حواشی جلسه دیروز شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره حقوق‌های نجومی/ وزیری که مدیران نجومی را بهترین مدیران کشور نامید

سرویس سیاست مشرق - بر اساس شنیده‌ها جلسه دیروز شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور رئیس‌جمهور و اعضای هئیت دولت از جمله محمدباقر نوبخت با حاشیه‌هایی درباره عملکرد دولت در برخورد با حقوق‌های نجومی همراه شد.

یکی از منابع آگاه با بیان اینکه در ابتدای جلسه دیروز شورا دکتر کچوئیان نسبت به عملکرد دولت در زمینه فیش‌های نجومی انتقاد کرد، گفت: در ابتدای جلسه دیشب حسین کچوئیان مطالبی را مطرح کرد که مطلب اصلی آن همین موضوع فیش‌های نجومی بود. وی با استناد به سخنان مقام معظم رهبری که حقوق‌های نجومی را هجوم به ارزشها دانستند و آنرا خیانت توصیف کردند گفت که رئیس جمهور در این زمینه بیانه‌ای صادر کرده که بیانیه همراستا و خوبی بود منتها از این طرف دیده می شود که کاری انجام نمی‌َشود وزراء‌ یک چیزی می گویند و آقای معاون رئیس جمهور چیز دیگر و آقای سخنگو هم در تناقض اینها حرف می‌زنند و خلاصه بفرمایید تکلیف این موضوع چیست و بالاخره دولت قبول دارد که این خلاف بوده و چرا کاری در این زمینه صورت نمی‌گیرد و بالاخره چه کاری می‌خواهید انجام بدهید و چه جوابی به مردم می خواهید بدهید؟

این منبع آگاه ادامه داد:‌ پس از این اظهارات کچوئیان، حسن رحیم پور ازغدی نیز در نطق پیش از دستور خود موضوع رسیدگی به فیش‌های نجومی را مهم خواند و بیان داشت که فیش‌های حقوقی تاثیر زیادی بر اعتمادعمومی گذاشته است و رهبر معظم انقلاب نیز نسبت به این موضوع حساسیت نشان دادند که اقدامات لازم برای مقابله با آن باید صورت گیرد.

بر اساس این گزارش، این سخنان سبب شد تا محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در صدد پاسخ برآید و بیان داشت که می‌خواهد به این موارد پاسخ دهد. نوبخت در پاسخ به انتقادات مطرح شده درباره عملکرد دولت و سخنان تمجید‌آمیز خود در خصوص یکی از مدیران نجومی این موارد و تایید و تمجید ندانست و بیان داشت: بنده گفته‌ام که در این صندوق که در آن پول و امانت مردم است و شمایی که اینجا هستید امانتدار نظامید. از طرف دیگر نیز گفته‌ام که همه مدیران ما به سبب سرمایه‌های انسانی ذخیره‌های نظام هستند و نگفته‌ام که این آقایان ذخیره‌های نظام هستند.

این منبع آگاه ادامه داد: درحالی که این سخنان خلاف گفته‌های پیشین وی است و اگر اینگونه مطلب ادا شده است سخنگوی دولت در تریبون عمومی اعلام کند که صفدرحسینی و مدیران نجومی دیگر سارق بیت المال هستند و با آنان برخورد کند.

در ادامه جلسه، عضو شورای انقلاب فرهنگی بیان داشت که اصلا مسئله این موضوع نیست و مسئله اصلی این است که دولت چه اقداماتی در مقابله با این موضوع می‌خواهد انجام دهد. اصل مسئله مهم است یعنی اینکه چرا با موضوع برخورد نمی‌کنید و برای مدیران نجومی تودیع و معارفه می‌گذارید که به معنای تقدیر و تشکر از مدیران پیشین و استقبال و خوش آمدگویی به مدیران جدید است و به این معناست که با تمجید و تکریم مدیر پیشین بدرقه می‌کنیم. درصورتی که مطابق قانون هر کسی که این برداشت‌ها انجام داده باید دو برابر این موارد را به خزانه دولت باز گرداند.

