جزییات جدید از توسعه آزادگان جنوبی/ شرکت‌های داخلی دست بکار شدند

جزییات جدید از توسعه آزادگان جنوبی/ شرکت‌های داخلی دست بکار شدند

ایسنا/ در پی اخراج پیمانکار چینی به دلیل تاخیرهای مکرر در اجرای طرح توسعه بزرگترین میدان نفتی کشور، در راستای تحقق وعده بهره برداری از این میدان نفتی تا سه سال آینده ، انجام بخشی از عملیات توسعه این میدان عظیم نفتی به شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب واگذار شده است.

میدان نفتی آزادگان بزرگترین میدان نفتی ایران و در واقع از بزرگترین میادین نفتی جهان است که در سال ١٣٧٦ کشف شده است، اما توسعه آن همواره با فراز و نشیب بسیار همراه بوده است،به طوری که در سال ۱۳۸۰ (۲۰۰۱ میلادی) در جریان سفر سید محمد خاتمی، رییس جمهور وقت به ژاپن دو کشور به توافقاتی در این زمینه دست یافتند که منجر به امضای قرارداد با شرکت ژاپنی اینپکس برای توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی شد، اما کنسرسیوم شرکت‌های ژاپنی به رهبری اینپکس با وجود مذاکره‌های انجام شده، در سال ١٣٨۵ از حضور در طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی کناره گیری کرد و به این ترتیب طرح توسعه زودهنگام این میدان در سال ١٣٨۶ به طور مشترک به شرکت ملی حفاری ایران و شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب واگذار شد و در پایان همان سال، ظرفیت تولید روزانه آزادگان جنوبی به ٢٠ هزار بشکه رسید.

پس از آن در مهرماه سال ١٣٨٨ و در اوایل دولت دهم، قرارداد توسعه میدان آزادگان جنوبی به ارزش ٢,٥ میلیارد دلار در قالب بیع متقابل بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی نفت چین به امضا رسید و در نهایت با توجه به تغییرات اعمال شده در طرح جامع توسعه، عملیات اجرایی این طرح از شهریور سال ١٣٩١ همزمان با تصویب طرح جامع تجدید نظر شده آغاز شد.

اما روند کار چینی ها در این پروژه همانند بسیاری دیگر از پروژه های عمرانی طبق قراردادهای منعقد شده نبود و پس از تذکرهای مکرر کتبی و شفاهی و در نهایت ابلاغ اخطار کتبی به پیمانکار چینی این طرح در اوایل زمستان سال گذشته، در حالی که شرکت چینی وعده داد که نسبت به پیشبرد پروژه اقدامات مناسب را انجام دهد اما باز هم پیمانکار چینی به وعده خود عمل نکرد .

بر این اساس در حالی که پس از مهلت 90 روزه به شرکت چینی باز هم فرصت یک ماهه به این شرکت داده شد، اقدامی از سوی پیمانکار صورت نگرفت و در نتیجه حکم خاتمه قرارداد چینی ها در طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی صادر شد.

البته خروج چینی ها از این میدان نفتی با حاشیه هایی هم همراه بود به طوری که گفته می شد پیمانکار چینی با انعقاد قرار داد با عراق به عنوان شریک ایران دراین میدان برای توسعه میدان مجنون در سمت عراق وارد مذاکره شده و قرارداد توسعه این میدان را با عراقی‌ها منعقد کرد و اطلاعات ایران را در اختیار طرف عراقی قرار داد.

پس از اخراج چینی ها از این پروژه، بیژن زنگنه، وزیر نفت کشورمان که عزم خود را برای افزایش ظرفیت تولید نفت و میعانات گازی تا 5.7 میلیون بشکه تا پایان سال 96 جزم کرده است، با توجه به اهمیت این میدان نفتی، اعلام کرده که با ترک تشریفات حفاری 40 حلقه چاه به شرکت ملی حفاری واگذار و بزودی دو مناقصه برای حفاری 40 حلقه چاه دیگر به صورت دو بسته جداگانه برگزار می شود.

بر این اساس طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته در مرحله نخست در میدان آزادگان جنوبی 150 حلقه چاه حفاری و در مرحله دوم تعداد چاه‌ها به 185 حلقه افزایش می یابد.

در این راستا در راستای توسعه این میدان مشترک، حفاری 40 حلقه چاه نفتی توسط این شرکت در میدان مشترک آزادگان،به شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب واکذار شده است.

