دشواری‌های امریکا در رهبری ائتلاف ضد داعش

دشواری‌های امریکا در رهبری ائتلاف ضد داعش

ایران/ متن پیش رو در ایران منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

گسترش خطر سیاهپوشان داعش زمینه شکل‌گیری ائتلاف منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای علیه این جریان را فراهم آورد. در حال حاضر، امریکایی‌ها از سیاست مهار داعش به حذف داعش تغییر استراتژی داده‌اند. هنوز نتیجه استراتژی جدید امریکا روشن نیست ضمن آنکه شاهد تناقضاتی در رفتار سیاسی متحدانش هستیم به این شکل که از یک سو بر طبل نابودی داعش می‌کوبند و از سوی دیگر با حمایت از مخالفان میانه‌رو در تلاش برای حذف اسد از قدرت هستند. در این خصوص در گفت‌وگویی با دکتر کاووس سیدامامی، استاد علوم سیاسی ریشه‌های این تناقض و دوگانگی را در سیاست خارجی امریکا مورد بحث قرار داده‌ایم.

 استراتژی اوباما از تشکیل ائتلاف جدید منطقه‌‌ای چیست؟
با پیشروی‌های ناگهانی و چشمگیر داعش در عراق که پس از اشغال نظامی این کشور به هر حال جزو مناطق نفوذ امریکا محسوب می‌شود این واقعیت قابل درک بود که داعش بزودی تهدیدی جدی برای متحدان سنتی امریکا در منطقه یعنی کشورهای سنی مذهب اردن، عربستان و شیخ‌نشین‌ها خواهد بود و از آنجا که امریکا سالهاست خود را قهرمان مبارزه با تروریسم معرفی کرده است شتاب‌زده دست به ایجاد یک ائتلاف منطقه‌ای زده است.
در این ائتلاف مهم‌ترین نیروی بیرون از عراق که عملاً توانایی جلوگیری از قدرت‌یابی داعش در روی زمین را دارد، یعنی ایران، از ائتلاف بیرون نگه داشته شده است، عمدتاً به دو دلیل: 1- نگرانی از این‌که ایران با توجه به نیاز امریکا در مذاکرات هسته‌ای خواسته‌هایش را افزایش دهد و قدرت چانه‌زنی بیشتری داشته باشد. 2- رفع نگرانی از عربستان که همواره ایران و به اصطلاح «هلال شیعی» را خطری برای ادامه نفوذ خود در منطقه می‌دانسته است.

 چرا علی‌رغم شکل‌گیری ائتلاف جهانی علیه داعش شاهد استمرار پروژه نسل‌کشی داعش هستیم؟
ائتلاف جدید در نهایت دست به دو نوع اقدام خواهد زد:
1- حملات هوایی مجدد به مواضع نظامی و سوق‌الجیشی داعش و2- کنترل راه‌های رسیدن کمک‌های مالی به داعش از طریق کشورهای عرب. در هر دو اقدام نیز قطعاً موفقیت‌ها محدود خواهد بود، نه می‌توان گفت داعش را صرفاً از راه هوا می‌شود شکست داد و نه می‌توان به طور کامل استمرار دریافت منابع مالی از بیرون به داعش را کنترل کرد از این رو است که سخنگویان سیاست خارجی امریکا از نیاز به زمان طولانی برای شکست و انهدام داعش سخن می‌گویند.

 کنگره امریکا در روزهای اخیر بسته 500 میلیون دلاری پیشنهادی اوباما مبنی بر تسلیح نظامی و مالی مخالفان سوریه را تصویب کرده است. ازدیدگاه شما آیا این امر تناقضی با سیاست مقابله با داعش ندارد؟
این اقدام نشانگر این است که دولت اوباما همچنان با دوگانگی ناشی از کمک (ولو محدود) به مخالفان دولت اسد روبه‌رو است. در ضمن، اوباما خود را ناچار دیده که از لابی اسرائیل و جمهوریخواهان رفع نگرانی کند که مبارزه با داعش به معنای تقویت موقعیت حکومت اسد نیست، اما این سیاست در نهایت به تقویت مواضع مخالفان «میانه روی» دولت سوریه نخواهد انجامید. درگذشته هم بارها شاهد بودیم که تسلیحات نظامی‌ای که کشورهای عربی و ترکیه دراختیار گروه‌های مخالف دولت سوریه قرار می‌دادند به دست گروه‌های تندرویی مثل جبهه النصره و داعش می‌افتاد.

 آینده سیاسی سوریه را با توجه به وجود سه جناح مختلف چگونه ارزیابی می‌کنید؟
دولت سوریه در حال حاضر عملاً کنترل بخش‌های مهمی از خاک کشور خود را از دست داده است. حدود 40 درصد جمعیت این کشور اکنون در حالت آوارگی دائم یا موقت به سر می‌برند، بسیاری از زیر ساخت‌ها از بین رفته است و دولت حتی در بخش‌های تحت کنترل خود ناتوان از پیشبرد وظایف یک دولت ملی است. بسیار بعید است این وضعیت بزودی تغییر کند. بخشی از این وضعیت نتیجه سرشت خود نظام سیاسی سوریه و سیاست‌های نادرست آن در قبال منتقدان و مخالفان است و بخشی دیگر به دخالت‌های خارجی با انگیزه‌های گوناگون باز‌می‌گردد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دشواری‌های امریکا در رهبری ائتلاف ضد داعش» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X