شفاف نوشت: وقتی نانوایی ها خودسرانه نان را گران کردند/ مدیریت اقتصادی روحانی کپی برابر اصل احمدی نژاد!

شفاف نوشت: وقتی نانوایی ها خودسرانه نان را گران کردند/ مدیریت اقتصادی روحانی کپی برابر اصل احمدی نژاد!

شفاف/ متن پیش رو در شفاف منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

نانی که بعد از برنج غذای اصلی ایرانی ها محسوب می شود و بسیاری از خانوارهای ضعیف و حتی متوسط به دلیل گرانی های اخیر برنج از آن حتی به عنوان غذای اصلی بیشتر استفاده می کنند. مساله ای که باعث شده ضرب المثل "یه لقمه نان و پنیر در خانه هست" رنگ ببازد چرا که هم قیمت لبنیات و پنیر هر روز بالا و بالاتر می رود و هم نان! تا نان و پنیر هم به غذاهای مجلسی و گران بپیوندد! این در حالی است که همین چند وقت پیش بود که قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت...
"برخی نانوایی ها، اقدام به افزایش خودسرانه قیمت نان کرده اند و برخی دیگر نیز اگرچه قیمت را تغییر نداده اند، اما وزن چانه نان را به شدت کاهش داده به نحوی که ضخامت برخی نان‌های سنگک، بسیار کم شده و به گفته برخی مردم، به سمت نان لواش پیش رفته است.از سوی دیگر، برخی نانوایان، قیمت هر نان را در حدود 100 تا 150 تومان افزایش داده اند که البته این افزایش قیمت بیشتر در نان‌های سنگک و بربری محسوس است.

به نحوی که یک قرص نان سنگک که در گذشته 700 تومان بوده است، اکنون به قیمت 800 تومان عرضه می‌شود، این در حالی است که نان کنجدی نیز که قیمت 800 تومانی داشته است، اکنون از سوی برخی نانوایان 1000 تومان هم عرضه می‌شود.نان بربری نیز که تا پیش از این 600 تومان عرضه می‌شده است، اکنون به قیمت 700 تومان عرضه می‌شود، این در حالی است که برخی بربری فروشان هم اندکی کنجد به نان اضافه کرده و آن را به قیمت گرانتر به مشتریان می‌فروشند، در حالیکه میزان کنجدی که اضافه می‌شود، به اندازه صد تومان افزایش قیمت، ارزش ندارد."

این نتیجه گزارش میدانی است که توسط یک خبرگزاری منتشر شده و اوضاع نا بسامان وضعیت نان را به رخ می کشد.

نانی که بعد از برنج غذای اصلی ایرانی ها محسوب می شود و بسیاری از خانوارهای ضعیف و حتی متوسط به دلیل گرانی های اخیر برنج از آن حتی به عنوان غذای اصلی بیشتر استفاده می کنند.

مساله ای که باعث شده ضرب المثل "یه لقمه نان و پنیر در خانه هست" رنگ ببازد چرا که هم قیمت لبنیات و پنیر هر روز بالا و بالاتر می رود و هم نان! تا نان و پنیر هم به غذاهای مجلسی و گران بپیوندد!

این در حالی است که همین چند وقت پیش بود که قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: درحال حاضر هم مردم از کیفیت نان ناراضی هستند و هم نانوایان از اصلاح‌‌نشدن قیمت نان اعلام نارضایتی می‌کنند.

مجتبی خسروتاج در اجلاس اصناف گفت: در سال گذشته 11 هزار میلیارد تومان برای خرید گندم پرداخت شده تا کشاورزان برای تولید محصولات کشاورزی انگیزه داشته باشند ولی در حال حاضر مردم از کیفیت نان راضی نیستند. تا به این ترتیب زمزمه های گرانی مجدد نان در رسانه ها بپیچد چرا که افزایش کیفیت بی تردید افزایش قیمت را به همراه دارد وقائم مقام وزیر هم اعلام کرده که نانوایان از اصلاح نشدن قیمت ها ناراضیند. تا زمزمه های گرانی نان آغاز شود.

بعد از ان هم محمد شریعتمداری، معاون اجرایی رئیس جمهور طی روزهای گذشته به صراحت از تصمیم دولت برای اصلاح قیمت نان خبرداد و البته اعلام کرد که افزایش قیمت نان به صورت جزئی و بدون اینکه مردم تحت فشار قرار گیرند، صورت خواهد گرفت.

او دلیل این تصمیم دولت را نیز بی کیفیت بودن نان و عدم رضایت نانوا و مردم از شیوه پخت نان و البته قیمت طرف عرضه بوده است.

این گفته شریعتمداری در حالی مطرح شده است که او البته اقدام دولت گذشته مبنی بر واقعی کردن قیمت نان را نیز مورد ستایش قرار داده و گفته که این تصمیم توانسته تا حدودی کیفیت نان را افزایش دهد، اما به دلیل اینکه هنوز قیمت به میزان واقعی خود نرسیده و دولت مجبور است یارانه بپردازد، نه رضایت مشتری در پی است و نه رضایت نانوا، چراکه هر دو به نوعی طرف ناراضی وضعیت فعلی نان به شمار می‌روند که تنها در دو موضع متفاوت قرار گرفته اند و در واقع سخنان معاوم وزیر را تکرار کرد.

حالا اما بی نظمی های بازار نان یادآور روزهای تلخ گرانی در دولت دهم است و حکایت از این دارد که بار دیگر دولتی ها با ایجاد یک شایعه بر گرانی هادامن زده اند و عملا باز هم هیچ نظارتی بر بازار نیست تا عده ای سودجو سود کنند و باز هم این قشر ضعیف جامعه باشند که دچار دردسر می شوند و معلوم نیست چرا اتفاقات دولت دهم در دولت یازدهم که وعده اصلاح می داد تکرار می شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شفاف نوشت: وقتی نانوایی ها خودسرانه نان را گران کردند/ مدیریت اقتصادی روحانی کپی برابر اصل احمدی نژاد!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X