معاون رییس جمهور: آسیب‌های زنان معتاد پشت پرده نمی‌ماند

معاون رییس جمهور: آسیب‌های زنان معتاد پشت پرده نمی‌ماند

ایسنا/ معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: براساس آمارهای موجود حدود 70 درصد از زنان معتاد به علت اعتیاد همسرانشان معتاد شده‌اند و به دلیل فشار یا تهدید یا ترس و یا همدردی اقدام به توزیع و یا مصرف مواد کرده‌اند.شهیندخت مولاوردی در هشتمین کنگره بین‌المللی دانش اعتیاد که امروز در سالن همایش‌های رازی برگزار شد، افزود: حدود 60 درصد از زنان زندانی جرایمی مرتکب شده‌اند که ارتباط مستقیمی با مصرف مواد مخدر دارد. بنابراین بدون در نظر گرفتن شرایط خانوادگی و شبکه ارتباطی یک زن معتاد، نمی‌توان به حل مشکل اعتیاد او پرداخت. در این شرایط لازم است در سیاست‌گذاری‌های کلان که در مبارزه با اعتیاد انجام می‌شود نگاه جنسیتی انجام شود و در برنامه‌ریزی‌های جامع و سیستمی معضل اعتیاد زنان در ارتباط با جریان اصلی سوءمصرف مواد در کشور مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان اینکه پنهان بودن اعتیاد در زنان در مقایسه با مردان به باورها و نگرش‌های جامعه برمی‌گردد، اظهار کرد: اگرچه امروز تا حدودی نگاه جامعه به اعتیاد مردان از رویکرد جرم‌انگارانه به رویکرد بیمارانگارانه تغییر یافته است؛ اما اصلاح نگرش هنوز در مورد زنان صورت نگرفته و یکی از بزرگترین موانع درمان اعتیاد آنان برچسب‌های اجتماعی است که به زنان معتاد زده و منجر می‌شود تا یک زن حتی وقتی در مقام یک مادر و به خاطر عشق نجات فرزندان خود ضرورت درمان را احساس کند، از بیم نگاه اجتماع نتواند به فرآیند بهبودی تن دهد.

ترس از خانواده و اجتماع فرآیند درمان زنان معتاد را به تاخیر می‌اندازد

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده اضافه کرد: با توجه به آنکه اصلاح نگرش یک اقدام فرهنگی است، لازم است زمان طولانی برای آن صرف شود و نمی‌توان انتظار داشت به شکل دستوری نگرش‌ها به اعتیاد زنان اصلاح شود. البته بهره‌مندی از تجربه مردانه این تغییر رویکرد، می‌تواند در دستیابی سریع‌تر به این هدف راهگشا باشد. امروز به یک مرد معتاد به چشم یک مجرم نگاه نمی‌شود. بنابراین باید تلاش کرد که در مورد زنان نیز این تغییر رویکرد صورت گیرد تا آنان از ترس خانواده و اجتماع، فرآیند درمان خود را به تاخیر نیندازند و جسارت مراجعه به مراکز درمانی را پیدا کنند.
مولاوردی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهارکرد: با قرار گرفتن کشور در دوران گذار، بروز برخی آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد به ویژه در جوامع شهری، اجتناب‌ناپذیر است. در این میان درگیر شدن گروه‌های مختلف در این آسیب‌ها، به کارگیری یک نکته و الگوی واحد برای رویارویی با آن را غیرممکن و بی‌فایده می‌سازد.

