ابداع شیوه نوین برای ابزارهای الکترونیکی خود ترمیم شونده

ابداع شیوه نوین برای ابزارهای الکترونیکی خود ترمیم شونده

ایسنا/ محققان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی با اعمال ولتاژهای بسیار پایین، شیوه ای برای کنترل کشش سطحی فلزهای مایع ارائه داده اند که می توان از آن برای خلق ابزار الکترونیکی تغییرشکل دهنده استفاده کرد.
این موفقیت می تواند فرصت های جدیدی را در حوزه ساخت مدارهای الکترونیکی، ابزار الکترونیکی خودترمیم کننده یا حتی ربات های خودمونتاژ شونده در آینده ایجاد کند.

مایع فلزی به کاررفته توسط محققان، آلیاژی از گالیوم و ایندیم بود. گالیوم، مایعی است که دمای ذوب آن بالاتر از دمای اتاق و حدود 29 درجه سانتی گراد است در حالی که ایندیم دارای دمای ذوب بسیار بالاتر و حدود 156 درجه سانتی گراد است. اما زمانی که این دو با یکدیگر ترکیب می شوند، آلیاژی را تشکیل می دهند که در دمای اتاق مایع است.

یکی دیگر از جوانب این آلیاژ و مشخصه ای که محققان به دنبال استفاده از آن در آزمایشاتشان بودند، کشش سطحی بی نهایت بالای آن در حدود 500 میلی نیوتن در متر بود. در نتیجه، زمانی که قطره ای از این آلیاژ روی یک سطح قرار می گیرد، تمایل دارد توپی تقریبا کروی را شکل دهد و در صورتی که در آن مداخله ای انجام نشود، شکلش را حفظ کند.

دانشمندان دریافتند چنانچه ولتاژ پایینی (کمتر از یک ولت) را در آب به چنین قطره ای اعمال کنند، می توانند کشش سطحی آن را تا حد قابل توجهی کاهش دهند و در آزمایشات انجام شده، این امر منجر به مسطح شدن فلز ذوب شده شد. با این حال، زمانی که ولتاژ حذف شد، کشش سطحی بالا برگشت و قطره بار دیگر شکل کروی اش را به خود گرفت.

بسته به این ولتاژ، کشش سطحی می تواند تغییر کند و مایع بسته به شارژ اعمال شده به آن، چسبناک تر یا کمتر چسبناک می شود. به عبارت دیگر این فلز می تواند حالت های مایع مختلفی به خود از کشش سطحی 500 میلی نیوتن در متر تا دو میلی نیوتن در متر یا کششی بین این دو را به خود بگیرد.

اهمیت این امر آن است که می توان این فلز را در قالب هایی با اشکال متنوع به کار برد. در آزمایشات انجام شده، اگر این شکل ها یک آنتن بودند، فلز می توانست مانند یک آنتن با تنظیم متغیر بالا رفتار کند. چنین آنتنی می تواند شکل خود را برای دریافت کردن یا مخابره طیف وسیعی از طول موج های مختلف و همگی از یک منبع تغییر دهد.

دانشمندان دانشگاه کارولینا با دیگر نسخه های آنتن های تغییردهنده شکل در گذشته آزمایشاتی انجام داده بودند اما این نخستین بار است که آن ها از الکتریسیته و نه از شکل افتادگی مکانیکی برای تغییر شکل استفاده کرده اند. این محققان از کنترل حرکت فلزات مایع برای تغییردادن شکل آنتن ها و کامل کردن یا شکستن مدارها استفاده خواهند کرد. همچنین می توان از این فناوری برای استفاده در کانال های میکرومایع یا ابزار نوری و فتونیک بهره برد.

جزئیات این دستاورد علمی در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم آمریکا منتشر شد.
**شما کاربران گرامی می توانید مطالب جذاب و خواندنی ما را در شبکه های اجتماعی فیس بوک، گوگل پلاس و توییتر در صفحه «باشگاه آخرین خبری ها» به آدرس های زیر دنبال کنید**
و در اینستاگرام هم ما را با عنوان akhareenkhabar جستجو کنید.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ابداع شیوه نوین برای ابزارهای الکترونیکی خود ترمیم شونده» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X