مثلث منتشر کرد: همه چیز درباره پارچین/ چرا ایران اجازه بازرسی نمی‌دهد؟

مثلث منتشر کرد: همه چیز درباره پارچین/ چرا ایران اجازه بازرسی نمی‌دهد؟

مثلث/ متن پیش رو در مثلث منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

این گزارش ناگفته‌هایی درمورد منطقه پارچین و تلاش برای بازرسی از آن را مطرح می‌کند
مذاکرات هسته‌‌ای ایران و غرب در شرایط حساسی به سر می‌برد. آنطور که از گزارش‌ها به دست می‌آید، اختلافات عمده بر سر سه موضوع است. اول: تعداد سانترفیوژ‌ها، دوم: سایت نظامی پارچین سوم: رفع تحریم‌ها.
از میان این سه محور عمده اختلاف، رفع تحریم‌ها به چانه‌زنی ایران و سازمان‌های بین‌المللی بر می‌گردد که البته به نظر می‌رسد هنوز وارد این مرحله نشدیم. تعداد سانترفیوژ‌ها و ١٩٠ هزار سو، توان غنی‌سازی ایران هم‌اکنون (شهریور ٩٣) در نیویورک در حال رایزنی است، اما یکی از گره‌های اصلی به مساله پارچین باز می‌گردد. آیا غرب به اتهام‌زنی‌اش درباره پارچین ادامه می دهد و از طرفی ایران از بابت فعالیت‌های انجام شده در این مرکز خیالش آسوده است؟
به دنبال توافق نامه ژنو ایران موظف بود که ٥ اقدام عملی را صورت دهد. گزارش آخر آژانس بین‌المللی می‌گوید که ایران سه اقدام عملی را انجام داده است. یکی از دو اقدام عملی باقی‌مانده مربوط به بازدید از سایت نظامی پارچین است.

پارچین کجاست؟
پارچین نام شهرک و منطقه‌ای است در جنوب شرقی شهر تهران که در شمال شرقی شهرستان پاکدشت قرار دارد.
بخشی از تأسیسات هسته‌ای ایران در این شهرک قرار دارد. کارخانه‌های صنایع دفاع در پارچین از سال ۱۳۱۱ فعالیت داشته‌اند و امروزه حدود ۵۰۰ واحد مسکونی سازمانی و همچنین شهرک‌های اقماری دارد. بزرگ‌راه پارچین که از شمال شرقی تهران آغاز می‌شود از منطقه پارک‌های ملی خجیر و سرخه‌حصار می‌گذرد.
تمرکز صنایع مهم دفاعی کشور در این مجموعه به همراه نگهداری ذخایر موشکی و دیگر مهمات متعارف، این سایت را به یکی از تاسیسات قابل توجه دفاعی تبدیل کرده و غربیها نیز آن را جزء تاسیسات راهبردی نظامی تلقی می کنند.

درخواست برای بازدید از پارچین
به گزارش مثلث آنلاین‏، سابقه درخواست بازدید از سایت پارچین به سال 2003 (1384) باز می‌گردد که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای از ایران درخواست کرد تا از این سایت بازدید کند. دو نگاه در زمینه این درخواست وجود داشت. اول: نگاهی که معتقد بود این سایت به علت اهمیتش در مساله تولید جنگ افزار نظامی جزو مسائل امنیتی و راهبردی ایران تلقی می‌شود و نمی‌باید اجازه دسترسی و بازدید داده شود. دوم: نگاهی که معتقد بود این یک فرصت برای اثبات ادعاهایی است که غرب درباره برنامه هسته‌ای ایران مطرح می‌کند. به این ترتیب که ایران با اجازه بازدید بازرسان از این سایت نظامی پوچ بودن ادعاهای غرب را اثبات خواهد کرد.
در آن تاریخ نگاه دوم غلبه بیشتری پیدا کرد و در نهایت بازدید از پارچین را در توافق ویژه (مدالیته) قرار داد و محل هائی را که مورد اتهام قرار گرفته بود، در معرض دید بازرسان آژانس قرار داد و حتی اجازه نمونه برداری نیز از این مکان ها را صادر کرد.
اما دیری نگذشت که آژانس با تغییر مدیریت دبیرخانه و روی کار آمدن آمانو به عنوان مدیرکل جدید، اتهامات در مورد پارچین را تجدید نمود. آمانو معتقد بود که مدالیته مورد توافق مربوط به دوران البرادعی بوده و اکنون قابل قبول نیست. به همین منظور در اواخر سال ٩٠ بحث‌ها درباره پارچین بار دیگر آغاز و از ایران درخواست شد که بار دیگر اجازه دسترسی به این سایت داده شود.

