گزارش خبری تحلیلی آریا؛ مذاکرات نیویورک در مسیر پیشرفت؛ توافق ایران و آمریکا درباره "هفته سرنوشت ساز"

گزارش خبری تحلیلی آریا؛ مذاکرات نیویورک در مسیر پیشرفت؛ توافق ایران و آمریکا درباره "هفته سرنوشت ساز"

آریا/ متن پیش رو در آریا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

طرفین مذاکره از پیشرفت در مذاکرات و طرح ایده های جدید برای حل اختلافات سخن می گویند.
شب گذشته وزرای خارجه ایران و آمریکا دیدار بسیار مهمی درباره مذاکرات هسته ای داشته اند. بعد از این دیدار وزارت امور خارجه آمریکا بیانیه ای غیررسمی درباره نشست ایران و آمریکا صادر کرد. در این بیانیه آمده است؛ وزیران امور خارجه ایران و آمریکا عصر یکشنبه به وقت محلی درباره موضوع هسته ای ایران و دیگر موضوعات منطقه دیدار و گفتگو کردند. جان کری وزیر خارجه آمریکا با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در هتل والدروف آستاریا نیویورک دیداری یک ساعته داشتند. دیدار آنها در ابتدا به صورت دو نفره و سپس ویلیام برنز قائم مقام وزیر خارجه، وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا و آقایان عراقچی و تخت روانچی، معاونان وزیر خارجه ایران نیز به آنها ملحق شده اند. این افراد زمانی را صرف بازنگری وضعیت مذاکرات پنج بعلاوه یک درباره برنامه هسته ای ایران کردند و درباره پیشرفت هایی که صورت گرفته است و کارهایی که هنوز باید انجام شود، بحث و گفتگو شد. جان کری در این دیدار اشاره کرد که این هفته مجالی است برای ایجاد فرصت های بیشتر و آنها قصد دارند که چنین کنند.
وزارت خارجه آمریکا در پایان بیانیه خود تاکید کرده است: علاوه بر موضوع هسته ای، هیئت ایرانی و آمریکایی درباره تهدیدات داعش نیز بحث و گفتگو کردند.
به نوشته این بیانیه جان کری گفته است: محمد جواد ظریف پذیرفته است که این هفته و حین مدتی که در نیویورک اقامت دارد، در صورت لزوم دیدار مجددی صورت گیرد.

پس از این دیدار جان کری خواستار پیشرفت در مذاکرات شد. خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد، جان کری بعد از این دیدار گفت واشنگتن خواستار پیشرفت در مذاکرات در ازای پایان دادن به تحریم های مرتبط با موضوع هسته ای است.
یکی از مقام های وزارت امور خارجه آمریکا نیز در خصوص این دیدار یادآور شد: کری در این ملاقات گفت مذاکرات هفته جاری فرصت خوبی برای پیشرفت های بیشتر است و ما نیز خواستار پیشرفت هستیم.
به گفته این مقام آمریکایی، طرفین به مدت یک ساعت در هتلی در نیویورک دیدار و گفت و گو و توافق کردند و مقرر شد در صورت نیاز به دیدارهای بیشتر تا زمانی که کری برای حضور در شصت و نهمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به سر می برد، باز هم دیدار کنند.

اما ظریف بعد از دیدار با کری گفت: اختلاف کم نیست.
وزیر امورخارجه کشورمان بعد از دیدار با همتای آمریکائی خود تاکید کرد: طبیعی است که نکات مورد اختلاف دو طرف کم نیست و همه هیئت ها در حال تلاش برای به حداقل رساندن اختلافات هستند.
محمد جواد ظریف به هنگام ترک هتل محل دیدار با جان کری گفت: این دیدار در ادامه دیدارهای معاونان ولی در سطح وزیران خارجه دو کشور برگزار شد.
ظریف در پاسخ به این سئوال که برخی جملات شما در مصاحبه اخیرتان با شبکه تلویزیونی پی بی اس آمریکا، امیدهایی را ایجاد کرده است، آیا بعد از این دیدار نیز می توانید آن جملات را تکرار کنید، گفت: همه جملاتی که من گفتم این بود که ما برای رسیدن به توافق جدی هستیم و همین جملات را می توانم دوباره تکرار کنم.

