فرصت‌های شغلی راهکاری برای جلوگیری از مهاجرت دختران

فرصت‌های شغلی راهکاری برای جلوگیری از مهاجرت دختران

ایسنا/ مشاور وزیر کشور درامور بانوان و خانواده گفت: ایجاد فرصت های شغلی در محیط های بومی راهکاری برای جلوگیری از مهاجرت دختران است.
فهیمه فرهمندپور در نشست خبری با خبرنگاران در استانداری خراسان شمالی با اشاره به اینکه موضوع مهاجرت امر جدیدی نیست و یک سیر طبیعی دارد، افزود: الگوی مهاجرت نسبت به چند دهه گذشته تغییر کرده و زنان نیز در این امر سهم پررنگی پیدا کرده‌اند.
وی با اشاره به اینکه اولین آسیب مهاجرت به هم خوردن تعادل جمعیت است، گفت: از گذشته اگر مردان برای کارهای یدی به شهرهای بزرگ مهاجرت می کردند در حال حاضر مهاجرت دختران تحصیل کرده را به شهرهای بزرگ شاهد هستیم.
فرهمند پور ادامه داد: دختران با مهاجرت خود به شهرهای بزرگ، زندگی مجردی را دنبال می‌کنند که این خود آسیب‌هایی را به دنبال دارد.
وی اظهارکرد: آسیب‌های مهاجرت در کوتاه مدت اتفاق می افتد، اما برون رفت از این چالش‌ها یک راه کوتاه مدت نیست.
فرهمندپور با اشاره به ترکیب جمعیتی در دانشگاه ها و افزایش تعداد دختران نسبت به پسران، توضیح داد: این در حالی است که فرصت های شغلی بین زن و مرد به تناسب تعریف نشده است.
وی وجود زیر ساخت‌های فرهنگی را یک مساله تاثیرگذار در مهاجرت دختران مجرد عنوان کرد.
فرهمند پور رسیدن به این جواب که چرا دختران بیشتر تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه را دارند بهترین راه بازگشت به تناسب جنسیتی در دانشگاه‌ها و جلوگیری از مهاجرت دانست.
وی گفت: نبود فرصت های حضور دختران در حوزه های مختلف همچون حوزه های ورزشی وهنری خود موجب می شود که راهی دانشگاه ها شوند و این در حالی است که برای پسران گزینه های متنوعی وجود دارد.
فرهمند پور با بیان اینکه ترکیب جمعیت دانشگاه ها بر مهاجرت دختران تاثیر اساسی دارد، خاطرنشان کرد: برخی از دختران نیز به بهانه مختلفی از خانواده جدا می شوند.
وی گفت: تا حد امکان باید بومی گزینی عادلانه و بطور نسبی حضور اجتماعی، فعالیت های اقتصادی و مدنی در همه بخش های کشور برای دختران ایجاد شود.
فرهمندپور بیان کرد: باید ساخت و ساز زندگی را به قدری افزایش دهیم که انتخاب دختران به خانواده دائمی منجر شود.

آگاهی اجتماعی نسبت به خطرات زندگی مجردی کم است

وی با اشاره به اینکه آگاهی اجتماعی نسبت به خطرات زندگی مجردی کم است، افزود: نه تنها خانواده‌ها حتی دختران و پسران نیز از آسیب‌های آن آگاه نیستند و زمانی متوجه می شوند که با آن درگیر هستند.

در صورت نیاز به دختران شیوه‌های مدیریت زندگی مجردی را بیاموزیم

فرهمند پور با بیان اینکه باید فرصت ازدواج به هنگام فراهم شود، افزود: در نهایت اگر شیوه زندگی مجردی یک گزینه ناگزیر در زندگی است باید به دختران شیوه‌های مدیریت زندگی مجردی را بیاموزیم.
وی با اشاره به اینکه همه موضوع خروجی مهاجرت دختران، اشتغال نیست گفت: به هر حال تلاش می کنیم فرصت‌های شغلی با افزایش مهارت‌های اقتصادی و حمایت از مشاغل زنان و بازارچه های خود اشتغالی را فراهم کنیم.
فرهمندپور ادامه داد: به دنبال آن هستیم که زمینه‌های پایداری دختران را در محیط های بومی افزایش دهیم تا حضورشان را در بین خانواده داشته باشیم.
وی با اشاره به افزایش سرعت طلاق نسبت به نرخ جمعیت در شهرهای کوچک و روستاها نسبت به گذشته، بیان کرد: این امر به دلیل آن است که قبح طلاق از بین رفته که این اتفاق بسیار نگران کننده است.
فرهمند پور با بیان اینکه در گذشته به قدری طلاق یک امر قبیح بود که ظلم جدی به زنان وارد می شد، افزود: اجتماع به سمت و سوی آن رفت که این ظلم از زنان مطلقه برداشته شود و جامعه امکانات را برای زن مطلقه فراهم کند.
وی گفت: متاسفانه اکنون دیده می‌شود که این هنجار اجتماعی به سوی ناهنجاری پیش می‌رود و طلاق گرفتن عادی شده است.
فرهمندپور با بیان اینکه قریب به اتفاق ازدواج های آگاهانه به طلاق منجر نخواهد شد، افزود: برداشت اشتباه از ازدواج‌های آسان خود از عوامل تشدید فرایند طلاق است.
وی ادامه داد: برای جلوگیری از طلاق باید آگاهی بخشی مساله انتخاب و مشاوره ازدواج مورد توجه قرار داده شود.
فرهمندپور با تاکید بر اینکه به زندگی‌های در معرض آسیب نیز خدمات مناسب ارائه شود، اظهارکرد: در روستاها که فضای فرهنگی به سرعت در حال تغییر است سرعت افزایش طلاق نسبت به نرخ افزایش جمعیت بسیار بالا است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فرصت‌های شغلی راهکاری برای جلوگیری از مهاجرت دختران» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X