ادعای جدید درباره پارچین
دوم اسفند 90 درحالی که مذاکرات میان ایران و غرب در وین به سرپرستی سعید جلیلی دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی ادامه داشت، ادعای جدیدی درباره سایت پارچین مطرح شد و یوکیو آمانو با انتشار بیانیه‌ای از ایران به خاطر عدم اجازه دسترسی به این سایت انتقاد کرد.
هرمن ناکارتس معاون وی هم که سرپرستی هیئت مذاکره کننده با ایران را برعهده داشت، همان روز در وین به خبرنگاران گفت ایران یکی از مهم ترین درخواست های آژانس را که بازدید از پارچین بوده نپذیرفته است.
این درخواست به دنبال ارائه گزارش فصلی آژانس اسفند ماه ٩٠ صورت گرفت.

آژانس در بند ٤١ این گزارش ادعای جدید خود را اینگونه مطرح کرده بود: پارچین. همانطور که در ضمیمه گزارش نوامبر 2011 مدیر کل ارائه شده، اطلاعاتی که توسط کشورهای عضو برای آژانس فراهم شده، نشان می‌دهد که ایران مخزن بزرگ مهار انفجار ساخته تا از آن برای آزمایشان هیدرودینامیکی استفاده کند. اطلاعات نشان می‌دهد که این مخزن در سال 2000 در سایت پارچین نصب شده است. مکان این مخزن در مارس 2011 شناسایی شده است و آژانس به ایران درباره مکان این مخزن در ژانویه 2012 اطلاع داده است.

ادعای شست‌وشو در بخشی از تاسیسات پارچین

آژانس بین المللی انژری اتمی در بند ٤٢ گزارش خود به تصاویر ماهواره‌ای و زمان آن اشاره کرده و می‌نویسد: تصاویر ماهواره‌‌ای در اختیار آژانس مربوط به دوره فوریه 2005 تا ژانویه 2012 هیچ‌گونه فعالیت معناداری در ساختمان دربرگیرنده مخزن را نشان نمی‌دهند. به هر حال، از زمان درخواست اولیه آژانس برای دسترسی به این مکان، تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند که فعالیت‌های گسترده و تغییرات ناشی از این فعالیت‌ها، در مکان مزبور رخ داده است. تعدادی از تصاویر ماهواره‌ای از محل مزبور، از تاریخ فوریه 2012 این موارد را به نمایش می‌گذارند: خروج مقادیر زیادی مایعات از ساختمان محل نگهداری مخزن، خروج لوازم خارجی از ساختمان مزبور و وجود وسائط نقلیه سبک و سنگین در محل. تصاویر ماهواره‌ای، همچون تصویر ماه مه 2012 نشان می‌دهند که 5 ساختمان یا سازه دیگر در این محل تخریب شده‌اند و خطوط انتقال انرژی، حصارها و راه‌های ارتباطی همگی از بین رفته‌اند. در یک فضای بزرگ و در اطراف محل مزبور، خاک‌برداری انجام شده است و مسیرهای خاکی جدیدی ایجاد شده‌اند. تصاویر ماهواره‌ای اوت 2012 نشان می‌دهند که ساختمان محل نگهداری مخزن، استتار شده است. در سایه این فعالیت‌های گسترده، توانایی آژانس برای تایید اطلاعات مربوط به نگرانی‌های آن کاهش یافته و هرگاه آژانس بتواند به محل مزبور دسترسی یابد، دیگر توان گذشته را برای تطبیق موثر اطلاعات نخواهد داشت»

اما در مقابل ایران در نامه‌ای که در تاریخ ٢٩ آگوست ٢٠١٢ به آژانس ارسال کرده ادعاهای آژانس در این باره را «بی‌اساس» خوانده بود.
از این مرحله به بعد پارچین به موضوع مهم‌ترین تبدیل شد. اگر تا پیش از آن آژانس سعی می‌کرد تا با حدسیات درباره فعالیت این سایت نظامی اتهام‌زنی کند این بار با انتشار تصاویر ماهواره‌ای تلاش می کرد تا بر افکار عمومی جهان و ایران هراسی دامن بزند. این خط از سوی رسانه‌های خارجی به شدت پیگیری می‌شد.

واکنش ایران: فعلا اجازه دسترسی نمی‌دهیم
در مقابل اما ایران اعلام کرد که اجازه بازدید از سایت پارچین داده نمی‌شود. سلطانیه نماینده دائم ایران در آژانس نیز شرط دسترسی آژانس به پارچین را انجام یک توافق دانست و گفت: ایران بر اساس حسن نیت به آژانس اجازه دسترسی به سایت نظامی خود را می دهد اما این دسترسی تا زمانی که مدالیته و چارچوب مذاکرات نهایی نشود، اجرایی نخواهد شد.

