رئیس اتاق ایران: دیگر رئیس نمی‌شوم

رئیس اتاق ایران: دیگر رئیس نمی‌شوم

اقتصاد نیوز/ رئیس فعلی اتاق ایران صراحتا می‌گوید که برنامه‌ای برای عضو هیات رئیسه شدن یا تصاحب دوباره صندلی ریاست پارلمان بخش خصوصی در دوره بعدی هیات نمایندگان اتاق ایران را ندارد.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران عنوان می‌کند: ممکن است فعالیت‌های انتخاباتی به صورت کم و بیش آغاز شده باشد اما هنوز جبهه‌بندی‌ها مشخص نیست. این در حالیست که مدتی است فضای اتاق بازرگانی به سمت شور و هیجان انتخابات اسفند ماه امسال حرکت کرده و رئیس اتاق ایران اولین موضع خود در این باره را در گفت‌و‌گویی با اقتصاد نیوز اعلام کرده است. او هرچند حمایت‌های محمد نهاوندیان از خودش را تایید می‌کند اما می‌گوید: فکر نمی‌کنم رئیس شوم.

*آقای شافعی اگر موافق باشید مستقیم وارد مباحث تشکلی و خود اتاق شویم.در حال حاضر شما چند ماهی است که سکاندار اتاق ایران شدید و البته نقدهایی به عملکرد شما وارد است.از سویی عملکرد شما نقاط قوت داشته و قاعدتاً یکسری نقاط ضعفی هم دیده شده است.همچنین اتاق و فضای حاکم بر آن رفته رفته وارد فضاهای انتخاباتی می‌شود. سوال اولم را این‌طور مطرح می‌کنم که بعد از آقای نهاوندیان و آمدن دولت یازدهم تعامل اتاق با دولت بیشتر شد ولی اتاق بازرگانی از آنچه در مجموعه این تشکل بزرگ رخ می‌دهد به نظر می‌رسد مقداری فاصله گرفته است. نظر شما در حال حاضر درباره روابط اتاق ایران با اتاق‌های شهرستان‌ها چطور است؟این سوال از این جهت پرسیده می‌شود که بارها شنیدایم که خود آقای آل‌اسحاق در مورد رابطه اتاق ایران و اتاق تهران این جمله را بیان کرده‌اند که " خوشا مهربانی هر دو سر بید". این نشان می‌دهد که مهربانی‌ها هر دو سر نیست و بعضا مشکلاتی نیز وجود دارد.
بله، اشاره‌ای که به عملکرد من داشتید حتماً‌ یکسری نقاط ضعف و قوت وجود دارد. هرکسی هم حتماً توانش محدود است و ما ادعایی در این قضیه نداریم. مباحث فراوانی است که باید به آن رسیدگی کنیم منتها توانمان هم محدود است. اما در مورد ارتباط و تعامل اتاق ایران با اتاق‌های شهرستان‌ها نمی‌توان یقینا گفت که عملکرد منفی بوده است. یعنی واقعاً در این دوره در سطح عالی بر روی اتاق‌های کشور کار شده است و ما اعتقاد داریم که کشور تنها تهران نیست و هیچ دلیلی ندارد که در توجه به نقاط کشور تمایزی وجود داشته باشد و اتفاقاً ما در استان‌های کشور آن‌قدر استعداد داریم که متاسفانه قبلاً به آن توجه نشده است.در برنامه‌ریزی‌های خودمان هم حالا چه اتاق و چه کشور فرقی نمی‌کند وقتی یک کار به خوبی می‌تواند صورت بپذیرد که مشارکت همگانی در برنامه‌ریزی وجود داشته باشد و آن وقت یک نگاه متوازن در برنامه کلی برای کشور مد نظر قرار گیرد.
در این ارتباط ما تا آنجا که توانسته‌ایم توجه کردیم و دنبال این هستیم که بیشتر توجه شود. اشکالاتی هم ممکن است وجود داشته باشد. الان اتاق‌های استان‌های ما در اعمال نظرات اتاق همه مشارکت دارند. در جهت توانمندسازی‌شان روی مسائل آموزشی در کل کشور یک برنامه کاملاً منسجم است. در استان‌های کم‌برخوردار ما کارهای آموزشی محلی داریم که نه‌تنها اعضای اتاق بلکه توصیه می‌کنیم که نسل جوان استان‌های کم‌توان را هم وارد ماجرا کنیم و لزومی ندارد که حتماً عضو اتاق باشند. در ارتباط با مسائل سخت‌افزاری‌شان اقدامات خیلی خوبی شده است. ما روی جا و مکان و ابزار کار در اتاق‌های کشور کارهای بسیار قابل توجهی کردیم که حالا ریز آن وجود دارد و مقایسه‌اش وجود دارد و این کار را با قوت هم ادامه خواهیم داد. در فعالیت‌های بین‌المللی برنامه‌ای داریم که بعضی از کشورها را وارد ماجرا کنیم.

