سرمقاله اعتماد/ تجدیدنظرطلبی

سرمقاله اعتماد/ تجدیدنظرطلبی

اعتماد/ «تجدیدنظرطلبی» عنوان یادداشت روز روزنامه اعتماد است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

وقتی که از بحث و گفت ‌وگو گریزان باشیم و نتوانیم گامی در جهت اقناع دیگران برداریم و از سوی دیگر هم نخواهیم به حقیقت تن دهیم، کارمان به انگ و برچسب زدن خواهد کشید. انگ زدن هم دو نوع است؛یکی خیلی صریح و مستقیم زده می‌شود که مخاطب یا شنونده نیز متوجه صراحت آن می‌شود و دیگری به طور ضمنی و در لفافه بیان می‌شود. یکی از شیوه‌های ضمنی برچسب‌زنی، استفاده از لغات و کلمات تعریف نشده است و کوشش برای اینکه معنایی منفی را بر آن بار کنند. از جمله این موارد برچسب تجدیدنظر طلبی است که این روزها در ادبیات سیاسی افراطیون مخالف دولت به فراوانی قابل مشاهده است. آنان هر کس را که متفاوت از خودشان فکر می‌کند، تجدیدنظرطلب می‌نامند و از این طریق در پی القای این نکته هستند که ما حقیم و معیار تشخیص حق و باطل و کلیددار جهنم و بهشت هستیم و هر کس غیر از ما فکر کند، تجدیدنظرطلب است. این اصطلاح در ادبیات کمونیستی رواج یافت (ریویزیونیستی) و از سوی کمیته‌های مرکزی احزاب کمونیستی علیه منتقدان‌شان به کار می‌رفت که گویی نه‌تنها از صدها ناسزای رکیک بدتر است، بلکه ریویزیونیسم نوعی اتهام و خیانت هم محسوب می‌شود. تجدیدنظرطلبی به منزله حکم محکومیت به مرگ و اعدام بود. سرنوشت آن فرهنگ بر کسی پوشیده نیست. هنگامی که پرده‌ها کنار رفت، فقط کمونیست‌های عقب‌مانده همچنان به اصول خیالی لنینیسم و استالینیسم و مائوئیسم و سایر ایسم‌های کمونیستی وفادار ماندند؛ ایسم هایی که خودشان محصول تجدیدنظر در اصول اولیه مارکسیسم بود و در نهایت هم معلوم شد که حتی اعضای کمیته مرکزی این احزاب نیز به آن اصولی که برایش میلیون‌ها نفر را از دم تیغ و گلوله گذراندند، ذره‌یی اعتقاد نداشتند! می‌گویند تاریخ دو بار تکرار می‌شود؛یک بار تراژیک و یک بار هم کمیک.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله اعتماد/ تجدیدنظرطلبی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X