وی در ادامه به ممانعت از دسترسی آژانس به سایت نظامی پارچین اشاره کرد و گفت: سایتهای نظامی و یا مواردی که در این ادعاها آمده در مورد موشک و غیره، به هیچ وجه مطابق با وظایف آژانس نیست، اما چون ما کاملا درباره عملکرد خود مطمئن هستیم و می دانیم که هیچ نوع فعالیتهایی که آنها می گویند نداریم و همه اینها کذب محض است. آماده شدیم که با اینها گفتگو کنیم.

ادعای خنده‌دار آژانس
سلطانیه همچنین به مورد مهمی در زمینه ادعای جدید اشاره کرد و براساس‌ آن این ادعا را خنده‌‌دار توصیف کرد: «این اظهارنظر به لحاظ فنی خنده دار است. اولا ما می دانیم ماهواره های آمریکایی دائما در حال تصویربرداری از پارچین هستند و هرگونه تغییری را رصد می کنند و ثانیا فعالیت هسته ای به گونه ای است که نمونه ذرات آن تا ده ها سال باقی می ماند و به هیچ وجه قابل محو کردن نیست».
این مساله‌ای بود که بسیاری از کارشناسان مسائل نظامی نیز بر روی آن انگشت تاکید گذاشته بودند.
این ادعا بار دیگر در شهریور ٩١ نیز تکرار شد. این بار موسسه علوم وامنیت ملی آمریکا و در آستانه انتشار گزارش جدید و فصلی آژانس ادعاهای گذشته درباره پارچین را تکرار کرد.
طبق ادعای این گزارش، تصاویر جدید که به ۱۵ آگوست مربوط می‌شوند، نشان می‌دهد فعالیت‌های مشکوکی در دو ساختمان صورت گرفته است؛ یکی در ساختمانی که مظنون به انجام آزمایشات انفجاری برای تولید تسلیحات هسته‌ای است و دیگری در ساختمان شمالی که احتمالا در آن نیز فعالیت‌های مشکوک انجام می‌شود.
این موسسه آمریکایی با بیان اینکه «تصاویر جدید پارچه‌های صورتی رنگی را بر فراز این دو ساختمان نشان می‌دهد»، به نقل از منابع دیپلماتیک آورده بود: «ساختمان‌هایی که ظاهرا محل نگهداری مواد منفجره هستند، با داربست و پارچه‌های عایق پوشانده‌ شده‌اند تا هر نوع فعالیت یا پاکسازی در آنها را از دوربین‌های ماهواره‌ها پنهان کنند.»

موسسه علوم و امنیت بین‌المللی در گزارش خود افزوده بود:‌ «در قیاس با تصاویر ماهواره‌ای پیشین این ساختمان، اندازه ساختمانی که اکنون پوشیده شده، به ویژه از لحاظ ارتفاع، به طور مشهودی افزایش یافته. این موسسه پس از رایزنی با کارشناسان خود به این نتیجه رسیده که در زیر این پوشش پارچه‌ای، داربست قرار دارد که منجر به افزایش سایز آن شده است.»

در این گزارش آمده بود:‌ «ظاهرا فعالیت‌های مشابهی نیز در ساختمان شمالی سایت پارچین در حال انجام است. در حال حاضر تنها بخشی از سقف این ساختمان با پارچه صورتی رنگ پوشیده شده هر چند پارچه‌ای با رنگ مشابه نیز در زمین کنار ساختمان دیده می‌شود که نشان می‌دهد این ساختمان نیز به زودی پوشیده می‌شود.»

این موسسه آمریکایی مدعی شده، هدف از پوشاندن این ساختمان‌ها می‌تواند پنهان کردن فعالیت‌های پاکسازی بیشتر در آنها از ماهواره‌ها یا تخریب آنها باشد. این در حالی بود که طبق گفته کارشناسان امکان پاکسازی در مسائل هسته‌ای غیرممکن است.

ساختمان‌هایی که گفته می شد با پوشش صورتی رنگ پوشانده شده است

آنها معتقد بودند که در صورت انجام آزمایش هسته‌ای در پارچین امکان این وجود ندارد که ایران بتواند اثرات آن را پاکسازی کند.
استفان فوگت (Stephan Vogt) که ریاست آزمایشگاه نمونه زیست محیطی آژانس بین المللی انرژی اتمی را برعهده دارد همان تاریخ گفته بود: «ذرات مشخص اورانیوم را نمی توان به طور کامل از تاسیساتی که در آن از اورانیوم استفاده شده است جا به جا کرد».
فوگت گفت: «نمی توان با پاکسازی از شر این مواد خلاص شد. نمی توان این مواد را به اندازه ای رقیق و ضعیف کرد که ما نتوانیم از آنها نمونه برداری کنیم. این اتفاق (بازرسی و نمونه برداری از تاسیسات پارچین) می افتد اما زمان آن مشخص نیست». با این حال آمانو همچنان بر این موضوع تاکید داشت که گزارش آژانس درمورد پارچین درست است.

