ناصر ایمانی در گفت‌وگو با «اعتماد»: اصولگرایان اکثریت مجلس را از دست می‌دهند

ناصر ایمانی در گفت‌وگو با «اعتماد»: اصولگرایان اکثریت مجلس را از دست می‌دهند

اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

سرمقاله‌نویس سال‌های نه‌چندان دور روزنامه کیهان، عضو شورای سردبیری روزنامه‌های رسالت و کیهان در دو مقطع زمانی از او یک اصولگرای تمام عیار ساخت اما خروجش از کیهان همزمان بود با فاصله گرفتن از تندروی‌های برخی اصولگرایان. ناصر ایمانی حالا اگر چه هنوز هم یک اصولگراست اما صحنه سیاست را با انصاف بیشتری نگاه می‌کند.
او پیش بینی می‌کند اصولگرایان در صورت ادامه وضعیت فعلی اکثریت مجلس را از دست می‌دهند چرا که بیش از پیش روی شیوخ‌شان حساب کرده بودند. به اعتقاد ایمانی اصولگرایان هر چه سریع‌تر باید سازوکار جدیدی را طراحی و تدوین کنند چرا که اگر تن به این کار ندهند انتخابات مجلس دهم،شکست دیگری را در کارنامه‌شان ثبت خواهد کرد.


در جریان اصولگرایی اخیرا آقای مصباح‌یزدی سخنانی در رد اصل وحدت ابراز کرده‌اند. شما در ردیف موافقان سخنان ایشان قرار می‌گیرید یا خیر؟

در کشورهای مختلف دنیا احزاب به جز بحث وحدت ائتلاف هم می‌کنند. بنابراین اصل مطلب ضروری است. در مورد اصولگرایان هم من فکر می‌کنم وحدت برای‌شان از نان شب واجب‌تر است. آنها الزام دارند برای اینکه بتوانند حضور گذشته‌شان را در قدرت حفظ کنند، به وحدت برسند. اگر وحدت نباشد قطعا در بهترین حالت به یک اقلیت سیاسی در مجلس آینده تبدیل می‌شوند.

آیا زمینه‌های شکل‌گیری این وحدت فراهم است؟

ما در کشورمان به علت اینکه سابقه طولانی فعالیت‌های سیاسی نداریم هر دو جناح در زمینه وحدت در زمان‌های خاص مانند انتخابات سابقه خوشی ندارند و به عبارتی کمیت‌شان لنگ است. این عدم وحدت برای جناح‌هایی که در قدرت باشند سخت‌تر صورت می‌گیرد. در اقلیت بودن یک انگیزه‌یی برای آن جریان ایجاد می‌کند که عامل مهم وحدت آفرین است. در زمان‌هایی که اصلاح‌طلبان در قدرت بودند وحدت‌شان کمتر بود مثل انتخابات ریاست‌جمهوری سال 84 یا انتخابات شورای شهر دوم. مشابه این اتفاق در جریان اصولگرایی رخ داد. اصولگرایان ما هم بعد از سال 84 که خودشان را در قدرت احساس کردند در وحدت موفق نبودند. اما انتخابات آتی برای اصولگرایانی که قدرت را در قوه مجریه در دست ندارند و الان فقط در قوه مقننه قدرت دارند بسیار مهم است. در شرایط فعلی مجلس، اصولگرایان خود را در معرض این می‌بینند که اکثریت‌شان را از دست بدهند. حال اینکه توسط چه کسی جای آنها اشغال شود بحث بعدی است. بنابراین این تلقی باید انگیزه بزرگی برای وحدت ایجاد کند.

در حال حاضر این وحدت باید حول محور شیوخ اصولگرا شکل گیرد یا مکانیزم دیگری نیز وجود دارد؟

