سرمقاله آرمان امروز/ آیا روسیه زیر میز مذاکره می‌زند؟

سرمقاله آرمان امروز/ آیا روسیه زیر میز مذاکره می‌زند؟

آرمان/ «آیا روسیه زیر میز مذاکره می‌زند؟» عنوان یادداشت روز روزنامه آرمان امروز به قلم بهرام امیر احمدیان (کارشناس مسائل روسیه) است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

تمایل بیش از اندازه روسیه برای رابطه با ایران در این برهه زمانی تعجب بسیاری از کارشناسان آشنا به مسائل روسیه را برانگیخته است. مبادلات تجاری میان ایران و روسیه طی 3سال اخیر 3میلیارد دلار بوده است. نسبت این مبادلات حدود یک به 10 است یعنی روسیه سهم بیشتری از صادرات کالا به ایران را به خود اختصاص می‌دهد.تصمیم اخیر برای افزایش بیش از 10برابری مبادلات دو کشور خیلی آرمانی محسوب می‌شود. همان گونه که همگان به درستی می‌دانند برای افزایش مبادلات تجاری و بهره گیری از بازارهای هدف باید زمینه های آن فراهم شود. نوع کالا، خدمات مهندسی ارائه شده به بازارهای هدف باید به درستی مشخص شود. به همین سبب تعیین سطح برای افزایش سطح مبادلات کار عاقلانه‌ای به نظر نمی‌رسد. نکته دوم کارشکنی احتمالی روسیه در مذاکرات ایران و 1+5 است. برخی کارشناسان بر این باورند که روسیه، موقعیت ژئوپلتیک جدید ایران را پس از موفقیت احتمالی مذاکرات هسته‌ای برنمی‌تابد. ایران دارای منابع گاز فراوان و موقعیتی فوق‌العاده در منطقه است. بالطبع توافق هسته‌ای و رفع تدریجی تحریم‌ها این فرصت را به ایران می‌دهد تا از موقعیت ژئوپلتیک خود بیشترین بهره را ببرد. به همین دلیل روسیه موقعیت جدید ایران را در شرایطی که بحران اوکراین و تحریم‌های این کشور پا برجاست برنمی‌تابد؛ چرا که روسیه از اهرم انرژی برای تحت فشار قرار دادن اتحادیه اروپا بیشترین بهره را می‌برد، اما تصور کسانی که فکر می‌کنند، ایران به روسیه در قرارداد اخیر امتیاز داده تا در مذاکرات هسته‌ای کارشکنی نکند نادرست است. باید دانست، با توجه به موقعیت کشورمان دستگاه اجرایی ایران لزومی نمی‌بیند که همراه و همسو با روسیه در مقاطع بین‌المللی گام بردارد یا به این کشور امتیاز دهد. همگان به خوبی می‌دانند که ایران دارای سیاست خارجی تعریف شده است اما اینکه روسیه در شرایط تحریم به سوی ایران گرایش پیدا می‌کند نکته درستی است و این توافق نشان می‌دهد فدراسیون روسیه از ظرفیت‌ها و قدرت اقتصادی خود در رابطه با ایران به درستی بهره نگرفته است. گسترش ارتباطات برای ایران یک امتیاز مثبت محسوب می‌شود چرا که ما سال‌ها انتظار داشتیم روسیه سطح مبادلات خود را با ایران افزایش دهد و بازارهایش را برای کالاهای ما بگشاید. اکنون روسیه بازار واردات مواد غذایی خود را به روی ایران گشوده است هرچند نباید فراموش کرد که ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی خود فاقد منابع آبی فراوان برای تولیدات کشاورزی است بنابراین نباید چندان به افزایش مبادلات میان ایران و روسیه با این مبلغی که ذکر شده است دل بست.از سوی دیگر روسیه وارد کننده تکنولوژی از غرب است بنابراین نمی توان امید داشت که فدراسیون روسیه، تکنولوژی جدیدی را به کشورمان صادر کند؛ روسیه سال‌هاست که صنعت هوایی خود را دگر گون کرده است. این کشور در خطوط هوایی داخلی خود دیگر از هواپیمای توپولف استفاده نمی‌کند. بنابراین صادرات هواپیمای روسی به این ایران قراردادی شبهه‌انگیز است. اما در نهایت نباید نسبت به قرارداد اخیر میان ایران و روسیه بدبین بود؛ چراکه دولتمردان قطعا منافع ملی را در جریان مذاکرات مدنظر قرار می‌دهند و بر اساس این منافع قرارداد عظیم تجاری با فدراسیون روسیه را به امضا رسانده‌اند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله آرمان امروز/ آیا روسیه زیر میز مذاکره می‌زند؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X