*چه برنامه‌ریزی‌هایی برای رسیدن به این اهداف دارید؟ به خصوص در مورد تقسیم‌بندی سفرهای بین‌المللی؟
ما حدود دو ماه است که یک شورایی تحت عنوان شورای سیاستگذاری بین‌الملل گذاشتیم. یکی از کارهایی که در دستور کار این شورای سیاستگذاری بین‌الملل هست همین موضوع است که فعالیت‌های بین‌المللی را در اتاق‌های کشور توزیع و از ظرفیت تمام اتاق‌های شهرستان‌ها استفاده کنیم. در حال حاضر سفرهایی که (البته چند سفر محدود) رفته‌ایم و بر اساس آنها حتماً این را در برنامه‌های خود داریم که استان‌های آن کشور‌ها را با استان‌های خودمان پیوند دهیم. به طور مثال اگر کشوری که ما ‌به آن سفر کرده‌ایم یک استان کشاورزی دارند و ما هم یک استان کشاورزی داریم در مذاکرات و تفاهمات بیاییم استان‌ها را به هم متصل کنیم. من فکر می‌کنم نامهربانی وجود ندارد و در اتاق‌های کشور هم احساس من این است که هم توجه خوب است و بیشتر هم باید بشود. هم هماهنگی در اتاق‌های کشور هست که ما هر ماهی یک مرتبه گاهی دومرتبه تمام اعضای اتاق‌های کشور جمع می‌شوند و مسائل و مشکلاتشان و پیشنهاداتشان مطرح می‌شود، که در آنجا همه هماهنگی‌ها انجام می‌شود و می‌آییم صحبت کرده و راه‌حل پیدا می‌کنیم و به اتفاق هم می‌رویم که این‌ها را حل کنیم.

*آقای شافعی برای فضای انتخاباتی گروه‌ها دارند فعال می‌شوند بفرمایید که الان جو چطوری است؟
خب بالاخره انتخابات یک امر طبیعی است، فعالیت‌های انتخاباتی هم یک امر طبیعی است که هرچقدر هم پرشور باشد اتفاقاً بهتر است و هرچقدر هم داوطلب بیشتری بیاید امکان اینکه فرد شایسته‌تری پیدا و انتخاب شود بیشتر است و این هم برای اتاق یک امر مناسبی است. اما این موضوع که شما می‌گویید حالا شاید بیرون است ولی من آن را احساس نکردم. فکر می‌کنم خیلی هم زود است. ببینید آن چیزی که در مورد اتاق‌های شهرستان‌ها مطرح است آنها خب سه ماه جلو‌تر هستند. اتاق‌های استان‌ها در اسفندماه کار انتخاباتشان انجام می‌شود ولی انتخابات اتاق ایران در خرداد ماه سال آینده است و من خیلی اطلاعی از این موضوعی که شما فرمودید ندارم.

*برنامه‌ای برای حضور در هیات‌رئیسه اتاق دارید؟
در این مورد خیلی زود است که بخواهم اظهارنظر کنم.

*نه آن چیزی که در دلتان است بگویید.
بله، ولی تصور نمی‌کنم که این آمادگی باشد.

*یعنی نمی‌خواهید که رئیس باشید؟
نه فکر نمی‌کنم.

* آقای نهاوندیان که از شما حمایت می‌کنند.
بله، خب ایشان به من لطف دارند. دیگران هم حمایت می‌کنند. دوستان زیادی داریم، آنهایی هم که حمایت نمی‌کنند آنها هم حامی هستند. نه اینکه خدای‌ناکرده در مقابل باشند. آنها هم تشخیص می‌دهند که کسی دیگر ممکن است که بهتر باشد و این کار را انجام دهد. ما همه را یار خودمان می‌دانیم و در اتاق سعی می‌کنیم که تا آنجا که توان داریم همراه‌شان باشیم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رئیس اتاق ایران: دیگر رئیس نمی‌شوم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X