یک هفته مذاکره سرنوشت ساز میان ایران و آمریکا
آنچه اهمیت این دیدار را بیشتر می کند، به این دلیل است که این دیدار پس از طرح پیشنهاد جدید آمریکا به ایران صورت می گیرد. پیشنهادی که هنوز ایران به آن پاسخی نداده و حتی هیچ کدام از اعضای تیم مذاکره کننده درباره این پیشنهاد و پاسخ احتمالی ایران به آن، سخنی نگفته اند.
این پیشنهاد می گوید: ایران می تواند سانتریفیوژهای بیشتری داشته باشد، اما باید در تغذیه اورانیوم میان آن ها تغییر صورت گیرد. رسانه های آمریکا بویژه روزنامه نیویورک تایمز و خبرگزاری آسوشیتد پرس با اشاره به این پیشنهاد تازه به نقل از دیپلمات هایی ادعا می کنند: در صورت پذیرفته شدن این طرح جدید، ایران بدون کاستن از تعداد سانتریفیوژهای موجود در تأسیسات غنی سازی هسته ای، اتصالات مربوط به تزریق اورانیوم به این دستگاه ها را تغییر خواهد داد.
به نوشته این رسانه ها، مقامات امریکایی به موجب این طرح خواهان تغییر در اتصالات بین سانتریفیوژ های ایران شده اند تا در عین حال که غنی سازی اورانیوم در این دستگاه ها حفظ می شود، ایران بتواند آن ها را در تأسیساتی که مستقر هستند حفظ کند و بدین ترتیب دیگر سخنی از برچیده شدن سانتریفیوژها نباشد و از سوی دیگر طرف مقابل نیز بتواند مدعی شود که زمان گریز هسته ای ایران به اندازه ای که مد نظرشان بود افزایش داشته است.
یک مقام امریکایی درباره این پیشنهاد می گوید: زمان بسیاری می برد که بتوان یک آبشار راه اندازی کرد و اتصال لوله ها به سانتریفیوژها به یکدیگر یک روند پرزحمت و زمانبر است. در همین رابطه کارشناسان غربی اعلام کرده اند که ایده تغییر در اتصال میان سانتریفیوژها به شکل های مختلف در مذاکرات غرب با ایران در بیش از یک دهه گذشته وجود داشته است.
اما این تنها پیشنهاد مطرح شده در مذاکرات نیست بلکه طرح ها و ایده های جدیدی نیز در مذاکرات نیویورک مطرح شده است. یکی از این طرح ها و ایده ها از سوی روسیه مطرح شده است. سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایتارتاس از ارائه طرح‌های جدید از سوی مسکو در مذاکرات هسته‌ای با ایران خبر داده و گفته است: در موضوعاتی که همواره "دشوارترین‌ها" بوده‌اند، پیشرفت‌هایی حاصل شده است.
وی ادامه داده است: هیئت روس در روزهای اخیر ایده‌های جدیدی مطرح کرده است و هم در سطح مدیران سیاسی و هم در سطح کارشناسان با دیگر هیئت‌ها تماس فشرده دارد. (متن کامل خبر)
تنها طرح این پیشنهادها و ایده ها نیست که مذاکرات نیویورک را در مسیر پیشرفت قرار می دهد بلکه آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز که بازیگر مهمی در مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1+5 به شمار می رود، در مسیر پیشرفت مذاکرات حرکت می کند. مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز دوشنبه با انتشار بیانیه ای از حصول پیشرفت های مهم در اجرای پادمان ها در ایران خبر داد.
آمانو در این بیانیه می گوید: از آخرین کنفرانس عمومی برگزار شده پیشرفت های مهمی در مورد اجرای پادمان ها در جمهوری اسلامی ایران داشته ایم. در نوامبر 2013 آژانس و ایران بر اساس "چارچوب همکاری ها" توافق کردند که همکاری های بیشتری برای حل مسائل قبلی و فعلی داشته باشند. (متن کامل خبر)
آخرین اخبار و تحلیل ها پیرامون مذاکرات نیویورک، حاکی از آن است که اراده جدی در طرفین مذاکره برای باز شدن گره های مذاکرات وجود دارد اما هر کدام از طرفین مذاکره بر مواضع خود پافشاری می کنند و در همین راستا نیز بسته پیشنهاد جدید خود را روی میز مذاکرات گذاشته اند تا گره های مذاکرات باز شود؛ شاید یک هفته مذاکره سرنوشت ساز میان ایران و آمریکا بتواند برخی از این گره ها را باز کند. (گزارش کامل آریا؛ موارد اختلافات اساسی/گره هایی که در نیویورک در حال باز شدن است؟)

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گزارش خبری تحلیلی آریا؛ مذاکرات نیویورک در مسیر پیشرفت؛ توافق ایران و آمریکا درباره "هفته سرنوشت ساز"» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X