جریان اصولگرا به دلیل نوعی اعتقادات مذهبی که دارد به مساله شیخوخیت اهمیت زیادی می‌داد و می‌دهد. دو نکته در این زمینه قابل یادآوری است. اولا شیخوخیت در فعالیت‌های سیاسی امر مطلوبی است اما حوزه تاثیر‌گذاری محدودی دارد. در همین انتخابات گذشته آقای عارف با شیخوخیت کنار رفت. بنابراین این کار تاثیرگذار است. اما به اعتقاد من اصولگرایان باید حوزه تاثیر‌گذاری این شیخوخیت را کم می‌کردند اما نکردند و همواره اتکا به مساله حل مشکلات با اهرم شیخوخیت بالا بود. بنابراین اتکای بیش از حدی کردند اما در چندین انتخابات گذشته متوجه شدند این اتکا بیش از اندازه بود. مانند انتخابات گذشته که شیوخ تلاش‌های زیادی کردند اما جواب کمتری گرفتند. حتی در انتخابات مجلس گذشته هم به دلیل اینکه می‌خواستند از این اهرم استفاده بیش از اندازه بکنند موفق نشدند و دیدیم که عملا چندین لیست انتخاباتی بیرون آمد. شیوخ در اصولگرایان مانند ماشینی هستند که قدرت جابه‌جایی 10 تن بار دارد اما اصولگرایان می‌خواهند 30 تن بار را با آن جابه‌جا کنند. آنان باید میزان تاثیر‌گذاری را کم می‌کردند و از اهرم‌ها و ساز و کارهای دیگری استفاده می‌کردند منتها چون سازو کارهای جایگزین را خوب تعریف نکردند شکست خوردند. البته شورای هماهنگی را تشکیل دادند اما به دلیل آن اتکای بیش از حد باز هم آسیب دیدند. نکته دوم هم این است الان بر سر همان شیخوخیت هم مشکل دارند به این دلیل که دو نفر در دسترس نیستند. جناب عسگراولادی از دنیا رفته‌اند و جناب آقای مهدوی کنی با بیماری مواجهند. البته آنها باز هم جامعتین را دارند.

آیا تا انتخابات مجلس آتی فرصت برای فراهم کردن ساز و کار جایگزین وجود دارد؟

به اعتقاد من فرصت وجود دارد تا سازو کار جدیدی پیاده کنند. در حوزه‌های سیاسی سرعت عمل و تصمیم‌گیری و تاثیر‌پذیری بالاست. اما اصولگرایان باید به دنبال ساز و کار‌های جمعی برای وحدت باشند و البته از شیخوخیت هم استفاده کنند. حتی با فرض حیات عسگراولادی و سلامتی مهدونی کنی باز هم اگر می‌خواستند بر شیخوخیت تمرکز کنند شکست می‌خوردند.

نقش جریانی مانند جبهه پایداری در پیروزی یا شکست پروژه وحدت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

جبهه پایداری میزان تاثیرگذاری‌اش در اصولگرایان ضعیف است. به دو دلیل آنها مطرح شده‌اند: اول اینکه بزرگنمایی کرده و تریبونش زیاد است. دلیل بعدی هم این است که اصلاح‌طلبان تلاش دارند این جریان را بزرگ کنند. همچنان که اصولگرایان هم طیف‌های تندرو اصلاح‌طلبان را بزرگ می‌کردند و اصلاح‌طلبان را با دید افراطیون در اقلیت معرفی می‌کردند. الان هم اصلاح‌طلبان همین کار را می‌کنند. در حالی که جبهه پایداری واقعا آنقدرها تاثیر‌گذاری ندارد. جبهه پایداری در زمینه وحدت پرونده روشنی ندارد. معمولا هم در دقیقه 90 بازی را به هم زده‌اند مانند شورای شهر و مجلس. کار اصولگرایان در خصوص این جبهه سخت است. بنابراین باید طوری برنامه‌ریزی کنند که این دوستان اگر خواستند بازی را به هم بزنند آسیبی وارد نشود. یکی از مشکلات اصولگرایان در انتخابات آتی این است که با اینها چه کار کنند.

آیت‌الله مصباح در این جریان همان جایگاه سابق را دارد؟

جبهه پایداری به معنای آیت‌الله مصباح نیست. در آنجا هم آیت‌الله مصباح روی بعضی از افراد پایداری تاثیر موثر دارد و بنابراین باید این ذهنیت را جدا کنیم. آنها به لحاظ سیاسی به طور دقیق خط‌شان توسط مصباح نوشته نمی‌شود. در مورد خود آقای مصباح هم افراد ذی‌نفوذی در روحانیت داریم که می‌توانند روی ایشان تاثیر داشته باشند. در میان برخی علمای دیگر قم که در حوزه‌های سیاسی صاحب نظر هستند تاثیرگذارانی مثل آقای یزدی هستند. از طرفی در جبهه پایداری هم برخی آقایان مصباح را پدر معنوی می‌دانستند نه لیدر سیاسی.

