سرمقاله اطلاعات/ سیاست آمریکا در ائتلاف بزرگ!

سرمقاله اطلاعات/ سیاست آمریکا در ائتلاف بزرگ!

اطلاعات/ «سیاست آمریکا در ائتلاف بزرگ!» عنوان یادداشت روز روزنامه اطلاعات به قلم ابوالقاسم قاسم زاده است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

از سال ۱۹۹۰ میلادی برای سومین‌بار دولت آمریکا طرح ائتلاف بین‌المللی برای نجات عراق را پیش کشیده است! هدف این ائتلاف که آمریکایی‌ها آنرا «جهانی» تبلیغ می‌کنند، گروه تروریستی «داعش» است که اکنون از مرزهای شرقی سوریه تا داخل کشور عراق عملیات نظامی انجام می‌دهد. می‌گویند بیش از ۳۵ درصد از خاک عراق در اشغال داعش است و خشونت لجام گسیخته آن، همه اقوام عراقی، از کردستان عراق تا نزدیکی بغداد را فرا گرفته است. سر بریدن دو خبرنگار آمریکایی در چند هفته گذشته و امروز تکرار آن در بریدن سر یک خبرنگار انگلیسی موضوع روز خبرگزاری‌ها در جهان شده است. پخش نوار صوتی ـ تصویری از فرمانده القاعده «ایمن‌الظواهری» که در آن داعش را بخشی از القاعده نامیده و فرمان حضور و حمله القاعده به هند و در سراسر «شبه قاره» را داده است، زنگ خطر تروریسم فراگیر برای غرب را به صدا درآورد. علاوه بر آن، دستگاه‌های امنیتی در آمریکا و انگلیس اطلاع داده‌اند که ارتش مخفی داعش با عضوگیری از شهروندان اروپایی و آمریکایی منتظرند تا فرمان انجام عملیات نظامی و تروریستی در داخل شهرهای کشورهای اروپایی و آمریکا را انجام دهند.

بعد از سخنرانی اوباما رئیس جمهوری آمریکا که طرح عملیات هوایی گسترده از سوریه تا عراق علیه داعش را ارائه داد، جان‌کری وزیر خارجه او به منطقه خاورمیانه آمد، از عراق، اردن، عربستان و مصر دیدار کرد و در نهایت با تشکیل جلسه‌ای در ریاض متشکل از ۱۰ کشور عربی، اعلام کرد که ائتلاف جهانی با شرکت این کشورها و پیوستن کشورهای اروپایی علیه داعش شکل گرفته است. قرار است تا در پاریس نشست بزرگی برای تصویب و اجرای این طرح برگزار شود. آمریکا می‌گوید، ۴۰ کشور در جهان در این ائتلاف حضور خواهند داشت. واکنش دو قدرت بین‌المللی روسیه و چین نسبت به سیاست ائتلاف از سوی دولت آمریکا بسیار محتاطانه و پرسشی است. این هر دو کشور خواهان هستند تا چنین طرحی ابتدا در سازمان ملل و در شورای امنیت این سازمان مطرح شود و از این شورا مجوز قانونی دریافت کند. از سال ۱۹۹۰ دولت آمریکا در عراق و سوریه برای دو بار اعلام ائتلافی کرد که پس از آغاز عملیات نظامی برای کسب مجوز از شورای امنیت سازمان ملل، اقدام کرد.

مانوری که دولت آمریکا با سیاست «ائتلاف» می‌دهد، از نظر بسیاری از کارشناسان بین‌المللی، دور زدن نهاد سازمان ملل است تا فرماندهی جهانی خود را تثبیت کند. بهانه چنین «ائتلافی» دعوت دولت‌ها از آمریکا برای اقدام نظامی است. در خاورمیانه مجموعه دولت‌های عربی به استثناء سوریه این امکان قدرت نمایی برای آمریکا و بسترسازی برای سیاست ائتلاف نظامی به واشنگتن را می‌دهند. این دولت‌ها در سیطره حاکمیت آمریکا بر منطقه خاورمیانه از خود تعریف دارند و ادامه حکومت خود را در بسترسازی نفوذ و سلطه آمریکا بر منطقه خاورمیانه می‌دانند. از خود به صورت مستقل تعریف «امنیت ملی» ندارند و بقاء امنیت حکومتی خود را در سیطره و حضور نظامی آمریکا می‌بینند. در دایره این واقعیت، اعلام ائتلاف ۱۰ کشور عربی در منطقه خاورمیانه با آمریکا چندان غیرعادی نیست.

از سوی دیگر بسیاری از تحلیلگران سیاسی بر این باورند که خاورمیانه دچار خلاء قدرت شده است. دولت‌های عربی و غیرعربی در این منطقه به جای تعامل با یکدیگر، از هم تنافر دارند. در این خلاء قدرت به سردی روابط تهران ـ ریاض تأکید دارند که آمریکا باید با قدرت نظامی خود آن را پُرکند و شعار تثبیت امنیت برای خاورمیانه بدهد. این تحلیلگران سیاسی می‌گویند، اگر روابط ایران و عربستان مطلوب بود، ظهور و بروز داعش امکان‌پذیر نبود. حال که دولت «اوباما» با طرح ائتلاف جهانی به صحنه آمده است اگرچه می‌خواهد تا خلاء قدرت را در خاورمیانه پر کند، مشکلاتی نیز در این طرح دیده می‌شود که عبارتند از:

۱ـ اوباما می‌گوید اجرای این طرح حداقل سه سال طول خواهد کشید و زمان پذیر خواهد بود! تردید بسیار در این است که سیاست نظامی‌گری آمریکا بعد از سال‌ها در افغانستان و پاکستان برای پایان دادن به قدرت‌ طالبان تا امروز جواب نداده است و همچنان این دو کشور و مردم آن هزینه‌پرداز نظامی‌گری آمریکایند. چه ضمانتی وجود دارد که طرح جدید ائتلاف از سوی آمریکا، کپی‌سازی نظامی‌گری آمریکا در افغانستان و پاکستان نباشد، اما اینبار بدون ورود سربازان آمریکایی به صحنه و به بهانه بمباران مراکز تجمع تروریست‌ها از داعش و دیگر گروه‌ها، کشورهای دیگر منطقه مورد تجاوز هوایی قرار نگیرند، آنچنان که امروز پاکستان گرفتار است؟!

