آرمان نوشت: تحلیل 6 اقتصاددان و دیپلمات؛ آمریکا به توافق هسته ای نیازمند است

آرمان نوشت: تحلیل 6 اقتصاددان و دیپلمات؛ آمریکا به توافق هسته ای نیازمند است

آرمان/ متن پیش رو در ارمان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

دلواپسان نگران سفر روحانی و دیدار احتمالی وی با باراک اوباما هستند. چرا یک دیدار سعید زیباکلام، حمید رسایی، محمدحسن آصفری و محمدعلی رامین را نگران کرده است. آیا دیدار احتمالی هیات ایرانی و آمریکایی می‌تواند آنقدر ناراحت‌کننده باشد؟ این سوال را از 6 دیپلمات، اقتصاددان و فعال سیاسی پرسیدیم.1-دیدار حسن روحانی با باراک اوباما فرصت است یا تهدید؟ 2-برقراری مجدد رابطه میان ایران و آمریکا به ضرر چه کسی و یا به نفع چه کسی است؟ چه کسی بیشتر نیازمند این دیدار است؟ سیدحسین موسویان، دکتر احمد نقیب‌زاده، دکتر فرشاد مومنی، دکتر صباح زنگنه، احمد شیرزاد و دکتر داوود هرمیداس باوند به این سوال آرمان پاسخ داده‌اند.

پیش داوری ظالمانه است
سید حسین موسویان


حضور رئیس‌جمهور در نیویورک یک فرصت است که متاسفانه برخی از فعالان سیاسی به‌دلایل بیشتر سیاسی با برگزاری کنفرانس و هشدار به رئیس‌جمهور و دولتمردان بیشتر سعی دارند این فرصت را از دیپلمات‌ها و روحانی بگیرند. حضور در مجمع عمومی سازمان ملل باید غنیمت دانسته شود. ایران و آمریکا باید در دیدارهای دوجانبه اختلافات خود را برطرف کنند و به درک متقابلی نسبت به‌هم دست پیدا کنند. دیدار دوجانبه ظریف و کری این امید را به کارشناسان داد که نسبت به حل پرونده هسته‌ای امیدوار باشند، بالاخره تصمیم‌گیر در مذاکرات هسته‌ای ایالات متحده است. ایران گام‌های متعددی را درجهت همکاری برداشته است. اکنون نوبت ایالات متحده است که گام نهایی را بردارد. علاقه‌مندی باراک اوباما به دیدار روحانی نشانه مثبتی بر روند بهبود روابط است. ایران و آمریکا نمی‌توانند تا ابد باهم در قطع رابطه باشند. اعتراضاتی که پیش از سفر دکتر روحانی به نیویورک انجام شد؛ پیشداوری ظالمانه‌ای در حق مذاکره‌کنندگان هسته‌ای و رئیس‌جمهور بود.

واقع‌بین باشیم
فرشاد مومنی


آنچه به‌طور کلی دغدغه اصلی است فهم واقعیت در جامعه بین‌الملل و داخل کشور است. به این معنا که در ساحت علم ما تلاش می‌کنیم که نه به صورت بی‌ضابطه خوشبین باشیم و نه به صورت بی‌ضابطه بدبین باشیم، بلکه راه نجات را در واقع‌بینی باید درنظر بگیریم. در این زمینه خاص هم چیزی که به گمان من برای مردم و دولتمردان راه گشایی دارد توجه به واقعیت‌هاست، واقعیت‌ها را محور تصمیم‌گیری‌ها و واقع بینی‌های خود قرار دهیم، یکی از این واقعیت‌ها ارتباط با دنیای خارج به صورت منطقی، فعال و با برنامه است. ارتباط موثر با دیگر کشورها یکی از پیش‌نیازهای توسعه است، طبیعتا وقتی که ما به سمت تنش‌زدایی حرکت می‌کنیم یعنی اینکه از یک طرف هزینه‌های این فضای متشنج را به حداقل می‌رسانیم. و از سوی دیگر تلاش می‌کنیم قابلیت‌هایی را در کشور خود پدید بیاوریم تا از امکان ارتباط با جامعه بین‌الملل بهترین بهره را ببریم. بدین ترتیب می‌توانیم محدودیت‌ها و تهدید‌های آن را به حداقل برسانیم.عادی شدن رابطه با آمریکا بدون تقویت بنیه داخلی چندان به نفع ما نیست، اما مذاکره و تلاش برای برداشتن موانع در شرایط فعلی مشکلی ندارد.
دیدار دو رئیس‌جمهور اشکالی ندارد

دکتر صباح زنگنه

مذاکرات ایران وآمریکا در حل مناقشات منطقه، پرونده هسته‌ای موثر است. اینکه برخی از افراد و اشخاص با مذاکرات مستقیم و حتی دیدار روسای جمهور موافقت می‌کنند بحث‌هایشان بیشتر سیاسی است. در روابط دیپلماتیک ارتباط با آمریکا هیچ اشکالی ندارد؛ به هرحال اقدام وزیر خارجه و رئیس‌جمهور برای مذاکره اقدامی عجیب تلقی نشود. به‌رغم آغاز این دیدارهای مثبت و سازنده، ممکن است برخی کشورها در منطقه یا حتی افرادی در ایران از وجود این رابطه صحیح و منطقی، نگران باشند زیرا آن را برخلاف مصالح خود می‌دانند. می‌توان گفت در صورت مصمم بودن هر دو دولت در ادامه این مسیر، دیگران اجازه دخالت در امور مشترک این دو کشور را نخواهند داشت. ما در گذشته همین مشکل را داشتیم، امام(ره) اجازه رابطه با آمریکا را به مجلس داده بود. به عقیده من دیدار دو رئیس‌جمهور هیچ اشکالی ندارد، بالاخره تابوی عدم دیدار و مذاکره باید شکسته شود. اوباما تمایل دارد با حسن روحانی روبه‌رو شود.

