سرمقاله آفرینش/ تکریم ارباب رجوع... شاید وقتی دیگر...

سرمقاله آفرینش/ تکریم ارباب رجوع... شاید وقتی دیگر...

آفرینش/ «تکریم ارباب رجوع... شاید وقتی دیگر...» عنوان یادداشت روز روزنامه آفرینش به قلم زهرا کیان‌بخت است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

اصولا ما در مواقع زیادی غافلگیر می‌شویم. یکی از آن زمان‌ها وقتی است که برای انجام امور اداری به سازمان و یا اداره‌ای مراجعه می‌کنیم و بر خلاف عادت، با بساطت چهره و خوشرویی مسئول واحد مربوطه مواجه می‌شویم. در این قبیل موارد حتی ممکن است به قدری از حسن رفتار شخص مقابل به وجد بیاییم که مساله را به روی ایشان آورده و به دلیل خوش‌خلقی و جوابگویی‌شان در مقابل امور ارباب رجوع، از ایشان سپاسگزاری کنیم.

مساله تکریم ارباب رجوع چیزی است که تا به حال درمورد آن صحبتهای زیادی شده و تحقیقات متعددی در ارتباط با آن صورت گرفته، در چند سال اخیر حتی در بسیاری از سازمانها برای این مقوله، طرحهایی نیز تعریف شده و برای عملیاتی و نهادینه نمودن آن، واحدها، ستادها و جلساتی در این راستا در سازمانهای مختلف درنظر گرفته و تشکیل شده است. با وجود این به نظر می‌رسد هنوز هم اصل مشکل به قوت خود باقی باشد.

با توجه به اینکه یکی از عوامل اصلی در موفقیت و خوش‌نامی هر سازمان در بین عموم افراد و اقشار جامعه، چگونگی برخورد سازمان مزبور با ارباب رجوع خود است، همه سازمانها و نهادها برای رسیدن به موفقیت، ناگزیر از جلب رضایت ارباب‌رجوعان خود می‌باشند. از سازمانها و ادارات دولتی گرفته تا سازمانهای خصوصی.

با این وجود، این مساله حتی درمورد بخشها و واحدهای خصوصی هم که حیات‌شان تا حد بسیار زیادی به جذب و جلب مشتریان بسته است صدق می‌کند. یکی از دلایل بی‌توجهی به حقوق ارباب رجوع و عدم برخورد مناسب با شخص ارباب رجوع در ادارات مختلف، اهمیت قائل نشدن برای اخلاقیات و جدی نگرفتن آن در سطح جامعه است. اخلاقیاتی که جامعه ما از محیط خانوادگی گرفته تا محیط شغلی و تحصیلی و اجتماعی، به شدت به آن نیازمند است.

به عنوان نمونه؛ ادارات و سازمانهای مختلف همواره راههای ارتباطی را ذکر می‌کنند تا مردم از آن طریق، با آنها ارتباط برقرار کرده و مسائل و سوالاتشان را مطرح کنند. شماره تماس‌هایی با چند خط مختلف که متاسفانه در اغلب موارد، کسی در پشت خط تماس، برای جوابگویی حاضر نیست و اگر هم بعد از بارها تماس گرفتن و صرف وقت و انرژی، کسی گوشی تلفن را در آن سوی خط بردارد و پاسخ بدهد، نوع رفتار و جوابگویی‌اش به گونه‌ای است که فرد تماس‌گیرنده نه‌تنها جواب سوالش را به درستی نمی‌گیرد بلکه از تماس گرفتن خود نیز پشیمان می‌شود.

یا در بسیاری از سازمان‌ها برای طی نمودن روندهای اداری بسیار ساده، باید ساعت‌ها منتظر ماند و به نظر می‌رسد متاسفانه تنها چیزی که به آن توجه نشده است درنظرگرفتن شرایط، وقت، سلامتی و آرامش فرد ارباب رجوع است که باید روزها و روزها، برای یک کار کوچک اداری، در حال رفت و آمد به نهاد مزبور باشد و تازه ترش‌رویی‌ها و رفتار نه چندان مودبانه برخی کارمندان اداره مذکور را در طی چند روز مورد اشاره، تحمل کرده و به این روند عادت کند.

همین امر، یکی از دلایلی است که پای رشوه و زیرمیزی را به ادارات و سازمان‌های ما باز کرده است و همین تاخیر در انجام خواسته و راه انداختن کار مشتری و ارباب رجوع است که موجب شده عده‌ای برای رهایی از این وضعیت، با پرداخت مبالغ بیشتر و دادن رشوه، خود را از گذراندن مراحل بسیار و نفس‌گیر اداری و صرف وقت فراوان در راهروها و اتاق‌های ادارات، بیمه کنند و در این میان، آن که بیش از همه متضرر می‌شود جامعه‌ای است که سیستم اداری‌اش به مواردی که ذکر شد مبتلا و آلوده می‌شود.

به عنوان یک پیشنهاد می‌توان از مسئولان درخواست نمود تا یک روز خودشان را در قالب یک ارباب رجوع بگذارند و برای مثال با سازمان یا اداره‌ای تماس گرفته و ملاحظه کنند که نحوه رفتار سازمانها با ارباب رجوع به چه صورت و دارای چه نواقصی است. همین طور می‌توان درخواست نمود یک روز در جایگاه ارباب رجوع، به اداره یا سازمانی مراجعه کنند و از نزدیک مسایل مبتلابه مردم عادی را در اتاق‌ها و راهروهای انتظار ادارات رصد کنند تا بخشی از مشکلاتی را که مردم با آنها مواجهند از نزدیک درک و لمس نمایند.

مساله تکریم ارباب رجوع تابه حال تحت تاثیر دلایل متعددی همچون بی‌اعتنایی کارمندان به کیفیت خدمات ارائه شده در سازمان و عدم احساس نیاز به تغییر رویه خود در برخورد با افراد مراجعه‌کننده، به نتایج مورد انتظار دست پیدا نکرده است. اما از آن جایی که یکی از مولفه‌های یک جامعه رشدیافته نحوه تعامل و ارتباط افراد با هم و از جمله آن؛ کیفیت برخورد افراد با ارباب رجوعان خود می‌باشد، ما برای پیشرفت در بخشهای مختلف و همین طور برای کاستن از مشکلات متعددی که ریشه در بی‌اخلاقی‌ها و بداخلاقی‌ها در سطح جامعه دارد، ناگزیر از دست یافت به چنین مولفه‌ای هستیم.

سخن آخر این که؛ تکریم ارباب رجوع قبل از این که یک الزام قانونی باشد که با اجبار وارد شده از سوی مسئول بالاتر، ملزم به رعایت آن باشیم، یک الزام اخلاقی و انسانی است، در قبال ارباب رجوعانی که هر یک، با انواع و اقسام مشکلات مادی و معنوی دست به گریبان هستند، کمترین کمک، نیفزودن به مشکلات آنها، نرنجاندن و بازکردن گرهی از مشکلات آنهاست. نه این که افراد پشت‌میزنشین انتظار داشته باشند چون خودشان هم با مشکلاتی درگیر هستند پس مردم و ارباب رجوعان باید مراعات حال آنها را کرده و در مقابل کم‌حوصلگی‌ها و بدخلقیهای آنها شکیبا و خویشتن‌دار باشند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله آفرینش/ تکریم ارباب رجوع... شاید وقتی دیگر...» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X