۲ـ اوباما در سخنرانی خود گفت، دولت بشار اسد را غیرقانونی می‌داند و به رسمیت نمی‌شناسد. در حالی‌که با طرح ائتلاف می‌خواهد به بمباران در سوریه اقدام کند! همزمان آمریکا اعلام کرد ۵۰۰ میلیون دلار به مخالفان بشار اسد کمک فوری می‌کند تا برای شروع مجدد عملیات نظامی علیه دولت سوریه اقدام کنند! مفسران سیاسی نوشته‌اند که پرسش‌های بسیاری در محدوده این عملیات وجود دارد. اگر عملیات هوایی فشرده علیه نیروهای داعش ناگزیر از عقب‌نشینی آنها به سوریه گردد، عکس‌العمل «ائتلاف نظامی» آمریکا چه خواهد بود؟ وضعیت نظامی منطقه چگونه خواهد شد؟ شهرهای شرقی سوریه در صورت کوچ کردن داعش به این منطقه و نیز درگیری‌های نظامی دیگر از گروه‌های مسلح مخالف دولت بشار اسد با داعش چه تأثیری بر روند اوضاع سوریه برجا خواهد گذاشت؟ آیا احتمال ورود نیروهای ائتلاف بین‌المللی به خاک سوریه به بهانه پیگرد «داعش» با هدف سرنگونی دولت سوریه نیست؟ از یاد نباید برد که طرح «آزادسازی» بخشی از خاک سوریه و اعلام «دولت مستقل سوریه» در آن از اهداف اصلی برای براندازی دولت مستقر در دمشق بوده است. طرح بنغازی‌سازی (لیبی) در سوریه را بسیاری نوشته‌اند! این پرسش‌ها و ابهام‌های بسیار درباره اهداف حرکت جدید دولت آمریکا، چنان شده است که دیروز، «کیسنجر» نظرپرداز مشهور سیاسی آمریکا در مصاحبه با یکی از روزنامه‌های واشنگتن گفت: «دولت اوباما فعلاً نباید همکاری دولت بشار اسد را رد کند، اگرچه او را به رسمیت نمی‌شناسد.»

ولید معلم وزیر خارجه سوریه نیز گفته است اگر از دولت سوریه خواسته شود، با ائتلاف برای سرکوب تروریسم در سوریه و عراق همکاری خواهد کرد! «پوتین» رئیس جمهوری روسیه طرح ائتلاف را مبهم و البته خطرناک خوانده است. او هشدار داده است که براساس قوانین بین‌المللی بمباران هر کشوری بدون مجوز سازمان ملل، برهم زدن تمامی قوانین جهانی و ایجاد آشوب گسترده است.

برخی از محافل سیاسی، پیش کشیدن ائتلاف بزرگ از سوی آمریکا را چرخشی برای سرنگونی دولت در سوریه دیده‌اند که سرکوب داعش بهانه مناسب آن است.

۳ـ اوباما در سخنرانی خود درباره ایران سکوت کامل کرد. اما وزیر خارجه او جان‌کری چند گفته متفاوت و متناقض داشت. او در ریاض گفت، ایران علیه داعش است و هم اکنون به نیروها در کردستان عراق و دولت مرکزی این کشور کمک می‌کند. اما آمریکا از جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در ائتلاف دعوت نخواهد کرد. دو روز بعد آقای جان کری در قاهره گفت، آمریکا ایران را در ائتلاف نمی‌پذیرد، زیرا جمهوری اسلامی ایران حامی تروریسم در سوریه است! آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند تا وانمود سازند ایران را نادیده می‌گیرند و آنرا در طرح ائتلاف دور خواهند زد. اما بسیاری از سیاستمداران در آمریکا و اروپا گفته‌اند، ایران بزرگترین قدرت منطقه‌ای در خاورمیانه است، نمی‌توان آن را نادیده گرفت و بدون مشارکت جمهوری اسلامی ایران، اجرای طرح ائتلاف علیه داعش و استقرار امنیت در عراق و سوریه امکان‌پذیر نخواهد بود. برخی دیگر از محافل سیاسی غرب، نسبت به سایه انداختن طرح ائتلاف آمریکا بر مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ (اروپا و آمریکا) هشدار داده‌اند و ابراز نگرانی کرده‌اند.

اگرچه «داعش» امنیت عراق و سوریه را به هم ریخته است، آمریکا با پیشنهاد طرح ائتلاف بزرگ موجب آشفتگی مضاعف در سراسر خاورمیانه شده است که کسی نمی‌تواند آینده‌نگری روشنی از آن ارائه دهد. در این آشفتگی همچنان آوارگان عراقی افزایش می‌یابند، شهرها و روستاها ویران می‌شود و کشتارها ادامه دارد و بخش بزرگی از کشورهای مسلمانان منطقه در دایره تلاطم آن، قرار می‌گیرند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله اطلاعات/ سیاست آمریکا در ائتلاف بزرگ!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X