پرونده روز/ دخترانی که زیر چتر خانواده نیستند!

پرونده روز/ دخترانی که زیر چتر خانواده نیستند!

خراسان/ چند وقتی است پدیده زندگی مستقل جوانان به خصوص دختران فراگیرتر شده به طوری که برخی آمارها حکایت از آن دارد که در کلانشهرها حدود ۳۰ درصد دختران زندگی مجردی را تجربه می کنند. گاهی سخت گیری های خانواده حتی با نیت خیر باعث می شود یک دختر که معمولا سن بالایی دارد زندگی مستقل را انتخاب کند، گاهی هم مشکلات عجیب و غریب زندگی خانوادگی مثل اختلاف نظر شدید والدین، در مواردی هم بالا رفتن سن دختران به خاطر ادامه تحصیل و اشتغال که در بیشتر موارد توام با استقلال مالی آن ها است و در وقت هایی هم تجربه زندگی دانشجویی و افزایش مهارت های فردی یک دختر می تواند زمینه احساس نیاز به زندگی مستقل و دور از خانواده را فراهم کند. اما وقتی اسم زندگی مستقل آن هم برای یک دختر مجرد به میان می آید، ناخودآگاه موضوعاتی مثل سوء ظن نسبت به آن فرد، نبود امنیت و... مطرح می شود و برای همین هم در بیشتر مواقع چنین تصمیمی با مخالفت و نگرانی خانواده ها همراه است.
نگرانی و مخالفتی که عدم حمایت را به همراه می آورد و باعث می شود اگر فرد از تصمیمش پشیمان شود هم گاهی زمینه بازگشت برایش فراهم نباشد. خلاصه شاید دختران با دلایل مختلفی این تصمیم را بگیرند اما در مشکلات و آسیب هایی که بعد از این تصمیم گریبان گیرشان خواهد شد شبیه هم خواهند بود.
به معنای دیگر وقتی تصمیم به رانندگی در جاده ای پر دست انداز و خطرناک پر از راننده های خلافکار می گیری، باید آماده باشی که حتی در صورت رعایت دقیق قوانین، باز هم راننده هایی پیدا شوند که به ماشینت بکوبند!
پس باید به عقب تر از این حرف ها برگشت، به زمانی که دختران هنوز پیش خانواده هستند و پیشگیری را از خانواده شروع کرد. شاید هم باید نقش زن را به درستی در جامعه تعریف کرد تا دختران رشدشان را فقط در زمینه های محدودی ندانند، حتی شاید بد نباشد بتوان با زمینه های تشدید این پدیده آشنا شد. هر چند گرایش به زندگی مستقل و مجردی بین تمام جوانان رو به رشد است اما در این پرونده زندگی مستقل دختران را با ابعادش مورد بررسی قرار داده ایم.
چرا گرایش به زندگی مجردی افزایش یافته است؟
چندی پیش سازمان ملی جوانان آماری را منتشر کرد که نشان از گرایش جوانان به زندگی مجردی در 6 کلان شهر تهران، شیراز، مشهد، اصفهان، تبریز و اهواز داشت. آماری که نشان می داد 30 درصد جوانان در این شهرها زندگی مجردی دارند. بر اساس آمارهایی که به تازگی منتشر شده است سهم دختران از زندگی مجردی نیز تقریبا به همین میزان است. اما دلیل گرایش به تنها زیستن در میان جوانان به خصوص دختران چیست؟
خانه های کوچک زمینه ساز زندگی مجردی
مصطفی اقلیما، رئیس انجمن علمی مددکاران در گفتگو با مهر می گوید: افزایش آمار زندگی دختران مجرد یعنی پذیرفتن این طرز تفکر که دختران نیز می توانند مانند پسران مستقل زندگی کنند و تنها زندگی کردن آن ها نیز زیاد خطرناک وغیرعادی نیست. او ادامه می دهد: تبدیل خانه های بزرگ به آپارتمان های 50،60 متری به این مفهوم است که فرزندان بعد از 15 ،16 سال باید مستقل باشند زیرا این فضا برای یک خانواده پرجمعیت کافی نیست. این قضیه تبعاتی هم دارد و علاوه بر این که روی میزان زاد و ولد تاثیرگذار بوده، روی میزان حضور افراد در خانه و تعاملات شان با بقیه نیز اثرگذار است. در این خانه ها به دلیل عدم وجود فضای کافی، افراد نمی‌توانند آزادانه و آن طور که دلشان می خواهد به فعالیت های خود بپردازند. از این رو، به محض دست یافتن به یک شغل که بتوانند درآمدی داشته باشند و اجاره خانه را بپردازند، سریعا دست به کار شده و به سراغ زندگی مجردی می روند.