در جریان اصولگرا ما با هواداران احمدی‌نژاد هم مواجهیم. به هر حال جامعه احمدی‌نژاد را یک اصولگرا می‌داند. اصولگرایان با احمدی‌نژاد چه می‌کنند؟

یکی از خطاهای استراتژیک اصولگرایان که البته تلاش کردند آن را بزدایند اما در کلیت نتوانستند، مساله احمدی‌نژاد بود. از همان ابتدا که ایشان شهردار شد اصولگرایان برایش هزینه دادند. در کلیت درست است که اصولگرایان بخواهند یا نه کارهای احمدی‌نژاد به پای‌شان نوشته شد. اما اینکه جریان احمدی‌نژاد تا چه حد می‌تواند فعال باشد و تا چه حد می‌تواند روی اصولگرایان تاثیر بگذارد دو بحث است. جریان ایشان در انتخابات حضور می‌یابد اما اینکه اصولگرایان او را در خودشان راه بدهند بعید است.

ورود احمدی‌نژاد به انتخابات مجلس با چه استقبالی از سوی رای‌دهندگان مواجه می‌شود؟

من تفکر آقای احمدی‌نژاد را در جامعه تفکر مرده‌یی می‌بینم. ما به این جریان برنخواهیم گشت. اصولگرایان هم برنمی‌گردند آنها حداقل به خاطر این نقطه تاریک دیگر تمایل ندارند که در آینده آن را تکرار کنند. از طرفی هر چه جلو می‌رویم عملکردهای دولت احمدی‌نژاد بیشتر روشن می‌شود. بنابراین اصولگرایان دیگر سراغ او نمی‌روند. نهایتا جریان سنتی، روحانیت، مهندسین و تحول خواهان به سمت وحدت می‌روند.

با این اوصاف ترکیب مجلس آتی را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟

تحولات کشور ما بسیار سریع است. شما تا سه روز مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری نمی‌دانستید روحانی رییس‌جمهور می‌شود. بنابراین حدس زدن ترکیب آینده مجلس پیشگویی نیست بلکه غیبگویی است. با این حال من فکر می‌کنم اگر با این وضعیت جلو برویم اصولگرایان کرسی‌های بیشتری را از دست می‌دهند. تصور می‌کنم اصولگرایان از نظر تعداد در مجلس آتی یا در مرز قرار می‌گیرند یا در اقلیت.

آیا شما هم شکل‌گیری مجلسی نظیر مجلس پنجم را اتفاق مثبتی قلمداد می‌کنید؟

مجلس پنجم مجلس خوبی بود اما رییسش خیلی خوب بود.

آیا آقای ناطق به یکی از دو اردوگاه اصلاحات یا اصولگرایی نزدیک خواهد شد؟

جایگاه آقای ناطق امروز بسیار مناسب‌تر از قبل شده است. تصور می‌کنم ایشان خودشان تمایل به ورود ندارد. او به لحاظ شخصیتی بسیار آسیب دیده است. اعتقاد بنده این است که مسلما آقای ناطق در طیف اصلاح‌طلبان جای نمی‌گیرد البته ایشان الان تمایل به همکاری با اصولگرایان هم ندارد.

با این وصف پیش‌بینی می‌کنید رفتار آقای ناطق در مورد انتخابات مجلس انفعالی باشد؟

جایی که بحث اصولگرایی و اصلاح‌طلبی باشد ایشان ورود نمی‌کند. اگر ببیند به ضرر اصولگرایان کار می‌شود انجام نمی‌دهد. در انتخابات ریاست‌جمهوری بحث فراتر از اصولگرایی و اصلاح‌طلبی بود. آقای ناطق له و علیه اصولگرایان فعالیت نمی‌کند.

نقش آقای هاشمی را در شکل دهی فضای انتخابات چگونه می‌بینید؟

نقش آقای هاشمی کمتر از آن چیزی است که تصور می‌شود. اصولگرایان مشکل جدی با ایشان دارند. اصلاح‌طلبان هم نسبت به ایشان اعتماد کامل ندارند. همچنان که روحانی را هم جزو خودشان نمی‌دانند. روحانی خیرالموجودین اصلاح‌طلبان بود و نه یک اصلاح‌طلب. آقای هاشمی هم اصلاح‌طلب نیست بنابراین حدس می‌زنم حوزه اثرگذاری ایشان هم کاسته شده باشد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ناصر ایمانی در گفت‌وگو با «اعتماد»: اصولگرایان اکثریت مجلس را از دست می‌دهند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X