زندگی بزرگان/ محمدعلی جمال زاده و حفاظت از فرهنگ

 زندگی بزرگان/ محمدعلی جمال زاده و حفاظت از فرهنگ

خراسان/ در سال ۱۳۰۰شمسی نخستین مجموعه داستان جمال زاده با عنوان «یکی بود یکی نبود» شامل شش داستان توسط خود او به چاپ رسید. جمال زاده مقدمه ای بر این کتاب نوشت که بعدها به نوعی نقش قطعنامه ادبیات نوین ایران را بازی کرد. او در این مقدمه توضیح می دهد که چطور اهل قلم آن عصر مخاطبان خود را گم کرده بودند. نثرهای پیچیده و سنگین شرط مطلوب بودن اثر فرض می شد تا آنجا که درک این متون برای مردم محال می شد. جمال زاده به جای این پیچیدگی، نثر داستانی زنده و پویایی را پیشنهاد می کند که رابطه تنگاتنگی با سخن گفتن مردم کوچه و بازار دارد. او این طرز نوشتن را حافظ فرهنگ و اجتماع می داند. جمال زاده خودش چنین نوشته: «نویسنده های ما عموما کسر شان خود می دانند که اصلا قلم خودرا برای نوشتن نثر روی کاغذ بگذارند و وقتی هم که می خواهند نثر بنویسند،محال است پای خود را از گلستان سعدی پایین تر بنهند.»

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان « زندگی بزرگان/ محمدعلی جمال زاده و حفاظت از فرهنگ» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X