اهداف چند‌گانه اسرائیل از طرح الحاق سینای مصر به غزه

اهداف چند‌گانه اسرائیل از طرح الحاق سینای مصر به غزه

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

در روزهای اخیر اخباری به بیرون درز کرده که از طرح جدید عربی- صهیونیستی برای دور‌زدن طرح‌ها و توافقات قبلی در خصوص حل بحران فلسطین پرده بر‌می‌دارد. در این طرح پیشنهاد شده که 1600 کیلومتر از اراضی صحرای سینا به نوار غزه ملحق شود تا به تعبیر محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان آوارگان فلسطینی به جای بازگشت به کرانه باختری در این منطقه اسکان یابند. البته خود محمود عباس به گونه‌ای موضع گرفته که انگار مخالف این طرح است و به نوشته خبرگزاری آلمان در نشست اخیر جنبش فتح در رام‌الله گفت:
«...اسرائیل مانعی نمی‌بیند که کشوری در نوار غزه وجود داشته باشد ولی می‌خواهد در کرانه باختری فقط خودمختاری وجود داشته باشد به همین علت ایگور ایلند مشاور اسرائیلی طرح خود را ارائه کرد که شامل افزودن 1600 کیلومتر مربع از خاک منطقه سینا به نوار غزه برای اسکان همه آوارگان است.» البته اظهارات نبیل‌العربی دبیرکل اتحادیه عرب در‌باره نقش احتمالی محمود عباس در قضیه قابل تأمل است که گفته است: «صحبت از توافق مرسی و محمود‌عباس برای دریافت مناطقی از سینا به هیچ‌ وجه پذیرفتنی نیست و من از آن اطلاعی ندارم». در این میان برخی منابع از نقش عربستان نیز سخن گفته‌اند. چنانکه شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد: «منابع اسرائیلی از پیشنهاد این رژیم به مصر برای توافق سه‌جانبه با عربستان سعودی به منظور ملحق کردن بخشی از صحرای سینا به نوار غزه خبر دادند. بر اساس این طرح پیشنهادی اسرائیل، مصر باید بخشی از صحرای سینا تا شهر‌العریش را به ساکنان فلسطینی نوار غزه واگذار کند. نکته قابل تأمل در این زمینه این است که به‌رغم گذشت چند روز از درز و انتشار این خبرها (که به نظر می‌رسد نوعی تست زنی برای ارزیابی واکنش‌ها نیز محسوب می‌شود) مصر و عربستان مواضعی دال بر رد این اخبار اتخاذ نکرده‌اند که چنین رفتاری احتمال نقش این دو کشور را در ارائه طرح تجزیه‌طلبانه نوین تقویت می‌کند. در این صورت این سؤال مطرح می‌شود که این دو کشور عربی در ازای این موافقت چه چیزی دریافت کرده‌اند‌؟ در پاسخ هرچند تاکنون هیچ اطلاعات یا مدرک و سند معتبری در این زمینه منتشر نشده است اما با بررسی روند تحولات منطقه می‌توان گفت براندازی دولت اخوان‌المسلمین در مصر و تأیید آن از سوی منابع اسرائیلی و غربی احتمالاً مهم‌ترین مابه ازایی بوده است که مصر و عربستان در ازای موافقت با طرح جدید اسرائیل دریافت کرده‌اند.

