شرح «گلشن راز» زیر چاپ/ ابن‌سینا به همه توهمات درباره عقل پاسخ می‌گوید

شرح «گلشن راز» زیر چاپ/ ابن‌سینا به همه توهمات درباره عقل پاسخ می‌گوید

فارس/ رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه شیراز گفت: برخلاف آنچه خیلی از افراد عرفان را قبول ندارند اما در عرفان هم مسئله مهم عقلانیت است. عقل به عنوان پیامبر درون، با نور ایمان و عرفان گره خورده که راهگشای بسیاری از مسائل است.

حجت‌الاسلام قاسم کاکایی عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز درباره اندیشه عقلانی ابن سینا و بحث تعبد و تعقل اظهار داشت: آنچه ابن سینا بدان بسیار همت گمارد، پردازش مفاهیم نظری با دید برهانی بود.

وی با اشاره به اینکه زیربنای عرفان، عقلانیت است، ‌توضیح داد: برخلاف آنچه خیلی افراد عرفان را قبول ندارند اما در عرفان هم مسئله مهم عقلانیت است. عقل به عنوان پیامبر درون که تبعیت از آن تبعیت از خداوند است و عقلی که منور باشد، با نور ایمان گره خورده باشد، راهگشای خیلی مهم مطالب زیادی است.

حجت‌الاسلام کاکایی با تأکید بر اینکه در نهایت با تعبد به عقل، تعبد به پیامبر درون و خداوند پیدا می‌کنیم، اظهار داشت: لذا غیر از مسئله عقل نباید چیز دیگری را بپذیریم، عقل اگر دست ما را در دست پیامبر برون گذاشت ـ که می‌گذارد ـ آن زمان ما از پیامبر برون تبعیت می‌کنیم که این تبعیت هم باز به تعبیت از عقل است.

وی در ادامه فزود: بنابراین در تبعیت از انبیا و پیامبران در واقع عقل درونمان بوده که اینها را به عنوان پیشوا برای ما قرار داده پس به نحوی باز این تبعیت هم تبعیت عقل است.

حجت‌الاسلام کاکایی با بیان اینکه بین تعبد و تعقل که البته برخی تضاد هم بینشان گذاشته‌اند از جمله افرادی که به اسم ایمان‌گرایی، با عقل مخالفت می‌کنند یا عارفان یا اهل کلام، اختلاف می‌گذارند، اظهار داشت: ابن سینا به اعتقاد بنده به همه این توهم‌ها پاسخ می‌دهد «العقل ما عبد به الرحمان: عقل آن‌چیزی است که رحمان با آن پرستیده می‌شود» لذا عقل زیربنای همه مسائل اعتقادی ما است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا گرایش بیشتر جامعه امروز بر اساس حکمت صدرایی است یا سینوی، گفت: این را ابتدا باید گفت که هر کدام از فیلسوفان و اندیشمندان ما بر دوش دیگری سوار شدند و بالا رفتند، اگر ملاصدرا را امروز رایج‌تر می‌بینیم، همین ملاصدرا شروع کارش با فلسفه ابن سینا بوده،‌ حاشیه بر شفا نگاشته لذا اگر ما ابن سینا را نفهمیده باشیم، محال است که ملاصدرا را نیز بفهمیم، لازمه فهمیدن ملاصدرا شناخت ابن سینا است.

حجت‌الاسلام کاکایی با اشاره به اینکه در جریان فلسفی، فلسفه ملاصدرا، فلسفه ابن سینا را در دل خود هضم کرده است، توضیح داد: بهرحال این فلسفه‌ها تکامل یافته الان اندیشه قالب به خصوص فیلسوفان امروز ما فلسفه ملاصدرا است ولی ما با فلسفه ابن سینا بیگانه نیستیم.

*شرح کامل گلشن راز به زودی منتشر می‌شود

وی درباره مهمترین کار در دست خود توضیح داد: بنده چندی است که گلشن راز شیخ محمود شبستری را در دست دارم البته از این اثر شرح‌های مختلفی نوشته شده است ولی اولاً که این شرح‌ها پراکنده است و هم اینکه نثر ثقیلی دارند و شاید قابل استفاده برای نسل جوان ما نباشد، بنده سعی کردم در این کتاب یک شرح امروزین بر مبنای همان شئون گذشته با زبان روز و جوان بنویسم.

حجت‌الاسلام کاکایی یادآور شد: بنابراین محتوای کتاب در این شرح تغییری نکرده منتها به زبان امروزی و ساده‌تر شده است و حاصل یک دوره درس گفتار بنده است که به امید خدا رو به اتمام است و به زودی به مرحله چاپ از سوی انتشارات هرمس می‌رسد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شرح «گلشن راز» زیر چاپ/ ابن‌سینا به همه توهمات درباره عقل پاسخ می‌گوید» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X