دولت داوداوغلو از مجلس ترکیه رای اعتماد گرفت

دولت داوداوغلو از مجلس ترکیه رای اعتماد گرفت

ایرنا/ شصت و دومین دولت ترکیه به نخست وزیری 'احمد داوداوغلو' امروز (شنبه) از مجلس ملی این کشور رای اعتماد گرفت.

داوداوغلو دنبال ریاست جمهوری 'رجب طیب اردوغان'، در کنگره فوق العاده حزب حاکم 'عدالت و توسعه ' (آک) به عنوان جانشین اردوغان، به رهبری این حزب انتخاب شد و سپس از سوی رییس جمهوری ترکیه ، مامور تشکیل شصت و دومین دولت این کشور شده بود.

'صادق یاقوت' نایب رییس مجلس ترکیه به دنبال رای گیری باز از نمایندگان مجلس، نتایج را رسما اعلام کرد.

وی گفت: در رای گیری از مجموع 550 نماینده 439 نماینده شرکت کردند که 306 رای مثبت و 133 رای منفی به کابینه داوداوغلو داده شد.

برای صدور رای اعتماد مجلس به دولت جدید باید حداقل 276 نماینده از مجموع 550 نماینده مجلس ( 50 درصد نمایندگان به اضافه یک ) به این دولت رای مثبت بدهد.

حزب حاکم 'آک' در مجلس ترکیه هم اکنون دارای 312 کرسی، 'جمهوریخواه خلق' 130، 'حرکت ملی' 52، حزب 'دمکراتیک خلق ها'، منفرد 14 و حزب 'دمکراتیک منطقه' یک نماینده در مجلس ملی دارند. مجموع نمایندگان فعلی در مجلس ترکیه 536 نفر است.

احزاب مخالف پیشتر اعلام کرده بودند که مخالف برنامه دولت داوداوغلو هستند و به دولت وی رای اعتماد نخواهند داد.

داوداواوغلو به دنبال تشکیل کابینه و تایید اعضای آن توسط اردوغان، هفته گذشته برنامه دولت خود را در مجلس ملی ترکیه قرائت کرد و خواهان کسب رای اعتماد از نمایندگان شده بود.

بر اساس اساسنامه داخلی مجلس ترکیه، ظرف دو روز پس از قرائت برنامه دولت جدید آنکارا، مجمع عمومی مجلس این برنامه را بررسی کرده و نمایندگان مخالف و موافق نقطه نظرات خود را بیان کردند.

داوداوغلو به دنبال اعلام نتایج رای گیری، در سخنرانی کوتاهی از نمایندگان مجلس تشکر کرد و با فشردن دست رهبران احزاب مخالف حاضر در مجلس بر پایبندی دولت بر برنامه و تعهدات خود تاکید کرد.

کابینه جدید ترکیه نسبت به کابینه دولت اردوغان تغییر چندانی نداشته است .

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دولت داوداوغلو از مجلس ترکیه رای اعتماد گرفت» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X