دوباره نقش ماماها پررنگ‌تر از قبل می‌شود/یک هزار و 185 ‌ماما پاسخگوی نیازهای گیلان نیست

یوسف زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: یک هزار و ۱۸۵ ‌ماما در استان گیلان در حال خدمت‌رسانی هستند که با ترویج زایمان طبیعی در استراتژی جدید وزارت بهداشت، مسلما" این تعداد پاسخگوی نیاز جامعه نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، شاهرخ یوسف‌زاده چابک، ظهر امروز در جشن گرامی داشت «روز جهانی ماما» در سالن اجتماعات مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) اظهار داشت: رویکرد دانشگاه علوم پزشکی گیلان این است که متولی تأمین سلامت مردم است نه فقط متولی درمان و این نگاه جامعه‌نگر با رشد متوازن در تمامی حوزه‌های بهداشت و درمان می‌تواند موثر باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تبریک روز جهانی ماما و ارج نهادن و قدردانی از فعالیت های این قشر گفت: در سال‌های گذشته آن‌طور که باید برای گروه مامایی ارزش و جایگاهی که در شأن این قشر زحمتکش باشد در نظر گرفته نشد اما به تدریج با اجرای طرح تحول نظام سلامت و رویکرد جدید بهداشت و درمان در جهت تشویق به زایمان طبیعی، دوباره نقش ماماها پررنگ تر از قبل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نگرانی از سرنوشت مادران در دوران بارداری و هنگام زایمان و سلامت کودک، همیشه همراه خانواده‌هاست افزود: افزایش تعداد سزارین در سال‌های اخیر به‌گونه‌ای بود که حتی آموزش‌های لازم در زمینه زایمان طبیعی را دچار خدشه کرده بود.

یوسف‌زاده‌چابک تصریح کرد: با رویکرد جدید در جامعه، مادران باید اعتماد و اطمینان کافی داشته باشند و این فرصت مناسبی است برای گروه مامایی که آمادگی‌های لازم جهت تأمین بهداشت و سلامت مادر و کودک در طول دوران بارداری و همچنین سلامت زنان در طول عمرشان را هرچه بهتر فراهم سازند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان اعلام کرد: تعداد 1185 ‌ماما در استان گیلان در حال خدمت‌رسانی هستند که با ترویج زایمان طبیعی در استراتژی جدید وزارت بهداشت، مسلما" این تعداد پاسخگوی نیاز جامعه نخواهد بود.

یوسف‌زاده چابک خاطرنشان کرد: هنوز چالش‌های زیادی در زمینه اشتغال ماماها و تامین بیمه شاغلین در بخش خصوصی و ارتقاء مهارت‌های بالینی و ارتباطی وجود دارد که می‌کوشیم در طرح تحول نظام سلامت جایگاه واقعی این قشر کاملا"دیده شود.

وی گفت: وقتی صحبت از سلامت می‌شود هدف فقط درمان نیست همان‌طور که اگر در مورد سلامت مادر و کودک سخن به میان می‌آید مقصود فقط زایمان نیست و تمام مواردی که در حوزه پیشگیری قبل از بروز آسیب و سپس سیر درمان و بازتوانی باید مدنظر قرار گیرد را شامل می‌شود.

یوسف‌زاده‌چابک با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی خود را متولی تامین سلامت مردم می‌داند نه فقط درمان و این امر فقط با رشد متوازن کیفیت خدمات رسانی در تمام حوزه‌ها حاصل می‌شود افزود: یکی از شاخص‌های ارزشمند سلامت، حفظ سلامت مادران باردار و نوزادان است که در تمام دنیا به عنوان شاخص با ارزشی در حوزه سلامت محسوب می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان اظهار کرد: ما نمی‌توانیم ادعای تأمین سلامت مردم را داشته باشیم اما در این حوزه موثر نباشیم لذا امیدواریم با کمک ماماهای متخصص و با تجربه، نقش آفرینان قدرتمندی در تأمین سلامت جامعه به‌ویژه مادران و کودکان باشیم.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دوباره نقش ماماها پررنگ‌تر از قبل می‌شود/یک هزار و 185 ‌ماما پاسخگوی نیازهای گیلان نیست» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X