با طرح این صحبت‌ها روحانی در این زمینه پاسخ داد: مسئله فیش‌های نامتعارف تنها مسئله ما نیست و دیگرقوا در این مسئله دخیل هستند هستند البته ما صلاح نمی‌دانیم آن‌ها را افشا کنیم.

بنابر این گزارش، روحانی درباره ماهیت مسئله فیش‌های حقوقی بیان داشت:‌ به طور قطع در این زمینه بی‌انصافی و بداخلاقی صورت گرفته است بر فرض که شما اجازه هم داشته باشید این موضوع حد، قاعده و ظرفی دارد و هر چه که خواستی نمی‌توانی برداری و ما تایید می‌کنیم که بی‌قانونی‌هایی هم در این زمینه صورت گرفته است.

روحانی ادامه داد:‌ در این مسئله یک غفلت همگانی اتفاق افتاده است و رئیس سازمان بارزسی می‌گوید که ما تخلفات را به دولت اعلام کرده‌ایم اما این موارد تنها یکی دو مورد و به صورت ناچیز بوده است و نگفته است که یک چنین روند کلی در حال شکل‌گیری است و اتفاق می‌افتد.

ضمن همین بحث‌ها بود که نوبخت بیان داشت:‌ آقای سراج را من دیروز دیدم و ایشان مطرح کردند که هیچ موردی در این زمینه وجود ندارد و ما هر چه گشتیم تخلفی ندیدیم.

در همین راستا روحانی بیان داشت که البته ما در تدوین قانون برنامه و بودجه امسال این موارد را متوجه شده‌ بودیم و در حال رفع اشکال این موارد بودیم ولی در هر صورت یک خلاء‌های قانونی در این عرصه وجود دارد و اینها از این خلاء‌‌ها استفاده کردند.

کچوئیان در واکنش به این سخنان با تکذیب خلاء‌های قانونی پاسخ داد:‌ ما در این راستا موارد قانون داریم. یک قانون نظام هماهنگ پرداخت و دیگری قانون خدمات کشوری است که هیچ کدام از این قوانین اجازه نمی‌دهد چنین مبالغی پرداخت شود.

وی با قرائت ماده 84 قانون الحاقی افزود: مطابق این ماده مدیرعامل شرکت‌ها و اعضای هیئت مدیره شرکت‌های دولتی و شبه‌دولتی هیچکدام نمی‌توانند بیشتر از 10 برابرحداقل حقوق کارکنان دریافت کنند؛ این بدان معناست که اینکه گفته می‌شود خلاء‌ قانونی وجود دارد درست نیست و قانون در این عرصه وجود دارد.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان داشت که مسئله قانون را هم اگر کنار بگذاریم در مورد حق اوقات فراغت اولاد و ایاب و ذهاب، لباس و ... این موارد در کجای قانون وجود دارد؟ اینها روشن است که دزدی و حرام‌خواری و غیر قانونی است. چرا به این موارد رسیدگی نکردید؟

در همین رابطه رئیس‌جمهور دوباره پاسخ داد که ما خلا قانونی داشتیم و و اینها مسئله حقوق نبوده و دریافت‌هایی بوده که به حساب مدیران واریز شده است و در برخی موارد دو تا فیش حقوقی ایجاد کردند و به این طریق این موارد پرداخت شده است.

رئیس جمهور در مورد عملکرد دولت در حوزه فیش‌های نجومی گفت که موارد قانونی طرح ریزی شده است که هر نوع پرداخت یا دریافتی توسط مدیران نباید از سقفی که تعیین شده است بیشتر باشد. از سوی دیگر جلسه گذاشتیم و مدیران خاطی را کنار گذاشتیم و در همان جلسه هم همه مخالف این برکناری‌ها بودند و آقای طیب‌نیا فردای آن روز گفتند که من شب خوابم نبرد به خاطر برکناری این مدیران که این‌ها بهترین مدیران ما بودند.

روحانی در پایان سخنان خود گفت اگر خطایی بوده است و ما مسئول نبودیم و قوه قضائیه برود این کار را پیگیری کند.

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حواشی جلسه دیروز شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره حقوق‌های نجومی/ وزیری که مدیران نجومی را بهترین مدیران کشور نامید» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مشرق نیوز-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X