افکار نوشت: دانشگاهی که با ضوابط هماهنگی ندارد؛ افزایش شهریه دانشگاه آزاد با امضای هاشمی؟!

افکار نوشت: دانشگاهی که با ضوابط هماهنگی ندارد؛ افزایش شهریه دانشگاه آزاد با امضای هاشمی؟!

افکارنیوز/ متن پیش رو در افکار منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

دانشگاه ازاد اسلامی طی بخشنامه ای اعلام کرده است ورودی های سال تحصیلی ۹۴ – ۹۳ با افزایش ۱۵ درصدی باید شهریه های خود را پرداخت کنند. افزایش شهریه البته اقدامی بوده است که همواره در دانشگاه ازاد و سایردانشگاه های غیر انتفاعی و با مجوز وزارت علوم صورت می گرفت اما اقدام امسال دانشگاه آزاد چندان با مجوز وزارت علوم همخوانی نداشت.
دانشگاه آزاد امسال این افزایش ۱۵ درصدی شهریه را نسبت به شهریه ثابت نیز اعمال کرده است. این درحالی است که طبق روال سال های گذشته دانشجویان ورودی هر سال تا پایان دوره تحصیلی خود همواره شهریه ثابت پرداخت می کردند و این تنها شهریه متغیر انها بود که سالانه افزایش می یافت. اکنون با مصوبه جدید دانشگاه آزاد، دانشجویان وردی هر سالی که باشند؛ تا پایان دوره تحصیلی خود باید هر سال شاهد افزایش شهریه ثابت خود نیز باشند. به عبارتی این دانشجویان هر سال با یک ضریب واحد در شهریه های ثابت و متغیر خود باید یک مبلغ اضافی را پرداخت کنند.

این اقدام دانشگاه ازاد با انتقادات گسترده ای مواجه شد به گونه ای که هم دانشجویان و هم اهالی رسانه نسبت به آن واکنش نشان دادند. حتی وزارت علوم نیز به این اقدام دانشگاه ازاد واکنش نشان داد و ابری‌نیا، مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صراحتا گفت که این اقدام دانشگاه ازاد یک اقدام غیر قانونی بوده است.

بر اساس اظهارات ابری نیا، وزارت علوم سقف افزایش شهریه‌های دانشگاه‌های غیرانتفاعی را ۲۵ درصد درنظر گرفت که این مساله شهریه ثابت سال‌های گذشته را در بر نمی‌گیرد، یعنی دانشجوی ورودی سال‌های گذشته نباید در شهریه ثابت با افزایش شهریه‌ای مواجه شده باشد.

وی گفت: وزارت علوم سعی کرده دانشگاه آزاد را ضابطه‌مند و قانونمند کند، اما چون سابقه این دانشگاه به این شکل بوده که با ضوابط وزارت علوم هماهنگی و سازگاری نداشته به نظر طول می‌کشد تا خود را با این ضوابط هماهنگ کند. ابری‌نیا با اشاره به جلسات مشترک وزارت علوم با مسؤولان دانشگاه آزاد در زمینه‌های مختلف، گفت: در جلسات مشترک این مسائل به آنها تذکر داده می‌شود، اما به‌دلیل سابقه‌ای که دانشگاه آزاد در زمینه عدم قانونمندی دارد و خود را مستقل می‌داند تا بیاید خود را در روال ضابطه‌مندی قرار دهد، طول می‌کشد.

از سوی دیگر قرار بود حمید میرزاده رئیس دانشگاه ازاد نیز روز یکشنبه در کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی به این موضوع بپردازد که البته گویا ترافیک موضوعات اجازه طرح موضوع افزایش شهریه ها را نداد.
اما در میان این موضعات یک نکته بسار مهم کمتر مورد توجه قرار گرفته است و آن این است که ایا اقدام دانشگاه ازاد برای افزایش شهریه های ثابت و متغیر، در آیین نامه داخلی دانشگاه آزاد نیز روال قانونی خود را طی کرده است؟

طبق اساسنامه دانشگاه ازاد، مصوب در شورای عالی انقلاب فرهنگی، هرگونه افزایش شهریه باید به امضای هیات امنای این دانشگاه برسد. در واقع دانشگاه آزاد تا مصوبه هیات امناء برای افزایش شهریه ها را نداشته باشد؛ نمی تواند اقدام به گرفتن شهریه بیشتر از دانشجویان کند. اکنون سوال اساسی این است که آیا هیات امنای دانشگاه آزاد به ریاست اقای هاشمی رفسنجانی، مصوبه افزایش شهریه دانشگاه آزاد را امضاء کرده است و یا خیر؟

قاعدتا در صورت عدم تصویب این مصوبه در هیات امنای دانشگاه ازاد، آن زمان می توان مانع افزایش شهریه به این سبک شد اما در صورت تایید آن، حمید میرزاده دست کم می توان روال قانونی مصوبه افزایش شهریه در آیین نامه داخلی دانشگاه ازاد را یدک بکشد.

به هر حال به نظر می رسد موضوع مهمی که رسانه ها باید طی روزهای آینده درباره آن اطلاع رسانی کنند؛ نقش هیات امنای دانشگاه آزاد در افزایش غیرقانونی شهریه های این دانشگاه در سال جدید تحصیلی است. البته در کنار این موضوعف برخی نکات دیگر نیز مطرح است. به گونه ای که به عنوان نمونه برخی دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری اعلام کرده اند که افزایش شهریه آنها بیشتر از ۱۵ درصد بوده است. در واقع اگرچه دانشگاه آزاد خود اعلام کرده این افزایش شهریه، ۱۵ درصد است اما باید بررسی و مشاهده شود که میزان دقیق این افزایش شهریه چه اندازه بوده است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افکار نوشت: دانشگاهی که با ضوابط هماهنگی ندارد؛ افزایش شهریه دانشگاه آزاد با امضای هاشمی؟!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X