چوب حراج براموال بانک ها/ برخورد جدی دولت با بنگاهداری بانک ها

چوب حراج براموال بانک ها/ برخورد جدی دولت با بنگاهداری بانک ها

خبرآنلاین/ یک ماه و نیم پس از اظهارنظرهای رئیس جمهور در مورد نظام بانکی و تاکیدات بانک مرکزی برفروش اموال بانک ها دفاعیات بانک ها از عملکردشان آغاز شده است.

هفته گذشته میزان بنگاهداری بانک ها 26 هزار میلیارد تومان اعلام شده بود. امروز نیز از سوی بانک مرکزی اعلام شده که بانک ها 226 هزار و 600 میلیارد تومان بنگاه در اختیار دارند. بانک مرکزی اعلام کرده که بانک های کشور براساس برنامه زمان بندی شده باید اقدام به فروش بنگاه های خود کنند. حمید تهرانفر یکی از مدیران بانکی اعلام کرده که بانک های کشور در مهلت تعیین شده باید بنگاه های تحت اختیار خود را واگذار کنند. ولی گزارش او تایید می کند از 34 بانک فعال در کشور تنها 5 بانک اقدام به انتشار اسامی بنگاه های تحت اختیار خود کرده اند. به گفته معاون نظارتی معاون نظارتی بانک مرکزی بانک های باقیمانده هم فهرست بنگاه های خود را با ذکر تعداد شرکت ها، ارزش و نوع فعالیت و ذکر جزئیات اعلام کنند. محاسباتی که تهرانفر پرده از آنها برداشته نشان می دهد ارزش بنگاهداری بانک ها 226 هزار و 600 میلیارد تومان است که 49 درصد سرمایه های تحت اختیار بانک ها را تشکیل می دهد.

این درحالی است که به گزارش خبرگزاری مهر بانک ها تنها اجازه داشتند حداکثر تا ارزش 40 درصد سرمایه پایه خود بنگاه داری کنند و مازاد آن به فروش برسد. بانک ها حدود 500 تا 600 شرکت دارند که باید در یک زمانبندی مشخص مازاد آن را بفروشند.

اعلام خبر واگذاری بنگاه های تحت اختیار بانک ها در شرایطی صورت می گیرد که مدیران بانکی همچنان بر ادامه فعالیت هایشان در زمینه بنگاه داری پافشاری می کنند. حتی مدیران یکی از بانک های خصوصی کشور در گفت وگویی که روی خروجی سایت رسمی این بانک قرار گرفته به صراحت اعلام کرده هیچ فعالیت اقتصادی را در کشور نمی شناسد که بدون کمک بانک ها بوده باشد. رئیس کانون بانک های خصوصی و رئیس کانون بانک های دولتی نیز هر کدام به صورت جداگانه مخالفت های خود با ایده های دولت برای فروش اموال بانک ها اعلام کرده اند. پیش از این نیز رئیس شرکت فروش اموال مازاد بانک ها فام خبر داده بود که بانک ها حتی به مدیر این شرکت برای دیدار و مذاکره در مورد اموالشان هم وقت نمی دهند. براساس آماری که سال 1384 منتشر شده بانک های کشور بیش از 17 هزار کارمند در اختیار داشته اند که این رقم طی سال های گذشته به شدت افزایش یافته است ولی هنوز عدد دقیقی از آن منتشر نشده است. برخی نهادهای نظارتی اعتقاد دارند میزان بنگاه داری بانک ها حتی از اعدادی که تاکنون اعلام شده نیز بیشتر است.

در همین حال جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس می گوید یکی از بانک ها که سرمایه اولیه آن 5 یا 6 میلیارد تومان تومان است به اندازه 14 هزار میلیارد تومان صرف بنگاه داری کرده است که نشان از عبور چشمگیر از سقف قانونی دارد.