آمانو: ممکن است در پارچین چیزی پیدا نکنیم
ادعای جدید آمانو و آژانس در مورد پارچین خردادماه ٩٢ منتشر شد.براساس یک طرح کلی که و مدل مذاکره‌ای که در زمان دولت گذشته پیگیری میشد، ایران دسترسی آژانس به تاسیسات هسته‌ای را محدود کرد. همچنین ایران به آژانس اجازه نداد تا از پارچین بازرسی کند. آژانس همچنان بر فعالیت در پاکسازی تاکید داشت و کارشناسان معتقد بودند که امکان اینکه ایران بتواند این آثار را پاکسازی کند در حد صفر است.
با این حال آمانو در خرداد ٩٢ و در آخرین روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری ٩٢ در تهران درباره پارچین مدعی شد: «حتی اگر بازرسان آژآنس اجازه دسترسی به پارچین را پیدا کنند، ممکن است چیزی در آن نیابند.»
که یک دیپلمات ژاپنی است گفت: «راستش را بخواهید مدتی است داریم دور خودمان می چرخیم».
آمانو ادامه داد: «فعالیت های وسیع ایران شامل خاکبرداری و آسفالت کردن این مرکز به این معناست که بازرسان حتی اگر ایران اجازه بازدید به آنها بدهد دست خالی باز خواهند گشت».
آمانو گفت شاید دیگر نتوان چیزی یافت؛ وی با این حال افزود آژانس هنوز هم خواهان رفتن به این مرکز است. (١٥ خرداد ٩٢، ایران هسته‌ای)

تصاویری که نشان می‌دهد تغییری صورت نگرفته است
آخرین ادعا درباره پارچین
آژانس همچنان خواستار بازدید از پارچین است و در گزارشات فصلی خود به این موضوع اشاره می‌کند. در آخرین گزارش که در تاریخ ١٤ شهریور ٩٣ منتشر شد در بند 67 گزارش آژانس آمده است: از زمان گزارش قبلی مدیرکل ، آژانس از طریق تصاویر ماهواره ای در محل مشخصی از پارچین فعالیتهای ساختمانی در حال اجرا را مشاهده نموده که نشان دهنده برداشتن / جایگزین کردن یا بازسازی سازه های دیوار خارجی دو ساختمان اصلی سایت است. در یکی از این ساختمانها سقف آن برداشته و جایگزین شده است. شواهدی از انباشت های مواد ، پس مـانده ها و تجهیزات نشان می دهد که احتمالا فعالیتهای ساختمانی به دو ساختمان دیگر سایت گسترش پیدا کرده است. این فعالیتها به احتمال زیاد توانایی آژانس برای اجرای یک راستی آزمایی موثر را تضعیف کرده است. مهم است که ایران جواب سوالات آژانس را ارائه نموده و اجازه دسترسی به مکانهای مشخص مورد سوال را صادر نماید.
با این حال ایران همچنان اجازه دسترسی بازرسان به این سایت نظامی را نمی‌دهد. بسیاری از کارشناسان معتقدند که ایران اساسا نباید اجازه بازدید به آژانس را بدهد. بار دیگر دوگانه‌ای که در ابتدای درخواست آژانس برای بازدید از پارچین مطرح شده بود، خودنمایی می‌کند:
«عدم دسترسی به خاطر مسائل امنیتی و یا اجازه دسترسی و اثبات پوچ بودن ادعاهای غرب»، این دوراهی بار دیگر خودنمایی می‌کند. در آخرین تحولات و پس از گزارش اخیر آژانس که می‌گفت ایران دو اقدام عملی از ٥ اقدام متعهد شده‌اش را انجام نداده، حسین دهقان وزیر دفاع کشورمان گفت که اجازه بازرسی از این سایت نظامی به آژانس داده نمی شود.
می‌توان مطمئن بود که ایران خیالش از بابت صلح‌آمیز بودن فعالیت هسته‌ای‌ راحت است، اما قصد دارد تا دسترسی آژانس به این سایت نظامی را به عنوان برگ آخر در مقابل بهانه‌های غرب تا زمانی که اختلافات حل نشده است حفظ کند. این امکان وجود دارد که غرب با رفع این اتهام به دنبال بهانه‌های دیگر باشد.
این اقدام ایران کاملا درست و سنجیده است. چراکه در صورت عدم حصول توافق ایران درب یکی از مهمترین مراکز خود را به روی بازرسان آژانس (که اتفاقا شائبه جاسوسی نیز در میان آنها مطرح است) را بسته نگه داشته و از طرف دیگر در صورت پیشرفت و حل مسائل دیگر می‌توان از این موضوع به عنوان نقطه پایانی بر ادعاهای پوچ غرب استفاده کند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مثلث منتشر کرد: همه چیز درباره پارچین/ چرا ایران اجازه بازرسی نمی‌دهد؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X