بالا رفتن سن ازدواج
آخرین بررسی ها در یک دهه اخیر، نشان از بالا رفتن سن ازدواج در میان جوانان دارد. براساس نتایج آخرین سرشماری در سال90 سن ازدواج دختران به طور میانگین از 19.6 در سال 1355 به 23.5 سال و در مورد پسران از میانگین 24 به 27 سال رسید که این افزایش سن ازدواج منجر به افزایش تجرد و زندگی مجردی شده است. در 40 سال اخیر می توان دو فاکتور را در بالا رفتن سن ازدواج دختران دخیل دانست؛ درس خواندن و کارکردن زنان که نتیجه اش استقلال مالی است.
اختلاف فرهنگی میان والدین و فرزندان
مسلم بهادری متخصص آسیب شناسی، اختلافات فرهنگی میان والدین و فرزندان را عامل مهمی در افزایش تک زیستی جوانان دانسته و می گوید: اختلاف فرهنگی و شکاف نسلی میان والدین و فرزندان منجر به افزایش زندگی مجردی در ایران شده است. وی ادامه می دهد: افزایش شکاف نسلی و سرد بودن روابط میان اعضای خانواده، عدم درک متقابل والدین و فرزندان و یافتن استقلال مالی به علاقه جوانان به زندگی مجردی منجر شده است.
مهاجرت به کلانشهرها برای تحصیل
یکی دیگر از دلایل افزایش زندگی تک زیستی در میان دخترها و پسرها، گسترش پذیرش آن ها در دانشگاه ها و مراکز علمی و اشتغال آن ها در سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی است که باعث افزایش زندگی مجردی شان شده است. برخی معتقدند شروع زندگی مجردی در جوانان از دوران دانشجویی آغاز می شود و از آنجا که این نوع زندگی تمرین مستقیم تنها زیستن است، به این نوع زندگی عادت می کنند و بیشتر آن ها حتی بعد از پایان تحصیلات نیز به آن ادامه می دهند.
طلاق و افزایش تک زیستی
باید در نظر داشته باشیم گاه شرایطی پیش می آید که جوانان مجبور هستند این نوع زندگی را انتخاب کنند. طلاق یکی از همان موارد است که منجر به گرایش جوانان به زندگی مجردی می شود. فردی که طلاق گرفته سبک زندگی اش تغییر کرده و تحت فشارهای بیرونی مجبور می شود از خانواده جدا شده و مستقل و به تنهایی زندگی کند.
خانواده ها بدانند:
۱ - اگر حس استقلال فرزند شما در منزل خدشه دار نشود احتمال آن که به سمت زندگی مستقل برود کمتر است.
۲ - احترام به حوزه زندگی شخصی فرزند با مدیریت شما منافاتی ندارد. اگر درست مدیریت کنید و تذکرهای خود را به جا خرج کنید.
۳ - اگر فرزندتان به دنیای شما نزدیک نمی شود شما به دنیای او نزدیک شوید.
۴ - طوری از فرزند خود حمایت مادی و معنوی داشته باشید که سودای استقلال نداشته باشد و بابت حمایت خود به خصوص در موارد مالی منت گذاشتن را فراموش کنید.
۵ - اگر دختر شما حتی بعد از مخالفت شما مستقل شد دست از حمایت او برندارید و به بهانه آن که بفهمد اشتباه کرده تنهایش نگذارید و بستر را برای بازگشت او همیشه آماده نگه دارید.
از نگاه کارشناسان
زندگی مجردی را توصیه نمی کنم مگر وقتی که ...
