شدیدترین مجازات برای حفاری غیرمجاز در محوطه‌های تاریخی صادر شد

شدیدترین مجازات برای حفاری غیرمجاز در محوطه‌های تاریخی صادر شد

خبرآنلاین/ سنگین‌ترین مجازاتی که تا کنون برای حفاران غیرمجاز در محوطه‌های تاریخی در نظر گرفته شده، در خوزستان صادر شد.
گردشگری و صنایع دستی استان خوزستان، در دو سال اخیر یک باند 15 نفره حفاری غیرمجاز با حفر تونل‌های زیرزمینی اقدام به تخریب تپه‌جنگل از تپه‌های تاریخی نزدیک به چغازنبیل کرده‌ بودند که همگی با با همکاری نیروی انتظامی و مساعدت قوه قضاییه دستگیر شدند.

افشین حیدری خبر داد: حفاران غیرمجاز تپه‌جنگل حدود 11 میلیارد تومان به این تپه تاریخی خسارت وارد کرده‌اند.
او درباره نحوه رسیدگی به پرونده این حفاران غیرمجاز نیز تاکید کرد: این پرونده خلاف معمول پرونده‌هایی که یک طرف آن میراث فرهنگی است، خوب پیش رفت و در مجموع مجازات حدود 85 سال زندان برای این حفاران غیرمجاز صادر شد.
به گفته حیدری، این مجازات شدیدترین حکمی است که تا کنون برای حفاران غیرمجاز در سراسر کشور و در طول تاریخ درگیری میراث فرهنگی با حفاران غیرمجاز صادر شده است.
همچنین از حفاران غیرمجاز تپه‌جنگل در شهرستان شوش، دو دستگاه لودر و یک دستگاه بیل مکانیکی کشف و به نفع میراث فرهنگی ضبط شد.

تپه جنگل تپه‌ای یاستانی در استان خوزستان است که آثار سطح‌الارضی اشکانی و آثار عمیق‌تر دوره ایلامی دارد. این تپه در ۵ کیلومتری ضلع شرقی موزه هفت تپه واقع شده و در تاریخ ۱۹ اسفند ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۴۸۷۹ به‌عنوان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
ماجرای دستگیری حفاران غیرمجاز در این تپه باستانی از این قرار است که در ابتدا یگان حفاظت ویژه میراث فرهنگی متوجه حفاری‌‌‌های عمیقی در تپه‌جنگل شد. پس از اطلاع یگان حفاظت، کارشناسان خود را به‌محل رساندند اما تنها با یک حفاری ساده مواجه نشدند. به گزارش شاهدان عینی تیغه‌های بیل‌مکانیکی نه‌تنها خاک بکر را به‌کناری زده که به حوزه‌های آبی تپه هم رسیده‌اند. درحال‌حاضر ۶ متر از عرض تپه جنگل خاکبرداری و عمق حفاری بیش از ۸ متر است.

ماده 562 قانون مجازات اسلامی تاکید می‌کند: هرگونه حفاری و کاوش به قصد بدست آوردن اموال تاریخی، فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به حبس از 6 ماه تا 3 سال و ضبط اشیاء مکشوفه به نفع سازمان میراث فرهنگی کشور و آلات و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می شود. چنانچه حفاری در اماکن و محوطه‌های تاریخی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است یا در بقاع متبرکه و اماکن مذهبی انجام می‌شود علاوه بر ضبط اشیاء مکشوفه و آلات و ادوات حفاری مرتکب به حداکثر مجازات مقرر محکوم می‌شود.
همچنین در این ماده قانونی صراحتا اعلام شده که «هر کس اموال تاریخی، فرهنگی موضوع این ماده را برحسب تصادف به دست آورد و طبق مقررات سازمان میراث فرهنگی کشور نسبت به تحویل آن اقدام نکند به ضبط اموال مکشوفه محکوم می شود.»
از سوی دیگر در تبصره 2 همین ماده قانونی آمده: خرید و فروش اموال تاریخی، فرهنگی حاصله از حفاری غیرمجاز ممنوع است و خریدار و فروشنده علاوه بر ضبط اموال فرهنگی مذکور به حبس از 6 ماه تا 3 سال محکوم می شوند. هرگاه فروش اموال مذکور تحت هر عنوان از عناوین به طور مستقیم یا غیرمستقیم به اتباع خارجی انجام می شود مرتکب به حداکثر مجازات مقرر محکوم می‌شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شدیدترین مجازات برای حفاری غیرمجاز در محوطه‌های تاریخی صادر شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X