بهروز افخمی در گفت‌وگو با «مثلث»: تمام ضربه هایی که خوردیم به دلیل انتخاب معین بود

بهروز افخمی در گفت‌وگو با «مثلث»: تمام ضربه هایی که خوردیم به دلیل انتخاب معین بود

مثلث/ متن پیش رو بخش هایی از مصاحبه بهروز افخمی با هفته نامه مثلث است که در مثلث آنلاین منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

* ما یک دوره بحرانی را پشت سر گذاشته‌ایم، چیزی که این روزها فراموش شده این است که آقای خاتمی بین سال‌های 76 تا 84 ایرانی را اداره کرد که به شکل خطرناکی جوان بود، ایرانی که می‌توانست حتی به دام جنگ داخلی بیفتد. برای اینکه جمعیت جوان از هر دو طرف خیلی پر‌شور و هیجان و تا‌حدودی کم‌تر با فکر، آماده جنگ بودند، من فکر می‌کنم که در آن دوره آقای خاتمی کشور را به‌خوبی اداره کرد؛ برای اینکه خطری وجود داشت که چون پیش نیامد حالا دیگر کم‌تر خطر‌ناک تلقی می‌شود.

* مجموع حوادث از 18 تیر تا جریان‌های بعدی، البته مورد سرزنش همان جمعیت جوان هم بود، بعد هم که در انتخابات بعدی شرکت نکردند و دیدند که چه بلایی به سرشان آمد اما در آن دوره هشت ساله با وجود اینکه آقای خاتمی مدام به سازشکاری و چیز‌های دیگر متهم می‌شد، ولی کشور را به خوبی اداره کرد. آن هم در دورانی که اداره کشور خیلی سخت بود.

* اصلاح‌طلب‌ها در 10 سال اخیر تا حدود زیادی ضعیف شده‌اند و این توان را ندارند که از آقای روحانی عبور بکنند.

*من فکر نمی‌کنم که {اصلاح طلبان} تغییر کرده باشند و به همین دلیل هم هست که می‌گویم ضعیف شده‌اند. اعتماد زیادی از طرف مردم به آنها وجود ندارد، اشتباه استراتژیک انتخاب معین باعث این موضع شده است، تمام ضربه‌هایی که در هشت سال احمدی‌نژاد خورده‌ایم به دلیل همان اشتباهی بود که جبهه مشارکت مرتکب و معین را به جای آقای کروبی معرفی کرد.

* من فکر نمی‌کنم که تا اینجا هم تغییری کرده باشم. بیشتر تصویری که دیگران سعی می‌کردند از من بسازند تغییر کرده است، به‌خصوص در این اواخر، در این چند سال اخیر بعد از برگشتن من از کانادا، احساس کردم باید خیلی صریح‌تر اظهار‌نظر کرد که نشود آن را مصادره کرد؛ وگرنه آنچه در ذهنم بوده تغییر نکرده.

*من همان موقع هم که در مجلس بودم خودم را محافظه‌کار می‌دانستم، به این معنی که فکر می‌کنم تغییرات باید با آرامش و سرعت کم انجام شود. اما حالا خودم را جزو دار‌و‌دسته سید‌مرتضی‌آوینی می‌دانم، یعنی کسانی‌که در معرض اتهام فاشیست بودن هستند.

* اگر دکتر داوری (اردکانی) فاشیست است، من هم هستم. دکتر داوری همان قدر آدم خاصی است که سید‌مرتضی هست. اگر اینها با هم می‌نشستند و حرف می‌زدند، شاید خیلی مشابهت‌ها و خیلی تفاوت‌ها با هم داشتند اما به هر حال در یک سیستم با هم قرار نمی‌گرفتند. شاید اصلا برخی‌ دوست نداشته باشند در گروه یا دسته‌ای قرار بگیرند و ممکن است از نظر فکری هم مشربی شبیه هم داشته باشته باشند، اما به هر حال اینکه در دسته‌ای قرار نمی‌گیرند، می‌تواند باعث نگرانی شود، به همین دلیل برخی از این عنوان فاشیست به‌عنوان یک جور چماق کلامی ‌استفاده می‌کنند. از این نظر بله من هم فاشیست هستم.

* به فلسفه علاقه دارم، بین فلسفه تحلیلی و فلسفه کانتی هم به فلسفه کانتی علاقه دارم. همان چیزی که به آن فلسفه آلمانی می‌گویند. منتها یک موضوع دیگر هم برای اینکه مطلب را روشن کنم، اشاره می‌کنم. مترجم متون ‌هایدگر، ‌هانری کربن است؛ آدم‌هایی مثل سارتر، کربن را خوانده‌اند که با‌ هایدگر آشنا شده‌اند، بعد خود کربن در ایران در کلاس درس علامه طباطبایی شرکت می‌کرد و بعد هم که از او پرسیدند، گفت‌ هایدگر برای من یک موضوع تمام‌شده است و گفت که همه فلسفه پدیدارشناسی ذیل فلسفه اشراق قرار می‌گیرد، بنابراین در فضای ایران، وقتی می‌گویم جزو دار‌و‌دسته سید‌مرتضی آوینی هستم، برای این است که او از مستند اشراقی حرف می‌زد و آن را ذیل فلسفه اشراق می‌دانست. می‌دانست که کربن پدیدار‌شناسی را ذیل اشراق می‌دانست،‌ ترجیح می‌دهم انگ ‌هایدگیرین نخورم. اگر کربن با آن سواد می‌آید جلوی علامه طباطبایی زانو می‌زند و می‌گوید که من از ‌هایدگر عبور کرده‌ام، نمی‌خواهم این اتفاق برای من هم بیفتد. البته اگر بتوانم به اندازه‌ او سواد داشته باشم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بهروز افخمی در گفت‌وگو با «مثلث»: تمام ضربه هایی که خوردیم به دلیل انتخاب معین بود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X