بازگشت 850 واحد راكد در شهرك های صنعتی كشور پارسال به چرخه تولید

به گزارش ایرنا علی یزدانی روز یكشنبه در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان فارس در شیراز افزود:‌ احیای این واحدهای صنعتی فرصت اشتغالزایی برای افزون بر 16 هزار نفر را در پی داشت.
وی گفت:‌در استان فارس 150 واحد صنعتی به چرخه تولید بازگشت كه از این تعداد، 66 واحد راكد در شهرك های صنعتی استان فارس در سال 94 به چرخه تولید بازگشت.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برنامه ریزی دولت برای اجرایی كردن سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت:‌ ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، این وزارتخانه را مكلف به فعال كردن هفت هزار و 500 واحد صنعتی در كشور كرده است.
یزدانی ادامه داد:‌ وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت، این ماموریت را كف تعهد خود می داند و به دنبال احیای 9 هزار واحد صنایع كوچك و یك هزار واحد صنعتی متوسط و اجرای دو هزار طرح صنعتی است.
به گفته مدیرعامل سازمان صنایع كوچك و شهرك های صنعتی ایران، از 87 هزار و 659 واحد صنعتی كشور، 37 هزار و 120واحد در شهرك ها و نواحی صنعتی كشور مستقر هستند.
وی گفت:‌از مجموع صنایع كشور، 79 هزار و 138 واحد صنایع كوچك و هفت هزار و 800 واحد صنعتی متوسط و بزرگ هستند.
بنا بر اعلام این مقام مسئول، صنایع كوچك به صنایعی كه تا 49 نفر نیروی كار دارند و صنایع متوسط به صنایعی با نیروی كار بین 50 تا 99 نفر گفته می شود و صنایع بزرگ هم افزون بر 100 نیروی كار دارند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت:‌ از میان 37 هزار و 120 واحد مستقر در شهرك های صنعت كشور، 34 هزار و 538 واحد صنعتی مستقر در شهرك های صنعتی ‌كوچك هستند.
وی گفت:‌ در شهرك های صنعتی كشور، هفت هزار و 85 واحد غیرفعال است كه بیشترین آنها واحدهای صنعتی كوچك هستند كه با تدابیری ‌امكان بازگشت آنها به چرخه تولید درسال جاری وجود دارد.
یزدانی گفت:‌ هم اینك چهار هزار و 372 واحد در كل استان فارس دارای پروانه بهره برداری صنعتی هستند كه از این تعداد، 570 واحد غیرفعال است.
وی ادامه داد:‌ دو هزار و 428 واحد در شهرك های صنعتی استان فارس مستقر هستند كه دو هزار و 361 واحد آن را صنایع كوچك تشكیل می دهند كه 13 درصد آنها غیر فعال هستند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ‌هم اینك 99 هزار و 840 واحد صنعتی در كشور در حال ساخت و ساز است كه از این تعداد 29 هزار و 799 واحد متعلق به شهرك های صنعتی است.
وی ادامه داد:‌ وجود آمار هفت هزار و 592 طرح در حال ساخت در استان فارس، نشان دهنده ظرفیت بالای این استان در جذب سرمایه گذاری است.
یزدانی گفت:‌هم اینك 510 طرح صنعتی در استان فارس پیشرفت فیزیكی آنها افزون بر 60 درصد است كه می توانند امسال در این استان به بهره برداری برسند.
مدیرعامل سازمان صنایع كوچك و شهرك های صنعتی ایران در بخش دیگری از سخنان خود از استقرار نیافتن واحدهای صنعتی در برخی شهرك های صنعتی ابزار نارضایتی كرد و گفت: ‌از 778 شهرك صنعتی سراسر كشور، در 378 شهرك یا قرارداد با سرمایه گذاران بسته نشده، ‌یا قرارداد بسته شده و واحد به بهره برداری نرسیده و یا كمتر از 10واحد به بهره برداری رسیده است.
وی ادامه داد:‌ از 62 شهرك صنعتی استان فارس، در 10 شهرك قرارداد سرمایه گذاری منعقد نشده است و در 12 شهرك، قرارداد بسته شده ولی كمتر از 10 واحد به بهره برداری رسیده است.
یزدانی اظهار كرد:‌ از 504 قرارداد امضا شده در شهرك های صنعتی فارس در سال 94، 414 قرارداد مربوط به دو شهرك بوده است و در 60 شهرك دیگر تنها 90 قرارداد سرمایه گذاری امضا شده است كه حاكی از عدم تعادل و توازن در جذب سرمایه گذاری است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عزم دولت برای حمایت از رونق تولید گفت: ‌هیات دولت روز پانزدهم اردیبهشت ماه جاری همه بانك ها را مكلف كرد كه بدون توجه به چك های برگشتی و مطالبات معوق واحدهای صنعتی، از واحدهایی كه كیفیت محصولات آنها مورد تایید است، برنامه ای برای پرداخت بدهی مطالبه كنند و آزادسازی وثیقه های مازاد نیز یكی از محورهای بخشنامه دولت است.
یزدانی ادامه داد:‌ 20 میلیارد ریال تسهیلات برای حمایت از صنایع كوچك در سراسر كشور تخصیص یافته است كه واحدهای متقاضی از آن به زودی بهره مند می شوند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس و دبیر كارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان نیز در این جلسه گفت: تاكنون مشكلات 344 واحد صنعتی فارس در 62 جلسه این كارگروه بررسی شده كه 604 مصوبه را به همراه داشته است.
علی همتی افزود: ‌از این مصوبات، 50.3 درصد اجرایی شده است و 27 درصد مصوبات نیز در دست پیگیری است و به زودی به نتیجه می رسد و بقیه مصوبات نیز با هدف گره گشایی از مشكلات واحدهای تولیدی پیگیری می شود.
2027 /6118 /1596

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بازگشت 850 واحد راكد در شهرك های صنعتی كشور پارسال به چرخه تولید» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X