داستان مرگ و تولد ستاره‌ها

داستان مرگ و تولد ستاره‌ها

باشگاه نجوم ساری/ یک ستاره در ابتدا متولد می شود و زندگی می کند و در آخر می میرد.
انبوهی از ستارگان که هزاران برابر از منظومه شمسی ما بزرگ ترند، همواره از غبار و گاز در حال متولد شدن هستند؛ طی فرآیندی که میتواند میلیون ها سال به طول بیانجامد.
تولد در یک ابر:
در میان ستاره های فعلی، توده هایی از غبار و گاز هم وجود دارد. این ها به تدریج غبار و گاز بیشتری را جذب می کنند و به ابر های عظیمی به نام “میغ واره” تبدیل می شوند، قپه هایی از ماده در این ابرها در کنار هم جمع میشوند.
رنگ های گرم:
باتراکم تدریجی این ماده، گرمایی ایجاد می شود تا یک ستاره کوچک را شکل دهد که میغ واره اطرافش را با نور و رنگ پر می کند.
ما در هم می جوشیم:
در صورت وجود ماده کافی این فرآیند ادامه می یابد. ستاره متراکم تر و سوزان تر می شود. در نهایت، هم جوشی هسته ای آغاز می گردد، و براثر آن مقدار زیادی گرما و نور تولید می شود: “ستاره متولد شد”
مرگ یک ستاره:
ستاره ها متولد می شوند، زندگی می کنند و در پایان، می میرند. پس از مرگ تمام اجزایشان دوباره به ابر و گاز تبدیل می شود، چیزهایی که روزی از آنها متولد شده بودند و دوباره این چرخه تکرار می شود.
بزرگتر شدن:
وقتی ستاره ای مانند خورشید پیر می شود، شروع به بزرگ شدن می کند، او به یک قرمز یا یک غول تبدیل می شود زیرا سوختش یعنی هیدروژن مصرف شده و مرکز یا هسته ی آن کوچک تر و داغ تر می شود و این امر باعث انفجار آن می گردد.
و در آخر کوچکتر می شود:
یک هیولای قرمز وقتی به اندازه ی کافی داغ شد، سوخت جدیدی به نام هلیوم را می سوزاند. این امر باعث می شود که لایه ی خارجی ستاره به بیرون رانده شود. ستاره این لایه را مانند یک میغ واره به تدریج از دست می دهد و در نهایت به یک ستاره سفید کوچک تبدیل می شود که به آن کوتوله سفید می گویند.
ستاره براساس جرمش یا تبدیل به کوتوله می‌شود یا ستاره نوترونی و یا سیاهچاله

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «داستان مرگ و تولد ستاره‌ها» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X