مذاکره با آمریکاه تابو نیست
داوود هرمیداس باوند


مذاکره نکردن و عدم رابطه با آمریکا یک تابو است. در یک سال گذشته ایران و آمریکا بارها دیدار کردند. این تابوشکنی خواست و اراده مردم ایران و حتی آمریکاست. در دیپلماسی داشتن رابطه و مذاکره کردن یک پروتکل است. اگر ایران و آمریکا مذاکره نکنند یعنی هیچ اختلافی باهم ندارند. تابوشکنی خواست و انتظار اکثریت مردم ایران است. اگر قرار باشد مشکلات ایران و آمریکا حل شود، باید تابوها هم شکسته شود. هر واقعه‌ای سرآغازی دارد. در جنگ جهانی دوم، چرچیل با آن گذشته ضدکمونیستی‌اش، وزیر امورخارجه‌اش را به شوروی فرستاد تا انگلستان با روس‌ها علیه آلمانی‌ها متحد شود. شرایط آن روز انگلستان به‌گونه‌ای بود که چرچیل گفت من حاضرم برای تامین مصالح انگلستان، حتی با شیطان هم دست همکاری بدهم. اولویت هر سیاستمداری حل مسائل جامعه خودش است. به نظر من دیدار حسن روحانی و باراک اوباما لازم است ورسالت روحانی برآمده از رای اکثریت مردم ایران است. خواست اکثریت مردم ایران هم این است که در سیاست خارجی خط مشی‌ای اتخاذ شود که جامعه از تنگناها و بن‌بست‌های موجود، به‌ویژه در عرصه اقتصادی، خارج شود و از آسیب‌های اجتماعی برکنار بماند. این خواست اکثریت مردم ایران است.

دلال‌ها موافق نیستند
دکتر احمد نقیب‌زاده


باید عنایت داشت که با تحولاتی که از یک سال پیش تا کنون رخ داده و مذاکراتی که به صورت مستقیم و دوجانبه میان ایران وآمریکا درجایگاه‌های مختلف انجام پذیرفته است، تابوی بی‌فایده‌ای که بین ایران و آمریکا وجود داشت، شکسته شده است. تابوشکنی که باعث شده از این پس گفت‌وگوهای ‏مستقیم امری عادی باشد. ضمن اینکه به باور من تنها راه چاره هم همین گفت‌وگوهای رو در روست زیرا ‏عوامل واسط و کسانی که از استمرار روابط تیره و تار ایران و آمریکا سود می‌برند، در این اوضاع هم تنها و فقط واسطه‌ها سود می‌برند. در نتیجه کاملاً قابل انتظار خواهد بود که این واسطه‌ها از بهبود روابط و حل شدن اختلافات میان ایران و آمریکا استقبال نکنند و حتی در این مسیر تا حد امکان کارشکنی هم بنمایند. باید توجه داشت که در شرایط فعلی، ‏برخلاف تصورات غالب، دشمن اصلی این مذاکرات و کسی که از نتایج گفت‌وگوها بیمناک است، روسیه است. ‏زیرا اگر مساله ایران حل شود، آمریکا با تمام قوا به رویارویی روسیه در اوکراین خواهد رفت و دیگر نگرانی از بابت مساله ساخته‌شده‌ای به نام ایران و موضوع هسته‌ای آن نخواهد داشت. بنابراین روسیه و همسایگان عرب ما چندان موافق نیستند. دلال‌ها نمی‌گذارند توافق شود.

آمریکا به توافق هسته‌ای نیازمند است
احمد شیرزاد


موقعیت داخلی دولت دموکرات آمریکا نشان می‌دهد که کاخ سفید برای کارآمد نشان دادن عملکرد خود نیازمند توافقی مفید تا چند ماه آینده است. از سوی دیگر تهران هم مشتاق توافقی است که تحریم‌های یکجانبه و چندجانبه بر اساس آن برداشته شود. به همین دلیل به‌نظر می‌رسد مهم‌ترین بحث طی روزهای اخیر رفع تحریم‌هاست. اکنون تصمیم اصلی را سران باید بگیرند، نیویورک از آخرین زورآزمایی‌ها برای دستیابی به توافق است که منافع طرفین را حفظ کند. تحلیلگران بر این باورند که اگر گفت‌وگوها از مسیر نیویورک به سلامت عبور کند به جرات می‌توان ادعا کرد که توافق با 1+5 حاصل شدنی است. به نظر می‌رسد اراده مسئولان ایران و تک تک اعضای 1+5 هم بر این مبنا قرار دارد توافق خوب حاصل شدنی است. با ادامه این وضعیت گشایش اقتصادی بعید به نظر می‌رسد مگر با رفع یا کاهش تدریجی تحریم‌ها بنابراین همگان انتظار دارند واقعیتی مدنظر مردم اتفاق بیفتد. غرب هم‌اکنون در منطقه خاورمیانه به بن‌بست رسیده است حل معضلات خاورمیانه تنها با گره‌گشایی ایران امکان‌پذیر است بنابراین همگان انتظار دارند گفت‌وگوهای ایران و 1+5 در نهایت به توافقی مفید برای دو طرف بینجامد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آرمان نوشت: تحلیل 6 اقتصاددان و دیپلمات؛ آمریکا به توافق هسته ای نیازمند است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X