سهم 200 هزار تومانی لبنیات در سبد خانوار

سهم 200 هزار تومانی لبنیات در سبد خانوار

خراسان/ بازار مواد غذایی در هفته ای که گذشت همچنان روند نوسان قیمتی اندک خود را ادامه داد.

طی هفته اخیر بازگشت قیمت برخی محصولات لبنی به نرخ های سابق از مهمترین خبرها بود. لبنیات پس از میوه رکورددار بیشترین افزایش قیمت در بین گروه های غذایی طی یک سال اخیر بوده است. براساس گزارش بانک مرکزی، قیمت لبنیات طی یک سال اخیر بیش از 21 درصد افزایش یافته است. در این میان دبیر انجمن صنایع لبنی روز شنبه خبر از آزادسازی قیمت لبنیات داد و اعلام کرد: برخی کارخانه های لبنی برای جلوگیری از تداوم روند کاهش خرید لبنیات از سوی مردم اقدام به کاهش قیمت کرده اند. نکته قابل تامل درباره بازار لبنیات، روند نزولی مصرف و به تبع آن کاهش میزان تولید و افزایش هزینه های سربار کارخانه های لبنی است که موجب افزایش قیمت تمام شده می شود.

براساس آمارهای اعلام شده سرانه مصرف لبنیات از حدود 250 لیتر در روز به 190 لیتر در روز کاهش یافته است. به این ترتیب کارخانه های لبنی علاوه بر افزایش هزینه های تولید به ویژه پس از هدفمندی یارانه ها و افزایش نرخ ارز، زیان کاهش فروش را نیز متحمل شده اند و برای جبران آن قیمت ها را افزایش داده اند.

هم اکنون هر خانواده 4 نفره به طور استاندارد در ماه حدود 200 هزار تومان باید برای خرید لبنیت هزینه کند که مقایسه این رقم و حداقل حقوق کارگران، به روشنی بیانگر دلیل کاهش مصرف لبنیات است. این اتفاق یک چرخه معیوب را در بخش لبنیات پدید آورده است. افزایش قیمت لبنیات منجر به کاهش مصرف و در نتیجه کاهش درآمد شرکت های لبنی و در پی آن افزایش هزینه های سربار و سرانجام افزایش قیمت تمام شده و گرانی لبنیات است، گرانی که کاهش مصرف را تشدید می کند. در نهایت به نظر می رسد دولت در موضوع لبنیات نیاز به تجدید نظر در سیاست های موجود دارد. کاهش مصرف لبنیات یک زنگ خطر جدی برای سلامت مردم در سال های آتی است.

به نظر می رسد دولت باید برای دفاع از امنیت غذایی ضمن شفاف کردن یارانه شیر و لبنیات، و تعیین نحوه پرداخت آن، به گونه ای عمل کند که جلوی افزایش قیمت لبنیات و خروج تدریجی آن از سبد مصرفی خانوار گرفته شود و در ضمن تولیدکنندگان لبنیات با کمترین فشار افزایش هزینه تولید مواجه شوند

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سهم 200 هزار تومانی لبنیات در سبد خانوار» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X