آمار واقعی شرکت داری بانک ها در ابهام

آمار واقعی شرکت داری بانک ها در ابهام

خراسان/ در حالی که معاون نظارت بانک مرکزی مبلغ هزینه شده توسط بانک ها برای شرکت داری را 266 هزار میلیارد ریال عنوان می کند، قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه می گوید: این ارقام ارزش دفتری سهام شرکت های بانک ها است و رقم واقعی بسیار بیشتر است.

حمید تهرانفر معاون نظارتی بانک مرکزی و جعفر قادری نماینده مجلس شورای اسلامی، شنبه شب با حضور در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما به بررسی مشکلات نظام بانکی و بنگاه داری بانک ها و بسیاری از معضلات این سیستم پرداختند. در ابتدا حمید تهرانفر معاون نظارتی بانک مرکزی در پاسخ به سوالی در خصوص کارکرد و اهمیت نظام بانکی گفت: متأسفانه در حال حاضر فقط به نیمه خالی نظام بانکی توجه می شود و خوب است که به قسمت های مثبت و عملیاتی این سیستم هم توجه شود. به گفته وی در اواخر دهه 60 بانک مرکزی برای ایجاد فعالیت بیشتر در بازار سرمایه، بانک ها را به سرمایه گذاری در این خصوص تشویق می کرد و بانک ها می توانستند تا حداکثر 40 درصد از سرمایه خود را به خرید سهم و شرکت داری اختصاص دهند.

تهرانفر در ادامه از مهلت 15 روزه رو به اتمام بانک ها برای اعلام گزارش در خصوص اموال مازاد بانک ها خبر داد و گفت: کل مبلغی را که بانک ها خرج شرکت داری خود کرده اند، 266 هزار میلیارد ریال است که 91 هزار میلیارد ریال از این مبلغ بابت رد دیون دولت دریافت شده است. وی در واکنش به صحبت قادری مبنی بر اینکه این ارقام ارزش دفتری سهام و بنگاه های بانک ها است، گفت: مبلغی که بانک ها برای خرید سهام و بنگاه هزینه کرده اند 266 هزار میلیارد ریال است و ما تنها می توانیم ارزش دفتری را که در آمار دفاتر حسابداری می آید، محاسبه کنیم.

در ادامه برنامه جعفر قادری نماینده مجلس شورای اسلامی حجم 87 هزار میلیاردی مطالبات معوق بانک ها را نشانه وجود مشکل در نظام بانکی دانست و اظهار داشت: با توجه به اعداد و ارقام اعلام شده که 87 هزار میلیارد تومان است و طبق گفته وزیر اقتصاد با توجه به مبلغ 70 هزار میلیارد تومانی مازاد بر این مبلغ به رقمی به بالای 140 هزار میلیارد تومان می رسیم.

وی درخصوص میزان بنگاه داری بانک ها، گفت: رقم 266 هزار میلیارد ریالی که آقای تهرانفر اعلام می کنند، ارزش دفتری است اما اگر ارزش روز این دارایی ها را محاسبه کنید، رقم بسیار بیشتر از این است؛ به عنوان مثال یکی از مدیران بانک ها به من گفت که ما حدود 10 سال پیش سهام خریده که هم اکنون ارزش آن 1300 تا 1400 درصد افزایش یافته است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه افزود: سرمایه اولیه این بانک حدود 5 تا 6 هزار میلیارد تومان است اما ارزش سهام و بنگاه های آن حدود 15 هزار میلیارد تومان است. وی با بیان اینکه بانک ها در این شرایط پرداخت تسهیلات به بنگاه های خود را در اولویت قرار می دهند، گفت: به همین دلیل تولید کننده برای دریافت سرمایه در گردش و یا تکمیل طرح خود به بانک مراجعه می کند اما بانک می گوید منابع نداریم؛ یکی از دلایل نبود منابع، همین مساله است

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آمار واقعی شرکت داری بانک ها در ابهام » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X