اما سؤال مهم دیگری که مطرح است اینکه رژیم صهیونیستی از ارائه طرح الحاق 1600 کیلومتر از اراضی صحرای سینا به نوار غزه چه اهدافی را دنبال می‌کند و آشکار‌سازی این طرح با جنگ اخیر غزه چه ارتباطی پیدا می‌کند؟
از چند منظر می‌توان به این سؤال پاسخ داد؛ نخست اینکه دور زدن قطعنامه‌ها و طرح‌های بین‌المللی گذشته در خصوص خروج بدون قید و شرط رژیم صهیونیستی از اراضی اشغالی کرانه باختری و نوار غزه برای تشکیل دولت فلسطینی در این مناطق که در قطعنامه‌های 242 و 338 شورای امنیت نیز تصریح و تأکید شده، همواره در دستور کار این رژیم قرار داشته است اما با توجه به اینکه این رژیم در طول چند دهه گذشته بخش‌های وسیعی از کرانه باختری را به احداث شهرک‌های صهیونیست‌نشین اختصاص داده و بیش از نیم میلیون مهاجر افراطی را در این شهرک‌ها اسکان داده است که در حال حاضر نیز هیچ قصدی برای برچیدن این شهرک‌ها ندارد لذا در تلاش است با ارائه طرح‌هایی همچون اسکان آوارگان فلسطینی در صحرای سینا صورت مسئله را پاک کند و قطعنامه‌ها و توافقات گذشته را بی‌اعتبار سازد و از این طریق زمینه را برای تحمیل طرح‌های یکجانبه خود فراهم کند.
دوم اینکه تغییر نقشه خاورمیانه همواره در دستور کار رژیم صهیونیستی قرار داشته است و این تغییر از هر نقطه شروع شود (از سودان، عراق و سوریه گرفته تا صحرای سینا) در نهایت به نفع این رژیم تمام می‌شود چراکه تغییر نقشه به مفهوم کوچک کردن کشورهای بزرگ همچون مصر است و هر چند در مقطع کنونی صحبت از الحاق بخش‌هایی از مناطق صحرایی مصر است اما در صورتی که به هر دلیل و توجیهی از خاک مصر جدا شود هیچ تضمینی برای حفظ یکپارچگی بقیه مناطق خاک این کشور وجود نخواهد داشت.
سوم اینکه به نظر می‌رسد رژیم صهیونیستی در پوشش ارائه طرح الحاق بخش‌هایی از صحرای سینا به نوار غزه می‌خواهد راهبرد قبلی خود را در خصوص ارائه تصویری تروریست‌گونه از دولت حماس به پیش ببرد و از این طریق میان حماس و گروه‌های مقاومت در غزه و دیگر گروه‌های وابسته به القاعده که در صحرای سینا فعالیت می‌کنند ارتباط «این همانی» بر‌قرار کند و از این طریق به اعتبار این گروه‌ها خدشه وارد سازد. با توجه به اینکه پیش از این خانم کلینتون وزیر امور خارجه سابق امریکا از وجود طرحی برای تشکیل دولت داعش در صحرای سینای مصر پرده برداشته بود، بر این اساس طرح پیشنهادی جدید رژیم صهیونیستی می‌تواند بازتولید همان طرح باشد.
چهارم اینکه ایجاد اختلاف میان فلسطینی‌ها و مصری‌ها می‌تواند بخش دیگری از اهداف اعلام نشده رژیم صهیونیستی از ارائه طرح الحاق بخش‌هایی از صحرای سینا به نوار غزه باشد کما اینکه صحرای سینا در ابتدا در مالکیت و حاکمیت فلسطین بود اما استعمار بریتانیا درسال 1906 آن را از فلسطین جدا کرد و به مصر پیوند داد. همچنین به نظر می‌رسد ایجاد اختلاف بین فتح و حماس و جلوگیری از پاگیری دولت وفاق ملی از دیگر اهدافی است که رژیم صهیونیستی در این چارچوب دنبال می‌کند.
همچنان که ملاحظه می‌شود رژیم صهیونیستی اهداف چند‌گانه‌ای از ارائه طرح الحاق بخش‌هایی از صحرای سینا به نوار غزه را پیگیری می‌کند و این طرح همانند سایر طرح‌های یکجانبه این رژیم تلاشی برای دور زدن طرح‌ها و قطعنامه‌های بین‌المللی و بی‌اعتبار کردن آنها و همچنین تلاشی جدید برای تغییر نقشه خاورمیانه محسوب می‌شود و هر نوع موافقت فلسطینی و عربی با آن تحت هر بهانه و توجیهی به منزله افتادن در دام این رژیم خواهد بود. بر این اساس می‌توان گفت ارائه این طرح نه حل بحران فلسطین بلکه پاک کردن صورت مسئله است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اهداف چند‌گانه اسرائیل از طرح الحاق سینای مصر به غزه» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X