در این راستا محمد مهدی‌زارعی معاون حفاری مدیریت امور فنی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، با اعلام این خبر گفت: در راستای سیاست راهبردی وزارت نفت مبنی بر توسعه میادین مشترک و بر اساس دستور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، حفاری 40 حلقه چاه نفتی به مناطق نفتخیز جنوب واگذار شده که تا کنون 2 دستگاه حفاری در این منطقه مستقر و عملیاتی شده و در حال اعزام سومین دستگاه حفاری به منطقه هستیم.

وی افزود: با توجه به این که میدان آزادگان مهمترین میدان نفتی مشترک کشور محسوب می شود شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب برای صیانت از منابع کشور تمام توان خود را برای اجرای برنامه حفاری چاه‌ها مطابق با برنامه زمانبندی به کار خواهد بست.

این مقام مسوول با بیان این که این شرکت حدود 10 دکل برای حفاری 40 حلقه چاه در منطقه آزادگان اختصاص داده است گفت: این دستگاه‌ها به تدریج پس از ترخیص از سایر میادین به سمت آزادگان اعزام خواهند شد.

معاون حفاری مدیریت امور فنی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب تاکید کرد: در صورت تامین به موقع کالا و مواد مصرفی مورد نیاز، حفاری این 40 حلقه چاه در مدت 2 سال انجام خواهد شد.

وی گفت: شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در برنامه حفاری این چاه ها، کارهای مهندسی، زمین شناسی، طراحی چاه، حفاری تا رسیدن به نقطه تولید و نصب تاج را برای تحویل به شرکت ملی نفت ایران بر عهده دارد.

به گزارش ایسنا این اقدام در شرایطی انجام شده که حمید بورد،مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با اشاره به اینکه تولید زود هنگام آزادگان توسط شرکت مناطق نفت خیز جنوب انجام شد،اضافه کرد: در صورتی که منابع مالی موجود بود می توانستیم روند افزایش تولید را ادامه دهیم ، اکنون نیز اگر بتوانیم سرمایه را تامین کنیم توسعه مخزن اصلا بحث پیچیده ای نیست، به عبارت دیگر با توسعه پلکانی می توان تا حد زیادی مشکل سرمایه را حل کرد به گونه ای که از خود مخزن استفاده کنیم و آن را توسعه دهیم .

پیش تر نیز عبدالرضا حاجی حسین نژاد، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، گفته بود که اگرچه بر اساس تصمیم گیریهای جدید، میدان مشترک آزادگان جنوبی با استفاده از سرمایه های داخلی شرکت ملی نفت ایران توسعه می یابد، اما در عین حال از حضور سرمایه گذاران متعهد و توانمند خارجی نیز در توسعه این میدان استقبال می شود.

وی افزود: میزان بودجه اولیه تصویب شده توسعه میدان آزادگان جنوبی ٥٠٠ میلیون دلاردر بخش ارزی و ٥٠ میلیارد تومان در بخش ریالی است.

وی با اشاره به برنامه ریزی برای تولید روزانه ٣٢٠ هزار بشکه نفت خام از این میدان در فاز نخست توسعه گفت: به این منظور، حفاری ١٨٥ حلقه چاه در دستور کار قرار دارد که از این میان، حفاری ١٢ حلقه چاه به پایان رسیده است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت با بیان این که بعد از خروج پیمانکاران چینی (CNPCI)، شرکت ملی حفاری ایران به فعالیت در میدان آزادگان جنوبی مشغول شده است، تصریح کرد: ١٠ دستگاه دکل حفاری طی روزهای آینده وارد این میدان می شود.

به گزارش ایسنا رکن‌الدین جوادی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران درباره توسعه این میدان نفتی مشترک گفته تا اواخر پاییز یا اوایل زمستان امسال، تحرک قابل قبولی را در توسعه میدان آزادگان جنوبی شاهد خواهیم بود.

معاون وزیر نفت همچنین اعلام کرده که پس از خلع ید چینی ها در این میدان مشترک، تلاش برای استفاده از پیمانکار داخلی در این طرح آغاز شد و تاکنون چهار دکل دیگر نیز به این میدان افزوده شده و تا پایان نیمه نخست امسال، تعداد دکلهای فعال در این میدان مشترک به ١٠ دکل افزایش می یابد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جزییات جدید از توسعه آزادگان جنوبی/ شرکت‌های داخلی دست بکار شدند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X