افکار نوشت: آقای ظریف! توافق ضمانت اجرایی می خواهد؛ توافق با آمریکا بر مبنای قول اوباما؟!

افکار نوشت: آقای ظریف! توافق ضمانت اجرایی می خواهد؛ توافق با آمریکا بر مبنای قول اوباما؟!

افکارنیوز/ متن پیش رو در افکار منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

محمد جواد ظریف، چند روزی است که برای انجام برنامه های سالانه سازمان ملل در نیویورک حضور دارد. مذاکرات ایران و ۱+۵ که در قالب مذاکرات برای رسیدن به توافق جامع انجام می شود؛ مذاکرات نفس گیری است. همه در انتظار آن هستند ببینند آیا این مذاکرات نهایتا به جمع بندی می رسد و توافق جامع تا ۲۴ نوامبر صورت می گیرید یا خیر.
در این میان اما رفتار تیم ایرانی در مذاکرات نیویورک کمی نگران کننده شده است. برخی اظهارنظرهای محمد جوادظریف به گونه ایست که شائبه هایی را درباره توافق و محتوای احتمالی آن ایجاد می کند. به عنوان مثال، وزیر خارجه در تازه ترین اظهارنظر خود درباره مخالفت کنگره آمریکا با لغو تحریم‌های تحمیل شده علیه ایران گفت: ما به طور قطع سیاست‌های آمریکا را درک می‌کنیم. ما محدودیت‌هایی که اوباما با آن مواجه است را درک می‌کنیم و ما نمی‌پذیریم که آنها از ما بخواهند آنچیزهایی که غیرممکن است را انجام دهیم و ما نیز از آنها نمی‌خواهیم چیزهایی که غیرممکن است را انجام دهند.ظریف افزود: ما با دولت آمریکا روبرو هستیم. به طور قطع می‌دانیم که پیچیدگی‌هایی وجود دارد. پیچیدگی‌های داخلی وجود دارد اما بعنوان یک کشور حاکم، ما با دولت آمریکا بعنوان یک کشور مستقل روبرو هستیم. ما در سیاست‌های داخلی آمریکا مداخله نمی‌کنیم. اگر اوباما به ما قول دهد که کاری انجام دهد ما آن را می‌پذیریم و به قول وی احترام می‌گذاریم.

اینکه از آقای ظریف درباره اختلاف نظر کنگره و کاخ سفید بر سر لغو تحریم ها پرسیده شده، یک موضوع مهم است. یکی از اختلافاتی که تا الآن مانع توافق هسته ای طرفین شده است؛ نحوه لغو تحریم ها است. طی ۶ دور مذاکرات ایران و ۱+۵در وین، موضوع چگونگی لغو تحریم ها به عنوان یک موضوع اختلافی مطرح بوده است. اما در این میان طرفین نتوانستند به توافقی درباره این موضوع برسند. در واقع نگرانی موجود از سوی ایران آن بود که آمریکایی ها ضمانت لازم برای لغو تحریم ها را نمی دادند. از آنجا که لغو عمده تحریمها باید توسط کنگره صورت بگیرد؛ این موضوع برای تیم ایرانی محل دغدغه بوده است. اکنون آقای وزیر خارجه می گوید قول اوباما برای لغو تحریم ها را قبول می کند و این قول برای آنها محترم است. به عبارتی قول اوباما به عنوان ضمانت اجرایی توافق به حساب می آید. اکنون سوال این است که آیا رئیس جمهور آمریکا قابل اعتماد است؟ و قول او می تواند ضمانت اجرایی لغو تحریم ها شود؟

نگاه عمومی در ایران بی اعتمادی نسبت به آمریکایی ها است. و این بی اعتمادی در یک سال اخیر بیشتر هم شده است. آمریکایی ها در یک سال اخیر و پس از توافق ژنو نشان دادند قابل اعتماد نیستند. در حالیکه در توافق ژنو، طرف امریکایی متعهد شده بود تحریم ها علیه ایران را بیشتر نکندغ اما آنها در چند نوبت این اقدام را انجام دادند. به طوریکه آخریب باری که انخا تحریم های جدیدی را علیه ایران به اجرا گذاشتند؛ حسن روحانی، رئیس جنهور این اقدام آمریکایی را "زشت" و ناقض روح توافق ژنو دانست و گفت این اقدام باعث بی اعتمادی مردم ایران به آمریکایی ها می شود.

محمد جواد ظریف هم از این اقدام امریکایی ها انتقاد کرد و گفت بی اعتمادی مردم ایران به امریکایی ها را تقویت می کند. عباس عراقچی هم در واکنش به این اقدام آمریکایی ها گفت که تحریم های جدید خلاف متن توافق زنو بوده است. هنوز این واکنش مقامات ایرانی به نقض توافق ژ«و توسط آمریکایی ها از ذهن ها پاک نشده است. بنابراین در این شرایط وقتی وزیر خارجه ایران قول اوباما را ضمانت اجرایی توافق احتمال برای لغو تحریم ها می داندغ ایا این به معنای این نیست که آقای ظریف به بارام اوباما اعتماد دارد؟ به نظر می رسد آقای ظریف باید توضیح دهد آیا طی روزهای اخیر اتفاقی افتاده که او به آمریکایی بی اعتبار و غیر قابل اعتماد، اعتماد کرده است؟ در هر حال به نظر نمی رسد مردم ایران حاضر باشند برنامه هسته ای خود را در ازاء یک قول، تعطیل و یا بسیار محدود کنند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افکار نوشت: آقای ظریف! توافق ضمانت اجرایی می خواهد؛ توافق با آمریکا بر مبنای قول اوباما؟!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X