لایحه ای که برای حمایت از تولید و صنعت تدوین کرده ایم، اقدام کند.

سید ابریشمی خاطرنشان کرد: از دیگر مشکلات پیش روی واحدها و صنایع کوچک نقص قانون بهره وری کشاورزی در ارتباط با واگذاری زمین های منابع طبیعی است به طوریکه این زمین ها به صورت اجاره ای به سرمایه گذاران این بخش داده می شود اما سرمایه گذار انتظار دارد در ملکی سرمایه گذاری کند که متعلق به خودش است بنابراین اصلاح این قانون جزو واجبات به شمار می آید.

صنایع کوچک با پرداخت مالیات هشت درصدی تحت فشار هستند
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت دریافت هشت درصدی مالیات بر ارزش افزوده از واحدها و صنایع کوچک اشاره کرد و گفت: این درصد مالیات فشار زیادی به واحدها وارد می کند بنابراین انتظار می رود شهرداری درصدی قابل توجهی از سهم خود از مبلغ مالیات دریافتی از واحدهای مستقر در شهرک های صنعتی را برای امور و فعالیت های زیربنایی و نگهداری واحدها اختصاص دهد و هزینه کند.

به گفته سیدابریشمی واحدهای صنعتی کوچک رشد بیشتری می توانند داشته باشند در صورتی که به مراکز فناوری و خدمات کسب و کار به عنوان ساختمان نگاه نشود بلکه به عنوان مرکز علمی، تحقیقی و کاربردی با بهره گیری از کارآفرینان به منظور استفاده بهینه از نظرات و ایده های آنان، نگریست.

وی خاطرنشان کرد: شش ماه نخست آغاز به کار این مرکز به صورت رایگان در اختیار شرکت های مشاور قرار می گیرد و پس از برقراری ارتباط با دانشگاه انعقاد قرارداد خواهیم داشت و تا شش ماه نصف مبلغ مدنظر را دریافت می کنیم پس از آن انتظار درآمدزایی از این مراکز را داریم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون وزیر صنعت: صنایع کوچک تامین‌کننده 42 درصد اشتغال کشور» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات



{literal} {/literal}
X