حجت الاسلام انجوی نژاد مدیر کانون فرهنگی رهپویان وصال که سال هاست با جوانان ارتباط نزدیک دارد و با مسائل روز آنان آشناست در رابطه با زندگی مستقل دختران می گوید: «در بیشتر جوامع پیشرفته، مردم تمام ابعاد زندگی شان را با مشورت مشاوران و متخصصان صاحب نظر در آن زمینه پیش می برند. این موضوع باید در زندگی ما ایرانی ها هم جابیفتد که در هر زمینه ای از جمله تصمیم به زندگی مستقل با مشاور مناسب مشورت کنیم. در حالت کلی برای این موضوعات به دلیل پیچیدگی شان نمی شود یک دستورالعمل و نسخه کلی داد. چنین تصمیمی بستگی تام به شرایط شخص و خانواده دارد. روال معمول این است که کنار آمدن با یک سری محدودیت های خانواده و تحمل یک سری توقعات و غرولندهای پدر و مادر، راحت تر و معقول تر از تحمل رنج های تنهایی و زندگی مستقل است. با این حال اگر شخصی بنا به دلایل موجه و عقلانی باز هم مُصر به این سبک زندگی بود، باید حتما از یک مشاور منصف و پخته مشاوره بگیرد، چون انسان وقتی تنها می شود، وسوسه اش هم بیشتر می شود. زندگی مجردی را به هیچ جوانی توصیه نمی کنم مگر در موارد خاص که آسیب در جمع بودن بیشتر از آسیب تنهایی باشد.»
زندگی مستقل قبلاً ابزار بود حالا هدف است...
محسن رجبی مشاور و مدرس دانشگاه معتقد است: «انسان ها به طور طبیعی در بعضی سنین به سمت استقلال طلبی می روند. لجبازی های کودکان سه چهار ساله و سازمخالف زدن های نوجوانان سیزده چهارده ساله، همه از نمود استقلال طلبی طبیعی انسان هاست. منتها از 23 سالگی به بعد، این حس شکل جدی تری به خود می گیرد که البته در فرهنگ ما هم درک شده و از قدیم به شکلی سالم در قالب خدمت سربازی یا تحصیل در دانشگاه ، به عنوان دوره ای موقت برای تمرین مدیریت زندگی در نظر گرفته شده است. در واقع قبلا زندگی مستقل، ابزار بود ابزاری برای فراگرفتن مهارت های زندگی. ولی الان زندگی مستقل تبدیل به هدف شده است. در واقع جوانان جدا زندگی می کنند فقط برای این‌که جدا زندگی کنند! معمولا نه تنها به دنبال رشد نیستند که اتفاقا برای فرار از هنجارها و باید و نبایدهایی که یک زندگی نرمال را شکل می دهد، به زندگی مستقل رو می آورند و نهایتا این سبک زندگی در دراز مدت سبب نابهنجاری های عمیق عاطفی، شک و بدبینی، بی تعهدی و افسردگی است.»
بار سنگین زندگی بر دوش من!
مرضیه دختری است که به گفته خودش مجبور به زندگی مجردی شده است. او درباره مشکلات تنها بودن می گوید: «احساس ناامنی، بی هم زبانی و ناتوانی از انجام بعضی کارهای سنگین آزاردهنده است. گاهی لوله آب می ترکد یا شوفاژ خراب می شود و من در تعمیر آن تخصصی ندارم. برای کمک گرفتن از تعمیرکار هم باید از قبل با دوست و آشنا هماهنگ کنم تا در زمان تعمیر در خانه تنها نباشم. همسایه ها هم به ندرت به یک دختر تنها روی خوش نشان می دهند. مدیریت صفر تا صد زندگی، آن هم دست تنها واقعا سخت است».
**شما کاربران گرامی می توانید مطالب جذاب و خواندنی ما را در شبکه های اجتماعی فیس بوک، گوگل پلاس و توییتر در صفحه «باشگاه آخرین خبری ها» به آدرس های زیر دنبال کنید**
و در اینستاگرام هم ما را با عنوان akhareenkhabar جستجو کنید.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پرونده روز/ دخترانی که زیر چتر خانواده نیستند!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X