همکاری ایران و قزاقستان برای اعزام نیروی کار

همکاری ایران و قزاقستان برای اعزام نیروی کار

ایسنا/ ایران و قزاقستان در زمینه اعزام نیروی کار، مشاغل خانگی و آموزشهای فنی و حرفه ای همکاریهای خود را گسترش می‌دهند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دیدار با «دویس نوا» وزیر کار و تامین اجتماعی قزاقستان بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همکاری‌ها در زمینه اعزام نیروی کار، آموزشهای فنی حرفه‌ای و مشاغل خانگی تاکید کرد.

وی در این دیدار گفت: سفر دکتر روحانی ریاست جمهوری اسلامی ایران به قزاقستان، فصل جدیدی در روابط دو کشور است و ما نیز در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تلاش می‌کنیم بسترهای همکاریهای فی مابین را فراهم کنیم.

ربیعی افزود: با توجه به نیازهای قزاقستان در زمینه آموزشهای فنی – حرفه ای و نیروی کار ماهر، ایران این آمادگی را دارد تا با استفاده از ظرفیتهای موجود خود همکاری‌های مناسبی را با این کشور سامان دهد.

وزیر تعاون، کار و ر فاه اجتماعی به ظرفیتهای دو کشور در حوزه آموزش مشاغل خانگی و روستایی اشاره کرد و با بیان اینکه تبادل اطلاعات و تجربیات در این زمینه می‌تواند راهگشا باشد، یادآور شد: ایران و قزاقستان در این حوزه دارای تجربیات فراوانی هستند و تبادل اطلاعات و کارشناس در این زمینه می تواند برای هر دو کشور مفید باشد.

وی با بیان اینکه ایران دارای نیروی کار متخصص و ماهر است اظهار کرد: هم اکنون از نیروی کار کشور ما در بسیاری از کشورها حتی کشورهای غربی بهره‌گیری می شود بر این اساس آمادگی داریم تا نیازهای قزاقستان در زمینه نیروی کار ماهر به ویژه در بخش کشاورزی را تامین کنیم و این موضوع را در توافق‌های آتی مدنظر قرار دهیم.

ربیعی آموزش و توانمندسازی نیروی کار را یک مؤلفه مهم در جذب نیروی کار دانست و با تشریح ظرفیتهای آموزشهای فنی – حرفه‌ای و همکاری مؤثر جمهوری اسلامی ایران با کشورهای منطقه در این زمینه خاطرنشان کرد: در حال حاضر این آمادگی وجود دارد تا نیازهای قزاقستان در زمینه تربیت مربی را تامین کنیم.

وی همکاری در زمینه درمان، نگهداری معلولان و توانمندسازی آنان را از دیگر زمینه‌های همکاری برشمرد و گفت: بخش عمده‌ای از کشور از بیمه درمان سازمان تامین اجتماعی استفاده می‌کنند و این سازمان تجارب ارزنده‌ای را در ارائه خدمات درمانی و حمایتی به کارگران دارد.

در این ملاقات همچنین خانم دویس نوا، وزیر کار و تامین اجتماعی قزاقستان با ابراز خرسندی از ملاقات با وزیر کار کشورمان از توسعه همکاریها میان دو کشور استقبال و بر لزوم اجرایی شدن زمینه‌های همکاری تاکید کرد.

وی گفت: دو کشور می‌توانند در زمینه‌های گوناگون از جمله آموزش، توانمندسازی نیروی کار و تبادل تجربه در زمینه بیمه کارگران همکاری کنند.

همچنین در دیدار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با وزیر سرمایه‌گذاری و توسعه قزاقستان بر لزوم تشکیل شرکتهای مشترک تجاری به منظور تبادل کالا و توسعه همکاریهای ریلی، هوایی و کشتیرانی تاکید شد.

آسیکشیف وزیر سرمایه‌گذاری و توسعه قزاقستان در این دیدار گفت: دو کشور آمادگی دارند در زمینه توسعه بنادر، کشتیرانی، خطوط هوایی و ریلی و تجارت کالا با یکدیگر همکاری کنند و مجموعه‌ای تجاری برای گسترش همکاریهای مذکور تشکیل دهند.

وی با اشاره به مذاکرات قبلی خود با وزیر کار کشورمان ایجاد مجموعه ای تجاری میان دو طرف برای اجرایی شدن همکاریهای متقابل را خواستار شد.

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این دیدار بر توسعه روابط اقتصادی دو کشور و نقش مجموعه‌های اقتصادی وابسته به وزارت کار تاکید کرد و گفت: وزارت کار شرکتهای اقتصادی، تجاری و خطوط کشتیرانی و هوایی مانند شرکت آسمان، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، شرکت ملی نفتکش و مجموعه‌های پالایشگاهی را در اختیار دارد و با دارا بودن این مجموعه‌های اقتصادی آمادگی دارد همکاری‌های خود را در این زمینه‌ها گسترش دهد.

وی همچنین به ظرفیتهای وزارت کار در زمینه آموزشهای فنی و حرفه‌ای اشاره و ابراز امیدواری کرد: دو کشور در این باره نیز با یکدیگر همکاری داشته باشند.

در این دیدار بر لزوم تشکیل شرکتهای مشترک تجاری بین ایران و قزاقستان تاکید و مقرر شد تا از طرف ایرانی مجموعه شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) و بانک رفاه کارگران و از طرف قزاقستان یک شرکت قزاقی نسبت به تشکیل شرکت تجاری فی مابین اقدام تا از این طریق مجموعه همکاریها جنبه اجرایی پیدا کند.

با تشکیل این شرکت قزاقستان می تواند کالاهای مورد نیاز خود را از طریق ایران با ظرفیت خطوط هوایی، ریلی و کشتیرانی تامین کند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «همکاری ایران و قزاقستان برای اعزام نیروی کار » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X