پروژه رسانه رسمی اتحادیه اروپا علیه استقلال‌طلبان شکست خورد

پروژه رسانه رسمی اتحادیه اروپا علیه استقلال‌طلبان شکست خورد

رجا/ متن پیش رو در رجا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

پس از رای شکننده مردم اسکاتلند به باقی ماندن این کشور زیر پرچم بریتانیا، اتحادیه اروپا که تا چند روز پیش، تیغ جدایی‌طلبی و خروج اولین عضو از خود را رو گلویش حس می‌کرد، تلاش کرد تا با سوءاستفاده از این مساله، فضای روانی و تبلیغاتی را به نحوی مدیریت کند که باعث ایجاد سرخوردگی در سایر نقاط این قاره که برای استقلال از حکومت مرکزی تلاش می‌کنند، شود.
در همین راستا «یورو نیوز» به عنوان رسانه رسمی اتحادیه اروپا اقدام به برگزاری یک نظرسنجی در سایت اینترنتی خود کرد تا با القای یاس و ناامیدی میان مردم سایر نقاط اروپا نظیر «باسک» در اسپانیا، زمینه را برای ناکام کردن این جنبش‌های مردمی فراهم کند.

با این حال، پس از گذشت چند روز از برگزاری این نظرسنجی و بنا بر چیزی که بخش زبان فارسی پایگاه خبری یورونیوز منتشر کرده، اکثر قریب به اتفاق مردم اروپا به این سوال که «آیا نتیجه همه پرسی اسکاتلند باعث یاس دیگر استقلال طلبان اروپا خواهد شد؟» پاسخ منفی داده‌اند.

گفتنی است اروپا با روند چالش‌برانگیز تجزیه‌طلبی رو به روست و برآورد شده احتمالا در قرن بیست و یکم این قاره با ظهور ۱۰ کشور از درون این جریان‌های تجزیه‌طلب مواجه شود. به طور طبیعی مبنای چنین گرایش‌های واگرایانه تقویت هویت‌های قومی و زبانی و گرایش آن‌ها به سوی تشکیل کشور است. در این می‌ان، مساله کوزوو که یکی از مناقشه‌انگیز‌ترین فرایندهای جدایی‌طلبی در اروپا به شمار می‌رود. ایالت باسک نیز در اسپانیا همچنان یکی از مسائل جدی واگرایانه در اروپاست.

طرفداران جدایی باسک از اسپانیا به دنبال پیوستن این منطقه به ایالت باسک فرانسه هستند. به رغم تبدیل باسک به ایالتی خودمختار پس از زمان مرگ فرانکو، اما این خودمختاری برای آرام کردن جدایی‌طلبان باسک کافی نبوده است. کاتالونیا نیز که ایالتی خودمختار در شمال شرقی اسپانیاست و زبان کاتولانی و فرهنگ خاص خود را دارد چالش دیگری مادرید و نیز اتحادیه اروپاست. کاتالان‌ها همواره بر تفاوت خود نسبت به سایر مناطق اسپانیا تأکید داشته‌اند. این استان دارای خودمختاری وسیعی از دولت مرکزی اسپانیاست و قانون اساسی خود را دارد. با این حال ده‌ها حزب و سازمان اجتماعی این منطقه اکثرا از چپ گرایان خواستار برگزاری همه‌پرسی برای استقلال کاتالونیا در سال ۲۰۱۴ شده‌اند.

همه‌پرسی استقلال اسکاتلند و روند آن ساکنان این منطقه را ترغیب کرده و به خیابان‌ها کشانده، اما دولت مرکزی اسپانیا همانند دولت بریتانیا اجازه برگزاری همه‌پرسی استقلال به مردم کاتالونیا نمی‌دهد. ژوئیه سال ۲۰۰۷ نیز استان دیگری از اسپانیا به نام والنس اعلام خودمختاری کرد. فرانسه نیز کشوری است که تجارب فراوانی در مبارزه با جدایی طلبی و افراط گرایی دارد که نمونه آن جزیره کرس در دریای مدیترانه است. گروه‌های ناسیونالیست کرس در اواسط سال‌های ۱۹۷۰ علیه واحدهای ارتش فرانسه مبارزاتی را شروع کردند. چند سال پیش پارلمان فرانسه موجودیت ملت کرس را به رسمیت شناخت، اما این تصمیم پس از مدتی به دلیل تعارض با قانون اساسی فرانسه لغو شد. همچنین ارتش انقلابی «برتون» از سال ۱۹۷۰ در شبه جزیره «بروتاین» در شمال غربی فرانسه فعالیت می‌کند.

این جمعیت که از اعقاب «سلت»‌ها هستند در گذشته از جزایر بریتانیا خارج شدند و هم اکنون خود را یا کاملا فرانسوی نمی‌دانند یا اینکه خود را «فرانسوی از نوع دیگر» قلمداد می‌کنند. در ایتالیا گرایش‌های جدایی طلبانه در مناطق صنعتی شده شمال این کشور شدت بیشتری دارد. در حال حاضر «اتحادیه شمال» از جدا شدن صرف نظر کرده است و تنها بر تبدیل شدن ایتالیا به کشوری فدراتیو اصرار می‌ورزد. طرفداران اتحاد مجدد با اتریش در مناطق تیرول جنوبی که پس از جنگ جهانی اول به ایتالیا ملحق شد نیز مطالبات خاص خود را دارند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پروژه رسانه رسمی اتحادیه اروپا علیه استقلال‌طلبان شکست خورد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X