تاگس اشپیگل: ائتلاف علیه داعش بدون حضور ترکیه؟

تاگس اشپیگل: ائتلاف علیه داعش بدون حضور ترکیه؟

شفقنا/ متن پیش رو در شفقنا منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

از قرار معلوم پرزیدنت بشار اسد بعد از سه سال جنگ علیه شورشیان و مخالفان مسلح حکومت خود ناگهان تصمیم گرفته است که یکی از همراهان غرب در جنگ علیه شبه نظامیان تروریست گروه داعش باشد. طی روزهای گذشته جنگنده بمب افکن های نیروی هوایی سوریه پایگاه گروه تروریستی گروه اسلامی در رقه و کناره فرات در شمال این کشور را بمباران کردند. پیش از این و در پایان ماه آگوست نیز از سوی دولت دمشق برای همکاری با غرب علیه شبه نظامیان داعش البته تحت شرایطی اعلام آمادگی شده بود. و این در حالیست که ترکیه -که خود یکی از اعضای ناتو به شمار می آید- در این ائتلاف جایی ندارد.
گروه تروریستی داعش طی ماه های اخیر بخش های بزرگی از خاک سوریه و عراق را به اشغال خود درآورده و از بیش از ده هزار شبه نظامی که بخشی از آنها از کشورهای غربی آمده اند برخوردار است و افزون بر آن جنگ افزارهایی مدرن و البته خزانه ای پر از پول در اختیار دارد. و تازه همین هفته پیش بود که دولت ترکیه یک جوان بیست ساله آلمانی را که قصد سفر به سوریه و پیوستن به گروه دولت اسلامی را داشت بازداشت کرد.
حملات و پیشروی های گروه داعش در حال حاضر بیش از همه منطقه خودمختار کردستان عراق را در معرض تهدید قرار داده است، همان منطقه ای که امروزه مقصد اصلی کمک های تسلیحاتی آلمان و دیگر کشورها به منظور تقویت نیروهای کرد به حساب می آید. نیروهای ارتش آمریکا نیز از چند هفته پیش در حال بمباران مواضع داعش در عراق و همین طور در حال بررسی امکان گسترده تر شدن حملات هوایی جنگنده های آمریکا هستند. ژنرال "مارتین دمپسی" رییس ستاد ارتش آمریکا در ماه آگوست اعلام کرده بود که اگر حمله ها علیه داعش در خاک سوریه انجام نگیرد شکست دادن این گروه غیرممکن است و احتمالا پرزیدنت اوباما تا روز چهارشنبه همین هفته استراتژی کشورش علیه تروریست های دولت اسلامی را نیز اعلام خواهد کرد.
دولت دمشق پیش از این هشدار داده بود که هرگونه حمله نظامی علیه داعش در خاک سوریه باید با اجازه دولت این کشور انجام گیرد و در غیر این صورت هر حمله ای به مثابه حمله به خاک سوریه تلقی خواهد شد اما در آن زمان شاید به ویژه در غرب و با توجه به آن موج سوریه هراسی موجود در کشورهای غربی کمتر کسی گمان می کرد که روزی به صورت جدی از همپیمانی میان سوریه و ائتلاف علیه داعش صحبت شود.
از سوی دیگر البته غرب نیز به صورت رسمی هرگونه همکاری با رژیم اسد و مشارکت دمشق در ائتلاف ضد تروریست های دولت اسلامی را رد می کرد و غربی ها و از جمله دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا ادعا داشت که اسد نه یک راه حل بلکه خود بخشی از مشکل است.
با این حال بسیاری از کارشناسان غربی عقیده داشتند که همکاری با حکومت بشار اسد برای مقابله با تروریست های گروه دولت اسلامی امری واجب و اجتناب ناپذیر است. به عنوان مثال "ماکس آبراهامز" سیاست پژوه و استاد دانشگاه نورث ایسترن آمریکا همین چند روز پیش طی یادداشتی در روزنامه نیویورک تایمز نوشت:" بشار اسد و حکومتش در مقایسه با تهدید گروه دولت اسلامی بی خطر به نظر می رسد". به باور این پژوهشگر آمریکایی اگرچه که دولت بشار اسد تا مدت ها خطر داعش را جدی نمی گرفت اما امروزه به اهمیت و ابعاد این خطر پی برده است. افزون بر آن آمریکا برای مبارزه با داعش حتی به همکاری با دیگر دشمن منطقه ای خود یعنی ایران هم فکر می کند اما دولت ایران ظاهرا تمایلی در این رابطه نشان نمی دهد.
بی تردید هرگونه همکاری غرب با دولت سوریه می تواند حمله به مواضع داعش در سوریه و در مناطق اصلی استقرار این گروه و حتی حمله به بدنه این گروه در سراسر جهان را نیز تسهیل کند. افزون بر آن در این حالت استفاده از آسمان سوریه از سوی جنگنده های غرب نه تنها هیچ مشکلی با دمشق ایجاد نمی کند بلکه از بروز هرگونه تنش میان غرب و متحد بزرگ سوریه یعنی روسیه نیز جلوگیری خواهد کرد. این مساله مهم را نیز باید در نظر داشت که حملات جنگنده های غربی علیه داعش آنهم با استفاده از حریم هوایی سوریه و بدون کسب مجوز از دولت این کشور می توانست برای نیروهای غربی نیز خطرساز بوده و هواپیماهای نیروهای غربی را در معرض تهدید سیستم ضدهوایی سوریه قرار دهد و چنانچه دمشق برای حفظ و دفاع از حریم هوایی خود جنگنده های غربی را مورد هدف قرار می داد آنگاه بود که غرب نیز به صورت رسمی و تمام عیار به جنگ داخلی سوریه وارد می شد.