زنان جزو نخستین قربانیان بسیاری از آسیب‌ها و انحرافات اجتماعی هستند

آسیب اعتیاد در زنان نمی‌تواند مانند گذشته در پس پرده باقی بماند
وی در ادامه گفت: زنان جزو نخستین قربانیان بسیاری از آسیب‌ها و انحرافات اجتماعی هستند و در این میان اعتیاد یکی از مهم‌ترین آنان است. افزایش نرخ رشد اعتیاد در زنان باعث شده تا به ضرورت پرداختن به این موضوع به شکل مستقیم و بی‌واسطه توجه کنیم. امروزه مواجهه با آسیب اعتیاد در زنان نمی‌تواند مانند گذشته در پس پرده باقی بماند و استراتژی این کار یا کم توجهی به این معضل نتیجه‌ای جز عمیق‌تر شدن این زخم و دشوارتر شدن حل آن را در پی نخواهد داشت.
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: ماهیت آسیب‌های حوزه زنان به گونه‌ای است که دست‌اندرکاران رویارویی جدی و مستقیم با آن را منع می‌کند، اما تا وقتی که تغییر رویکرد در زمینه مشکل اعتیاد در زنان، مورد توجه دست‌اندرکاران اصلی قرار نگیرد و مواجهه با این آسیب در سطح برنامه‌ریزی کلان نباشد نمی‌توان انتظار داشت به نتایج قابل توجهی دست یابیم.

میزان مصرف موادمخدر زنان طی 5 سال دو برابر شد

مولاوردی با اشاره به آمار اعتیاد زنان اظهار کرد: نرخ رشد اعتیاد زنان بسیار بیشتر از مردان بوده و گاهی تا حدود دو برابر است. میزان مصرف موادمخدر زنان از 5 درصد در سال 85 به حدود 10 درصد در سال 90 افزایش یافته است، اما واقعیت این است که اعتیاد زنان به شدت وابسته به جریان کلی اعتیاد در کشور است و به لحاظ سیاست‌گذاری و اقدام عملیاتی برای پیشگیری و درمان نمی‌توان آن را مجزا از سیاست‌های کلی که در این خصوص تدوین می‌شود، در نظر گرفت.
وی با اشاره به تغییرات شتابان اقتصادی در دهه‌های اخیر گفت: در دهه‌های اخیر تغییرات شتابان اقتصادی، پیدایش اقتصاد متکی به نفت، عوارض به جا مانده از جنگ، رشد سریع جمعیت و... موجب بروز آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد شده است. اعتیاد پدیده‌ای چند وجهی و از بحران‌های قرن حاضر است و به عنوان یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی تهدیدی علیه سلامت و امنیت کشور و یکی از مهم‌ترین موانع توسعه پایدار و همه‌جانبه است و شیوع آن موجب کاهش سرمایه‌های اجتماعی می‌شود.
معاون رییس جمهور ادامه داد: در دهه‌های اخیر رویکردها و راهکارهای متعدد و متفاوتی برای مقابله با آن در نظر گرفته شده است و اعتیاد مانند مسائل اجتماعی دیگر چند بعدی است و نیاز به بررسی‌های پی‌نوشته‌ای (روانکاوی، روانشناسی، جامعه‌شناسی، اقتصادی) دارد تا همزمان به سطوح و ابعاد گوناگون آن توجه کرد.

با پدیده تلسکوپی در جمعیت زنان معتاد مواجه هستیم
رشد اعتیاد در زنان سریع‌تر از مردان است

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده تاکید کرد: اگرچه ممکن است زنان درگیر به اعتیاد در مقایسه با مردان حدود یک به 10 باشد، اما دو واقعیت مهم باید مورد توجه قرار بگیرد. با توجه به آنکه رشد اعتیاد در زنان سریع‌تر از مردان است، ما با پدیده تلسکوپی در جمعیت زنان معتاد مواجه هستیم. علاوه بر آن اثرگذاری اعتیاد یک زن در جامعه و آثار و پیامدهای غیرمستقیم آن شاید ده‌ها برابر بیشتر از تبعات اعتیاد مردان باشد. زنان به لحاظ جایگاه مادری در خانواده بی‌تردید از نقش محوری در تربیت فرزندان برخوردار هستند و درگیری آنان با اعتیاد قطعا فرزندان را با مخاطرات فراوانی مواجه می‌کند.
وی افزود: براساس نتایج بسیاری از پژوهش‌ها، فرزندان مادران معتاد بسیار آسیب‌پذیرتر از فرزندان پدران معتاد هستند. علاوه بر آن اعتیاد زنان باردار می‌تواند مخاطرات فراوانی را متوجه نوزادان و کودکان این مادران کنند. بنابراین لازم است اقدامات پژوهشی و سیاست‌گذاری‌های اجتماعی در این زمینه انجام شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون رییس جمهور: آسیب‌های زنان معتاد پشت پرده نمی‌ماند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X