آیت الله طالقانی و مارکسیستها

آیت الله طالقانی و مارکسیستها

مجاهدین/ متن پیش رو در پایگاه اطلاع رسانی مجاهدین منتشر شده و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

مرحوم آیت الله طالقانی یک از روحانیون نوگرا بود که مبارزات سیاسی خود را در دوران رضا خان آغاز کرد.
ایشان یک روحانی نواندیش و نوگرا بود که وظیفه سیاسی و اجتماعی خود را در ارتباط با جامعه، شخصیتها و گروههای سیاسی مختلف می‌دید. جهان‌بینی او بر ارتباط اجتماعی هر چه بیشتر رقم خورده بود.

آیت‌الله طالقانی، حضور در صحنه، زمانی برایش به یک وظیفه تبدیل شد که شاهد فعالیت منظم و سازمان یافته مارکسیستها در ایران بود.

آیت الله طالقانی تلاش بسیاری کردند تا با راهنمایی جوانان و نوجوانان از لغزیدن آنان در دامان مارکسیسم جلوگیری کند، و با استحکام بخشیدن بنیادهای فکری آنها در زمینه معارف اسلام نقشی مهمی ایفا نمود.

گروهی ازجوانان مسلمان دانشگاهی که هم انگیزه‌های اسلامی و هم مبارزاتی و ضد ظلم داشتند، مجذوب فعالین سیاسی آن دوره شدند. . عده ای که بعدها سازمان مجاهدین (منافقین) را تاسیس کردند،( و در واقع از دست پروردگان نهضت آزادی بودند.) نیز از جمله این دانشجویان بودند.

آنها به اندازه کافی و لازم از ارتباط با نهضت آزادی بهره‌مند بودند. آنان با اندیشه‌ها، آرا و مواضع سیاسی- اجتماعی شخصیتهای نهضت آزادی آشنایی داشتند و از آن تاثیر گرفته بودند. از مهم ترین عوامل رویکرد آیت الله طالقانی به منافقین در آن زمان، ایدئولوژی اسلامی و شعارهای عدالت‌خواهانه آنها بود. اما در این میان ارتباط با آیت‌الله طالقانی ویژگی‌های خاص خود را داشت. زیرا ایشان به عنوان یک روحانی می‌توانست حامی و پشتیبان آنها در جمعهای مرتبط با روحانیت باشد. تایید ایشان بر اعتبار منافقین می‌افزورد و در جلب حمایتهای مالی برای آنان نقش به سزایی داشت.

از طرفی، آیت‌الله طالقانی هر چند ارتباط صمیمی با نهضت آزادی داشتند، اما دارای ادبیات سیاسی متفاوتی با آنها بود. حتی پس ازدستگیری1340 و در خلال بازجویی و محاکمات، مرحوم طالقانی با حالت قهر آمیز و تندتری برخورد می‌کرد. ایشان معتقد به براندازی و ساقط نمودن رژیم پهلوی بود، در نتیجه منافقین که پیرو این ادبیات سیاسی بودند، احساس نزدیکی بیشتری با ایشان می‌نموند.

اما بعد از فرآیند تغییر ایدئولوژیک و روند ارتداد گروهک منافقین، که در آن زمان به رهبری تقی شهرام آغاز شده بود، و قریب به 90 نفر از کادر و اعضای ممنافقین به مارکسیست گرویدند، منافقین تصمیم گرفتند با برخی از روحانیون حامی خود از جمله آیات طالقانی، بهشتی، و هاشمی رفسنجانی ملاقات کند.

بعد از قرار ملاقاتی که مهدی غیوران بین تقی شهرام و آیت الله طالقانی تنظیم کرد، و تقی شهرام در آن، ظرف نیم ساعت شرح ماوقع تغییر ایدئولژویک را داد، آیت الله طالقانی در تمام مدت ساکت بود، و در انتها با صدایی لرزان از شهرام پرسید: خوب حالا اسم خودتان و سازمانتان را چی گذاشته‌اید که او گفت: همان مجاهدین خلق! ایشان برافروخته شد و گفت :شما حق این کار را نداشتید.

و این پایانی بود بر ارتباط آیت الله طالقانی با منافقین به طوری که ایشان همراه با سایر روحانیون نظیر حضرات ربانی شیرازی، مهدوی کنی، انواری، معادی‌خواه، منتظری،هاشمی ولاهوتی ، ضمن نجس خواندن مارکسیست‌ها و تاکید بر قطع ارتباط با مجاهدین (منافقین) ، رای به برائت از منافقین دادند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آیت الله طالقانی و مارکسیستها» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X