داعش چیزی کمتر از 11 سپتامبر نیست

داعش چیزی کمتر از 11 سپتامبر نیست

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

به مناسبت سیزدهمین سالگرد وقوع حوادث 11 سپتامبر، اوباما قرار است امروز بار دیگر با یادآوری هدفمند و به کارگیری هیجان‌هایی که در گذشته برای رقم زدن نوعی نظم نوین جهانی تحریک و تهییج شده بود، سیاست‌های این کشور در برخی از مناطق جهان را توجیه کند. بعد از وقوع حوادث مذکور که هنوز هم در اسناد حقوقی بین‌المللی به عنوان «وقایع تروریستی» نام برده شده ولی ماهیت دقیق آن همچنان در ابهام مانده است، موجی از تضعیف و ساختارشکنی علیه هنجارهای مسلم نظم موجود بین‌المللی در رویه و سیاست امریکا تولید و مدیریت شد که به مرور، آسیب‌های آن بر صلح و امنیت بین‌المللی تعمیم و تعمیق یافت.
جرج بوش در طراحی سیاست ضدتروریستی که دقیقاً متکی و مستند به آسیب پذیری افکار عمومی جهانی از نمایش تروریستی بودن این وقایع بود، حقوق اساسی مسلمانان و ملل اسلامی را نشانه رفت. در این زمینه، نه تنها جنگ افغانستان با نقض اساسی اصول اولیه حقوق بین‌الملل صورت گرفت بلکه مسلمانان در داخل و خارج امریکا نیز مورد شدیدترین فشارها، شکنجه‌ها و محدودیت‌هایی قرار گرفتند که بعضاً در تاریخ این کشور سابقه نداشت. بدین ترتیب، اصول منع توسل به زور و همچنین ماهیت آمره قواعد حقوق بشری به بهانه مبارزه با تروریسم مخدوش شد.
متأسفانه نظام بین‌المللی حتی بازیگران رقیب هژمونی امریکا نیز در برابر تغییرات اساسی و ساختاری ناشی از سیاست‌های جدید آن کشور مقاومت نکردند و از همین رو، شورای امنیت که وتو در آن می‌توانست به عنوان تعادلی برای منافع غرب- شرق به کار آید، در خدمت سیاست‌های امریکا قرار گرفت و به جهانی‌سازی تدابیر موردنظر غرب به نام «سیاست بین‌المللی ضدتروریستی» همت گماشت. در این زمینه، مفاد 14 کنوانسیون بین‌المللی ضدتروریستی تنها در قالب چند بند از قطعنامه‌های 1368 و 1373 شورای امنیت، به تعهدات مستقیم همه دولت‌ها حتی دولت‌های غیرعضو این معاهدات تبدیل شد و ساختارهایی نیز برای تجسس در امور جهانی به نام کمیته ضدتروریسم ایجاد گردید.
نسل دوم گام‌های امریکا در عرضه تروریسم و ضدتروریسم طی 13 سال گذشته، تشدید مدیریت بر «استفاده ابزاری از تروریسم» برای تأمین منافع ملی خود بود. بدین ترتیب، این کشور در جبهه افغانستان و عراق، به نام مبارزه با تروریسم حضور نظامی منطقه‌ای داشت و در جبهه‌های دیگر، به ایجاد، تجهیز و آموزش گروه‌ها و سازمان‌های تروریستی مشغول بود. این گروه‌ها بر اساس دکترین نبرد نیابتی امریکا، مأموریت داشتند در مناطق مختلفی که منافع امریکا اقتضا داشته، ظهور یافته و مدیریت امور عمومی و روانی کشور و منطقه موردنظر را به شدت متاثر و مختل نمایند. ظهور گروه‌های تروریستی تکفیری در خاورمیانه، رابطه مستقیمی با همین کارکرد غرب دارد. در این رابطه نیز اصول اساسی نظام حقوق بین‌الملل که از حاکمیت دولت‌ها، تمامیت ارضی و استقلال سیاسی، منع مداخله در امور داخلی، تعهد به محاکمه یا استرداد تروریست ها، و. . . حکایت دارند، در لوای دموکراسی لگدمال شده است.
شورای امنیت بعد از حوادث 11 سپتامبر تا کنون، بیش از 30 قطعنامه را علیه تروریسم در قالب فصل ششم یا هفتم منشور تصویب کرده و هیچ سالی تصمیم‌گیری مجدد در این زمینه را از دستور کار خارج نکرده است. با این حال، همچنان تهدیدهای ناشی از تروریسم نه تنها تقلیل نیافته است بلکه تروریسم نیز همانند دیگر جلوه‌های انقلاب در علم و فناوری، در معرض دگرگونی‌ها و دوره‌های تبدیل و نوزایش قرار گرفته است. بدین ترتیب، به هر اندازه که پیشرفت در ابعادی از زندگی بین‌المللی صورت می‌پذیرد، تروریسم نیز با بهره‌گیری از دستاوردهای روز جهانی تجدید حیات می‌دهد. این خودسازگاری پدیده تروریسم عمدتاً نشئت گرفته از پیوند مستقیم منابع تولید و احیای این گروه‌ها با سیاست‌ها و حمایت‌های نظام سلطه به رهبری امریکا است. اگر امروز از داعش و امثالهم به عنوان جدیدترین نسل تروریست‌ها یاد می‌شود، به دلیل نقشی است که این کشورها در تروریسم‌سازی و ادامه دادن سایه آن بر روابط بین‌المللی معاصر ایفا کرده و می‌کنند. امروزه، پدیده داعش چیزی کمتر از 11 سپتامبر نیست اما غرب و شورای امنیت تا کنون خط مشی نابودی این گروه را در دستورکار قرار نداد‌ه‌اند.
بدین ترتیب، دوران معاصر نه تنها شاهد رشد کمی تروریسم در جهان است، بلکه رشد کیفی گروه‌های تروریستی یعنی تاثیر کنش‌های آنها بر صلح و امنیت منطقه‌ای و جهانی، متغیرهای دخیل در روابط بین‌المللی را گسترش داده و جابه‌جا کرده است. در این گستره و چشم اندازی که از استمرار سیاست‌های غرب در زمینه گسترش و حمایت از تروریسم به دست می‌آید، به نظر می‌رسد که نظم حقوقی بین‌المللی همچنان شاهد فرسایش هنجارهای خود در زمینه حفظ صلح و امنیت بین‌المللی خواهد بود. به واقع، در منظومه راهبردی غرب و در پرتو ادامه خط مشی تروریسم‌سازی منطقه‌ای امریکا که این روزها در منطقه خاورمیانه به وضوح مصادیق آن آشکار شده است، وقوع 11 سپتامبرهای مکرری در خاورمیانه و دیگر مناطق ژئوپلتیک، برنامه‌ریزی شده و تحت مدیریت است و در این میان، نظم جهانی و منافع همگانی ملت‌ها بر صلح و امنیت است که خدشه دار می‌شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «داعش چیزی کمتر از 11 سپتامبر نیست» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X