در حال حاضر 8 بانک دولتی و 19 بانک خصوصی در ایران فعالند که مالک شرکت‌های بورسی و غیربورسی زیادی هستند که اطلاعات دقیقی از میزان سهام تحت تملک بانک‌ها اعلام نشده است. بانک صادرات در اطلاعیه‌ای که از طریق سایت رسمی بورس تهران منتشر شد، اعلام کرد که قصد دارد بلوک 10درصدی سهامش را در شرکت سرمایه‌گذاری غدیر بفروشد، به این ترتیب با فروش این میزان سهام بانک صادرات برای همیشه از ترکیب سهامداری شرکت سرمایه‌گذاری غدیر که در حال حاضر با ارزشی معادل 3.8میلیارد دلار در ردیف 6شرکت بزرگ بورس تهران است، خارج می‌شود. بانک صادرات در گذشته مالک اصلی سرمایه‌گذاری غدیر بود که در طول چند سال گذشته بخش عمده سهامش را در آن به سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی نیروهای مسلح (ساتا) واگذار کرد. در حال حاضر شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی نیرو‌های مسلح به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم بیش از 75درصد از سهام سرمایه‌گذاری غدیر را در اختیار دارد. پیش بینی فعالان بازار سرمایه حاکی از آن است که 10 درصد از سهام سرمایه‌گذاری غدیر که قرار است بانک صادرات آن را بفروشد، متقاضیان زیادی خواهد داشت. گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که مجموعه صندوق بازنشستگی نفت که در حال حاضر نزدیک به 7 درصد از سهام غدیر را در اختیار دارد، مشتری این بلوک سهام است. همین بانک ها سالیانه تنها از اختلاف نرخ سود و تورم 20 میلیارد تومان سود کسب می کنند. در حال حاضر گردش مالی 80 درصد اقتصاد ایران در اختیار بانک های کشور است ولی دولت پس از بحران تامین تسهیلات برای واحدهای تولیدی تصمیم گرفته تا به هر روشی بانک های کشور را از عرصه بنگاهداری دور کند. همین بانک ها با پرداخت وام های بدون بازگشت یا ضمانت 150 هزار میلیارد تومان بدهی روی دست نظام مالی کشور گذاشته اند. نظام بانکی کشور در تمامی سال های پس از انقلاب به شدت نگران برخوردهای ناگهانی دولت ها بوده است. در همین حال سعید لیلاز در تحلیل رفتار بانک های کشور می گوید:« بزرگترین مشکلی که از ابتدای تاسیس نهاد بانک در ایران داشته ایم این است که حکومت ها همواره در ایران به بانک نظر تخطی گری داشته اند. به این مفهوم که منافع خود را در بانک ها می دیدند. به جای اینکه برخورد حاکمیتی با آن ها داشته باشند، به نهاد بانک به عنوان منبع درآمد نگرستیه اند. هم به عنوان منبع درآمد برای دولت و هم به عنوان منبع درآمد برای بخش خصوصی که درون حاکمیت دارای قدرت است. بنابراین نه در دوره پیش از انقلاب، موسسات مالی و پولی به طور مستقل دیده فعالیت می کردند و نه در دوره پس از انقلاب حتی یک موسسه مالی خصوصی واقعی که مستقل از دولت و حاکمیت باشد، فعال شده است. هم آن زمان و هم اکنون ارکان قدرت در تمام بانک های خصوصی و دولتی، تصرف داشته و دارند. تفاوت های اساسی در رویکرد حاکمیت به بانک ها اتفاق نیفتاده است.»

با وجود نظارت ها و تمرکز دولت برای مواجه با بنگاهداری بانک های کشور، همچنان روند فعالیت های خارج از عرف نظام مالی بانک ها ادامه دارد. طبق آخرین اطلاعاتی که از میزان دارایی بانک های کشور منتشر شده است، بانک ملت بیشترین دارایی را به خود اختصاص داده است و با 71.6 هزار میلیارد تومان در مقام نخست ایستاده است. این در حالی است که بانک صادرات با 59.7 و بانک تجارت با 46.9 هزار میلیارد تومان در مقام های دوم و سوم جای گرفته اند. همچنین طبق آمارهای منتشر شده بانک سامان با 42.3 هزار میلیارد تومان، بانک پارسیان با 29.7 هزار میلیارد تومان، بانک پاسارگاد 22.1 میلیارد تومان، بانک اقتصاد نوین 14.8، بانک انصار 7.9، بانک سینا 6.7، بانک کارآفرین 5 هزار میلیارد تومان، بانک سرمایه 4.4، بانک گردشگری با 3.3 میلیارد تومان و بانک دی با هزار میلیارد تومان و با کمترین میزان دارایی مقام آخر را به دست آورده اند.

دولت و بانک مرکزی تصمیم قطعی برای جلوگیری از بنگاهداری بانک ها دارند. حتی چندی قبل یکی از نهادهای کارفرمایی کشور نیز خواهان ورود نهادهای امنیتی برای نظارت بررفتار بانک ها شده بود. نیمه مهر تکلیف نهایی بنگاهداری بانک های کشور مشخص خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چوب حراج براموال بانک ها/ برخورد جدی دولت با بنگاهداری بانک ها » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X