صرفه‌جویی ۸ میلیارد لیتری سوخت با اجرای ۳ طرح نوسازی در ناوگان حمل‌و‌نقل

صرفه‌جویی ۸ میلیارد لیتری سوخت با اجرای ۳ طرح نوسازی در ناوگان حمل‌و‌نقل

تسنیم/ وزارت نفت بر اساس ظرفیت بند"ق" تبصره ۲ قانون بودجه ۹۳، تاکنون سه طرح به ارزش حدود ۲.۹ میلیارد دلار به شورای اقتصاد برای تصویب ارسال کرده است که در صورت اجرای این طرحها سالیانه بیش از هشت میلیارد لیتر در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌شود.

هم اکنون 10 درصد از ناوگان سبک و 50 درصد از ناوگان سنگین حمل ونقل کشور فرسوده است؛ بر همین اساس بخش حمل ونقل در ایران حدود 25 درصد از انرژی نهایی تولید شده در کشور را مصرف می کند؛ به طوری که سالانه معادل 303 میلیون بشکه نفت خام در این بخش مصرف می شود.از این رقم، سهم بنزین 41.9 درصد، نفت گاز (گازوئیل) 41.1 درصد، گاز سبک 14 درصد، سوخت هوایی 2.8 درصد و برق، نفت کوره و گاز مایع هر کدام 0.1 درصد است.

با توجه به فرسوده بودن ناوگان حمل‌ونقل کشور، وزرات نفت در راستای بند "ق" تبصره 2 قانون بودجه سال جاری، سه طرح را برای تصویب به شورای اقتصاد فرستاده است که جایگزینی ناوگان فرسوده تاکسی درون شهری کشور با 140 هزار تاکسی پایه گازسوز سی.ان.جی با پیمایش حداقل 400 کیلومتر بدون بنزین یکی از این طرحهایی است که با سرمایه یک میلیارد و 42 میلیون دلار موجب صرفه‌جویی سالانه 3.2 میلیارد لیتر بنزین می شود؛علاوه بر این به طور تخمینی از انتشار 1.5 میلیون تن گاز گلخانه ای کاسته می شود.

همچنین جایگزینی ناوگان فرسوده اتوبوس دورن شهری کشور با 17 هزار اتوبوس پایه گاز سوز سی.ان.جی و توسعه موتور سیکلتهای برقی تا 400 هزار دستگاه از دیگر طرحهای ارائه شده به شورای اقتصاد است که هر کدام به ترتیب 1.7 میلیارد دلار و 192 میلیون دلار سرمایه نیاز دارد.در دوطرح اخیر همچنین به ترتیب 4.3 میلیارد لیتر و 600 میلیون لیتر بنزین صرفه جویی و از انتشار 4.5 و یک میلیون تن گاز گلخانه ای جلوگیری می شود.

طرح توسعه مترو کلان شهرها به ارزش دو میلیارد و 232 میلیون دلار در وزارت نفت درحال بررسی جهت ارسال به شورای اقتصاد است؛ بر این اساس برای توسعه مترو تهران معادل 1.5 میلیارد دلار و برای توسعه مترو کلانشهرهای دیگر حدود 764 میلیون دلار باید سرمایه‌گذاری شود.

به گزارش تسنیم، بر اساس بند "ق" تبصره 2 قانون بودجه سال 1393، وزارت نفت از طریق شرکتهای دولتی تابعه ذی‌ربط برای اجرای طرحهای نفت و گاز از جمله افزایش ظرفیت تولید نفت خام و گاز با اولویت مخازن مشترک و افزایش ظرفیت پالایش نفت خام و میعانات گازی و محصولات پتروشیمی، رشد صادرات فرآورده‌های نفتی و جلوگیری از سوختن گازهای همراه نفت و جایگزینی گاز داخلی یا وارداتی به‌جای فرآورده‌های نفتی ذی‌ربط تا سقف یکصد میلیارد (100.000.000.000) دلار به صورت ارزی یا معادل ریالی آن با رعایت قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم(44)‌ قانون اساسی اقدام به سرمایه‌گذاری به روش بیع‌متقابل، ساخت، بهره‌برداری و تحویل(BOT) و یا روشهای موضوع بند(ب) ماده(214) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران با تضمین خرید محصول، اجازه به فروش داخلی یا صادرات برای بلندمدت (حداقل ده‌سال) قرارداد منعقد و یا مجوزهای لازم را برای سرمایه‌گذاری صادر نماید.

همچنین به منظور اجرای طرحهای بهینه‌سازی، کاهش گازهای گلخانه‌ای و کاهش مصرف انرژی در بخشهای مختلف از جمله صنعت (با اولویت صنایع انرژی‌بر) و حمل و نقل عمومی و ریلی درون و برون شهری، ساختمان، توسعه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، گسترش استفاده از CNG (با اولویت شهرهای بزرگ و مسیر راههای اصلی بین شهری) و تولید خودروهای کم‌مصرف، به وزارت نفت اجازه داده می‌شود با رعایت قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم(44)‌ قانون اساسی با متقاضیان و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و عمومی با اولویت استفاده از تجهیزات ساخت داخل، قرارداد منعقد نماید.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «صرفه‌جویی ۸ میلیارد لیتری سوخت با اجرای ۳ طرح نوسازی در ناوگان حمل‌و‌نقل » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X