از بنزوئیک اسید گلوله‌های برف بسازید!!

از بنزوئیک اسید گلوله‌های برف بسازید!!

شیمی و تکنولوژی/ شما با کمک شیمی می‌توانید کریستال‌های برف را بسازید که به برف واقعی شباهت فوق‌العاده‌ای دارند. برف از کریستال‌های آب تشکیل شده است. در این پروژه شما از کریستال‌های خالص بنزوئیک اسید، گلوله‌های برفی را تهیه می‌کنید. مزیت این کریستال‌ها این است که در دمای اتاق ذوب نمی‌شوند.
مواد و وسایل لازم
-ظرف دهان‌گشاد شیشه‌ای پیرکس (مقاوم در برابر حرارت)
-5 گرم بنزوئیک اسید (یک قاشق غذاخوری)
-پیمانه‌ی مدرج پیرکس
-هیتر
-بِشری که تا دو سوم حجم آن از آب پر شده است
-عروسک آدم برفی یا تکه‌ای درخت سرو
-چوب پنبه

روش کار
ابتدا بنزوئیک اسید را داخل ظرف بریزید، سپس عروسک آدم برفی یا شاخه‌ی درخت سرو را روی چوب‌پنبه ثابت کنید و آن را هم درون ظرف قرار دهید. در ظرف را ببندید و آن را روی بشری که تا دو سوم آن، آب پر شده است قرار دهید (دهانه‌ی بشر با کف ظرف برابر باشد). سپس آنها را روی هیتر قرار داده و به ملایمت حرارت دهید. در واقع در این شیوه از حرارت غیرمستقیم استفاده می‌کنیم تا بنزوئیک اسید ذوب نشود. بعد از مدتی، بنزوئیک اسید ناپدید می‌شود. در واقع بنزوئیک اسید جامد، تصعید شده است. پس از ناپدید شدن بنزوئیک اسید جامد، حرارت دادن را قطع کنید. پس از مدتی ملاحظه می‌کنید که بلورهای سفید بنزوئیک اسید در اثر فرآیند چگالش، مانند برف روی آدم برفی یا شاخه‌ی درخت می‌نشیند.

احتیاط: بنزوئیک اسید به عنوان نگهدارنده در فرآورده‌های غذایی کاربرد دارد، بنابراین یکی از بی‌خطر‌ترین ماده‌های شیمیایی محسوب می‌شود. هرچند بنزوئیک اسید خالص می‌تواند برای پوست بسیار خورنده باشد. همچنین در صورت بلعیده شدن در مقدار زیاد سمی است. بنابراین هنگام انجام این آزمایش نمایشی از دستکش و عینک محافظ استفاده کنید. این آزمایش بسیار بامزه است ولی توصیه می‌شود دانش‌آموزان عزیز با کمک معلم شیمی خود آن را انجام دهند.
چه اتفاقی افتاده است؟در این آزمایش، ابتدا در اثر حرارت دادن، بنزویک اسید جامد تصعید می‌شود. یعنی مستقیما از حالت جامد به شکل گاز در می‌آید. با خاموش کردن هیتر (منبع حرارت) و بر اثر سرد شدن، مجددا بخارات بنزویک اسید که در محوطه‌ی در بسته جمع شده است، متراکم می‌شوند و به صورت کریستال‌هایی ظاهر می‌شوند که از نظر شکل ظاهری بسیار شبیه گلوله‌های برفی هستند.

روش تصعید

در این روش، نمونه در درجه حرارتی پایین‌تر از نقطه ذوب آن گرم می‌شود و مستقیما از حالت جامد به صورت بخار در می‌آید و بعد بخار حاصل فورا در سطح سردی به حالت جامد متراکم می‌شود (متبلور می‌شود). این دو مرحله بدون مداخله حالت مایع صورت می‌گیرد.
در روش تصعید چون بخار را می‌توان دوباره جامد کرد، بنابراین، از این روش برای خالص‌سازی بعضی از جامدات استفاده می‌کنند. در این روش از اختلاف فشار بخار اجسام جامد استفاده می‌شود. یعنی باید بین فشار بخار جسم جامد و ناخالصی، اختلاف زیادی وجود داشته باشد، تا یکی از آنها به‌راحتی تصعید شود. عمل تخلیص وقتی به خوبی انجام‌پذیر است که فشار بخار ناخالصی‌هی مشخصا کمتر از فشار بخار ماده تصعید شدنی باشد. از این آزمایش نمایشی می‌توان با کمی تغییر برای خالص‌سازی بنزویک اسید هم استفاده کرد. راجع به آن فکر کنید

از بنزوئیک اسید گلوله‌های برف بسازید!!

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «از بنزوئیک اسید گلوله‌های برف بسازید!!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X