دام مصری عربستان برای حوثی‌ها

دام مصری عربستان برای حوثی‌ها

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

دور جدید جنبش اعتراضی یمن که به وسیله حوثی‌ها سازماندهی و رهبری می‌شد با عبور از چند مرحله (سبز، سفید و قرمز )در نهایت روز یک‌شنبه پس از چند روز درگیری مسلحانه به امضای موافقتنامه «صلح و مشارکت ملی» با حضور نمایندگان طرف‌های درگیر و دولت یمن انجامید. طبق این موافقتنامه قرار است ظرف یک ماه آینده یک دولت فراگیر و شایسته سالار با حضور نمایندگان پاکدست همه احزاب و گروه‌های سیاسی تشکیل شود و ضمن پاسخ به مطالبات اقتصادی و سیاسی مردم و معترضان اجرای مصوبات گفت‌وگوهای ملی را در دستور کار قرار دهد.

طبق توافق قرار است وزرای کلیدی مانند وزرای دفاع، کشور و امور خارجه با مشورت رئیس‌جمهور با مشاوران (که حوثی‌ها نیز جزو آنها خواهد بود)تعیین شود و بقیه وزرا نیز از میان افرادی که از سوی احزاب و گروه‌های سیاسی معرفی می‌شوند (البته با حفظ اصول و ویژگی‌های معرفی شده شامل: شایستگی و پاکدستی) انتخاب خواهند شد.

با در نظر گرفتن این شرایط می‌توان گفت که یکی از ویژگی‌های دولت جدید یمن در قبال دولت قبلی (مستعفی )به نخست وزیری باسندوه انتخابی بودن اعضای آن خواهد بود که برخورداری از یک چنین ویژگی‌هایی به نوبه خود می‌تواند باعث افزایش مشروعیت و مقبولیت دولت جدید شود و قدرت پاسخگویی آن را نیز افزایش دهد. با این حال نباید از برخی مخاطراتی که امکان دارد در مسیر دولت جدید وجود داشته باشد غافل بود. برخی از این مخاطرات قابل مشاهده است و مقابله با آنها تا حدودی راحت است اما برخی دیگر که غیر محسوس و ماهیت خزنده دارد تا حدودی سخت است و نیاز به برنامه‌ریزی و مدیریت دارد. از جمله این موارد می‌توان به انتظارات فزاینده اشاره کرد که اکنون معترضان از دولت جدید دارند و نگاهی به محتوای موافقتنامه نشان می‌دهد که دولت جدید باید به طیف وسیعی از مطالبات اقتصادی مردم از کاهش بهای سوخت گرفته تا افزایش حقوق کارمندان و نیروهای ارتش و همچنین ارتقای تأمین اجتماعی پاسخ دهد که پاسخ به این مطالبات مستلزم افزایش در آمدهای دولتی و توان استخراجی دولت جدید است.

نقطه خطر و نگرانی در اینجاست که امکان دارد مخالفان داخلی و خارجی دولت جدید و موافقتنامه صلح و مشارکت ملی برای این بخش برنامه داشته باشند و تا می‌توانند از یکسو به انتظارات فزاینده دست بزنند و از دیگر سو در مسیر توان استخراجی دولت جدید برای کسب در آمدهای جدید از جمله وام‌های خارجی سنگ اندازی کنند تا به تدریج معترضان را علیه دولت جدید تحریک و بدبین سازند. مخالفان دولت اخوان المسلمین و محمد مرسی در مصر و در رأس آن عربستان از این شیوه استفاده کردند و احتمال به کارگیری آن علیه دولت جدید یمن وجود دارد و این می‌تواند یکی از عوامل سکوت مرموز عربستان در قبال جنبش اعتراضی یمن یا استقبال شورای همکاری خلیج فارس از موافقتنامه جدید باشد.

با توجه به یک چنین مخاطراتی باید گفت ثمره جنبش اعتراضی جدی یمن زمانی به بار می‌نشیند که رهبران جنبش برنامه‌ای نیز برای عبور از مخاطرات پیش رو طراحی کند و جنبش را با موفقیت از آن عبور دهد کما اینکه با همین برنامه‌ریزی توانست در ظرف چند هفته جنبش را به موفقیت برساند. بر این اساس به نظر می‌رسد توزیع قدرت میان همه احزاب و گروه‌ها و خارج کردن دولت جدید از ماهیت یکدستی (که آن را در سیبل مخالفان قرارمی‌دهد)، حفظ وحدت نظر بین انقلابیون و از همه مهمتر مدیریت مطالبات فزاینده و برنامه‌ریزی دقیق برای پاسخ به موقع به آنها از جمله عواملی است که می‌تواند دولت جدید را در مرحله کنونی از مخاطرات احتمالی عبور دهد و به تقویت و تثبیت آن کمک کند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دام مصری عربستان برای حوثی‌ها» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X