اما در کشور همسایه سوریه یعنی در ترکیه به این همکاری احتمالی با اسد روی خوشی نشان داده نمی شود. آنکارا از سه سال پیش یعنی از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه به صورت رسمی علیه پرزیدنت بشار اسد وارد عمل شده و برای سقوط حکومت وی تلاش می کند. دولت ترکیه در طول این سه سال همواره حضور گروه های تروریستی و افراطی مانند دولت اسلامی را در خاک خود و یا در کنار مرزهای خود تحمل کرده است زیرا حاکمان آنکارا ظاهرا از سرکردگان گروه هایی مانند داعش وعده گرفته بودند که هر چه سریع تر حکومت اسد را سرنگون کنند، امری که نه تنها محقق نشد بلکه نتایجی کاملا برعکس و البته ناگوار به دنبال داشت.
گروه دولت اسلامی از خاک ترکیه به عنوان محلی برای جذب نیروهای جدید و همین طور برای عقب نشینی و استراحت استفاده می کند. از سوی دیگر جهادی ها با استفاده از مرز طولانی و 900 کیلومتری ترکیه و سوریه برای قاچاق مواد سوختی از مناطق تحت اشغال خود به داخل ترکیه استفاده کرده و به گزارش اپوزیسیون ترکیه هر ماه میلیون ها دلار پول از این راه به خزانه تروریست ها سرازیر می شود. دولت ترکیه تازه از همین چندی پیش و البته تحت فشارهای شدید کشورهای غربی حاضر شد که کنترل بر مرزهای خود با سوریه را تشدید کند.
به این ترتیب انتظار نمی رود که ترکیه مشارکتی نظامی آنهم تحت چارچوب یک ائتلاف علیه نیروهای دولت اسلامی داشته باشد. از سوی دیگر نباید فراموش کرد که تروریست های داعش از ماه ژوئن گذشته و تا به امروز همچنان 49 کارمند کنسولگری ترکیه در موصل را در اسارت خود دارند و به عقیده دولت آنکارا هرگونه همکاری ترکیه با ائتلاف ضد داعش می تواند جان این گروگان ها را با خطر جدی روبرو کند. روز دوشنبه گذشته "مولود چاوش اوغلو" وزیر خارجه جدید ترکیه اعلام کرد که هنوز هیچ درخواست صریحی مبنی بر پیوستن ترکیه به ائتلاف ضد داعش به آنکارا نرسیده است. اما وزیر خارجه در این مورد که در صورت پیوستن ترکیه به چنین ائتلافی چه اقداماتی از سوی آنکارا انجام خواهد گرفت سخنی نگفت. برخی از ناظران غربی بر این عقیده اند که نقش آنکارا در این رابطه به همان کنترل و تامین امنیت بیشتر مرزها و تقویت همکاری با سرویس های اطلاعاتی غرب خلاصه می شود.
بدین ترتیب آنکارا هرگونه ایفای نقش در خط مقدم جبهه را رد می کند. و به همین دلیل است که روز به روز بی اعتمادی کشورهای غربی به آنکارا بیشتر می شود و غربی ها هنوز هم عدم همکاری ترکیه علیه داعش را تحمل نمی کنند. برخی از دیپلمات های غربی ساکن ترکیه عقیده دارند که دولت آنکارا بر این باور بود که می تواند گروه های شبه نظامی مانند داعش را کنترل کند اما ظاهرا ترک ها در این مورد فریب خوردند. به همین خاطر متحدان غربی ترکیه امروزه از این کشور به عنوان "متحدی غیرقابل اعتماد" در جنگ علیه ترور یاد می کنند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تاگس اشپیگل: ائتلاف علیه داعش بدون حضور ترکیه؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X