سرمقاله جوان/ مبارزه با تروریسم داعش یا حمایت از آن؟

سرمقاله جوان/ مبارزه با تروریسم داعش یا حمایت از آن؟

روزنامه جوان/ «مبارزه با تروریسم داعش یا حمایت از آن؟» عنوان یادداشت روز روزنامه جوان به قلم هادی محمدی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

با مطرح شدن تروریست‌ها در سوریه و به ویژه گروه داعش و النصره، دیگر صحبتی از القاعده و طالبان به عنوان جریان‌های تروریستی از سوی محافل خبری یا طرف‌های غربی که در دیپلماسی منطقه‌ای خود، نان آن را می‌خورند، به گوش نمی‌رسد.

البته باید انصاف داشت و پذیرفت که آنچه در کارنامه وحشی‌گری و افراطی‌گری داعش و سپس النصره ثبت شده، القاعده و طالبان را واقعا رو سفید کرده است. این نکته را هم توجه داریم که امریکایی‌ها و انگلیسی‌ها از زمانی که از زندان قندهار و طی هماهنگی انگلیسی‌ها، 400 تن از نیروها و مسئولان طالبان و القاعده فرار کردند و در خطوط خبری، ‌به توصیف تروریسم خوب و بد یا طالبان افراطی و معتدل پرداختند، برای این بود که مذاکره و همکاری با طالبان در افغانستان هزینه کمتری در برداشته باشد. یعنی امروز با خارج کردن طالبان و القاعده از لیست موضوعات مورد اهتمام جهانی در باب تروریسم، مذاکره و همکاری با طالبانیست‌ها به راحتی آب خوردن جلو خواهد رفت. اکنون داعش به دغدغه و نقطه نگرانی منطقه‌ای و جهانی تبدیل شده و امریکا و غرب سطح جدیدی از تولید جریان‌های تروریستی برای مدیریت تحولات و ژئوپلتیک منطقه‌ای را به نمایش گذاشته‌اند.

داستان این است که غرب با ارعاب داعشی، طرف‌های منطقه‌ای را به نوعی همکاری و امتیازدهی مجبور کند. یعنی اینکه با غول وحشی تروریسم داعش دست و پنجه نرم کنید یا اینکه باید در قبال رهایی از این وحشت‌افکنی، امتیازهای درخواستی را بدهید. حال آنکه اصلا بحث از مبارزه واقعی با تروریسم و تروریسم داعشی در بین نیست و داعش نیز با ساز و کارهای استخباراتی طراحی و حمایت و مدیریت شده است. در عراق دو هدف اصلی به موازات مبارزه با داعش قرار گرفته است.

ابتدا اینکه شکاف قومیتی کردی نهادینه شده و وزن کردی و حضور حمایت‌گر غربی در اقلیم کردی مستحکم شود و ثانیاً اینکه دولت مرکزی یک سهم تضمین‌شده برای غرب و گروه‌های عراقی و وابسته به آن را به رسمیت بشناسد و از نفت و اقتصاد و تجارت و ژئوپلتیک و حاکمیت عراق این سهم‌دهی را قطعی و تضمین نماید. اگر این هدف‌های ذکر شده به نتیجه برسد، آنگاه در اقدامات نمایشی داعش به درون سوریه رانده می‌شود و بنیان اصلی داعش، حفظ خواهد شد و حتی ممکن است با قربانی کردن برخی چهره‌های شناخته شده در داعش، قهرمان‌سازی از اقدامات امریکا هم به عمل آید.

در سوریه این پروژه با اعلان حمایت 500 میلیون دلاری از به اصطلاح جریان معتدل معارضان، پرچم رسوایی را بلند کرده است. چرا که در سوریه به جز داعش روی زمین و حوزه‌های فعال، چیزی باقی نمانده و النصره و مجموعه‌های کوچک سلفی و تکفیری با نام‌های احرار اشام و اجناد الشام و جیش الاسلام و... دیگر محلی از اعراب ندارند. آنچه تحت عنوان ائتلاف برای مبارزه با تروریسم داعش از سوی امریکا دنبال می‌شود، نوعی فریبکاری هوشمند است که هیزم حمایت از آتش‌افروزی داعش توسط خودغربی‌ها تامین می‌شود تا بهانه لازم برای خاموش کردن این آتش‌افروزی‌های تروریستی هم مهیا باشد.

در واقع باید گفت که مبارزه با تروریسم داعش پیشکش شما باشد و شما غربی‌ها فقط دست از حمایت تروریست‌ها بردارید تا منطقه، روی سلامت به خود را مشاهده کند. همانگونه که در افغانستان با نام مبارزه با القاعده به تکثیر آن در سطح جهان پرداختید، امروز مبارزه با داعش نیز برای گسترده‌تر کردن در عرصه جهانی است و بوی مبارزه واقعی از برنامه‌های شما به مشام نمی‌رسد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله جوان/ مبارزه با تروریسم داعش یا حمایت از آن؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X