جوان نوشت: واگذاری پرابهام مدارس دولتی به مؤسسان مدارس غیردولتی

جوان نوشت: واگذاری پرابهام مدارس دولتی به مؤسسان مدارس غیردولتی

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

با واگذاری تعدادی از مدارس دولتی شهر تهران به مؤسسان مدارس غیر دولتی، آموزش و پرورش و بخش خصوصی وارد فاز تازه‌ای از همکاری‌ها شدند. این در حالی است که طی یک سال گذشته این پنجمین مورد از این نوع همکاری‌ها است که از سوی آموزش و پرورش رونمایی می‌شود و در عین داشتن رنگ و بوی اقتصادی، ابهامات زیادی را نیز به ویژه در حوزه تعلیم و تربیت شامل می‌شود.
نقش‌آفرینی آموزش و پرورش در حوزه اقتصاد و مأموریت‌گرا شدن برنامه‌های این وزارتخانه در جهت توسعه اقتصادی جامع،‌ ایده‌آلی است که دست یافتن به آن مورد توجه کشورهای دنیا است؛ چراکه اولین و مهم‌ترین دستاورد تحقق این ایده‌آل کم‌شدن وابستگی اقتصادی دستگاه تعلیم و تربیت به بودجه دولتی خواهد بود. به همین دلیل هم هست که تأکید وزیر آموزش و پرورش بر اقتصاد آموزش و پرورش مورد استقبال بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران قرار گرفت. اما کارشناسان این حوزه بین این ایده‌آل و بنگاه‌داری آموزش و پرورش و تجاری‌سازی (خدمات) آن تفاوت زیادی قائلند.
با این وجود، آموزش و پرورش حداقل 10 ماه گذشته با برنامه‌ها و تصمیماتی تیتر رسانه‌ها بود که کسی از آنها سر در نمی‌آورد و به همین دلیل بسیاری را در زمان اجرا شوکه می‌کند. واگذاری مدارس دولتی به مؤسسان مدارس غیردولتی یکی از اعضای کانون تصمیمات پرابهام آموزش و پرورش است و جزئیات منتشر شده از آن در رسانه‌ها نشان می‌دهد که در تنظیم آن مشاور حقوقی و مشاور تعلیم و تربیت جامع‌نگر نقشی نداشته‌اند؛
چرا که ساده‌ترین و صریح‌ترین ایرادی که می‌توان بر این‌گونه تصمیمات و اقدامات وارد کرد مغایرت نگاه اقتصادی و منفعت‌طلبانه حوزه آموزش‌و‌پرورش با قانون اساسی است. مضاف بر اینکه حدس این مسئله که در این تصمیمات وجه اقتصادی آنها پررنگ‌تر است، کارشناسان اقتصادی نیز در تنظیم آن هیچ نقشی نداشته‌اند.
3 بند و 4 تبصره ملاک صلاحیت‌سنجی مدرسه‌داران
بر اساس این گزارش، اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران بر مبنای دستور العمل وزارتی شماره 89178 در نظر دارد به ‌استناد دستورالعمل مشارکت با بخش غیردولتی در مناطق 19، 18، 17، 16، 15، 14، 13، 12، 11، 10، 9، 8، 4 شهر تهران تعدادی از مدارس دولتی در دوره‌های تحصیلی ابتدایی (دخترانه و پسرانه)، متوسطه اول و دوم پسرانه برای سال تحصیلی 94 ــ 93 را با رعایت ضوابط و مقررات به مؤسسان مدارس غیردولتی واگذار کند. متقاضیان واجد شرایط می‌توانند با رعایت نکات زیر تقاضای کتبی خود را حداکثر تا تاریخ 17 شهریور به اداره مدارس غیردولتی اداره کل ارسال کنند. به استناد این ابلاغ متقاضیان باید واجد شرایط 3 بند و 4 تبصره‌ای باشند که در ادامه می‌آید: 1- داشتن حداقل پنج سال سابقه موفق در دوره تحصیلی و جنسیت مورد تقاضا، 2- کسب حداقل 900 امتیاز از 1000 امتیاز عملکردی سال تحصیلی 93-92، 3-داشتن توان مالی به‌شرح ذیل: الف: ارائه گزارش گردش مالی حساب بانکی از تاریخ 1/1/93 لغایت 31/5/93 معادل با حداقل چهارصد میلیون تومان، ب: ارائه گواهی از بانک مبنی بر عدم سوء اثر ناشی از چک برگشتی، ج: ارائه سند مالکیت یک ملک در شهر تهران، تبصره 1: مؤسسانی که از زمین و ساختمان کاربری آموزشی و تسهیلات بانکی برای خرید فضای آموزشی یا تأسیس مدرسه استفاده نکرده باشند در واگذاری در اولویت هستند، تبصره 2: در شرایط مساوی از مؤسسان مدارس غیردولتی به ‌ترتیب ایثارگران، فرهنگیان و مؤسسات آموزشی- فرهنگی خیریه و عام‌المنفعه در اولویت هستند، تبصره 3: انتخاب و انعقاد قرارداد مؤسسین با ستاد اجرایی اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران است، تبصره 4: متقاضیان مجازند برای هر دوره تحصیلی حداکثر در سه منطقه تهران تقاضای کتبی خود را ارائه کنند. در هر منطقه تقاضای بیش از یک مدرسه در هر دوره تحصیلی ممنوع است.
همانطور که مشاهده می‌شود هیچ یک از مفاد این شرایط، تضمین مسائل تربیتی و فرهنگی را نمی‌کند.

معما پشت معما
از سوی دیگر وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد: آموزش و پرورش در سال تحصیلی جدید به 40 راهکار از 131 راهکار ورود پیدا کرده که در جدول اجرایی سال تحصیلی 94- 93، 99 برنامه ذیل این راهکارها تعریف شده است. علی اصغر فانی بلافاصله بعد از بیان این مسئله از کاهش جمعیت دانش‌آموزی به موازات افزایش امکانات و فضاهای آموزشی گفت: دانش‌آموزان از 19 میلیون در سال‌های گذشته به 5/12 میلیون نفر کاهش یافته و امکانات و فضای آموزشی طی سال‌های اخیر 5/1 برابر افزایش پیدا کرده است. البته آماری که وی از چالش‌های احصا شده آموزش و پرورش طی سال گذشته اعلام کرد، رشد داشت و از 704 مورد به 750 مورد رسید. اما فانی در عین حال برای توسعه مشارکت در آموزش و پرورش ساماندهی نیروی انسانی اولویت بیشتری قائل است.
این مسئله از سوی اغلب مدیران میانی و کارکنان صف در آموزش و پرورش و حتی خانواده‌ها به مشارکت مالی منحصر می‌شود. هر چند فانی آن را اینطور بیان کرد: دانش‌آموزان، اولیا، نهادهای دولتی و غیردولتی و نهادهای مردم‌نهاد می‌توانند در فرآیند تعلیم و تربیت با آموزش و پرورش مشارکت داشته باشند و بدون مشارکت این اقشار نمی‌توان آموزش و پرورش را اداره کرد.
وی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش به تنهایی و با اتکا به بودجه دولتی قادر به ارائه خدمت مفید و مؤثر به جامعه نیست، خاطر نشان کرد: آموزش و پرورش در دورترین نقاط کشور حضور دارد. وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه معلمان و اولیای دانش‌آموزان در مورد برنامه‌های مدرسه حساس هستند، افزود: وقتی اولیای دانش‌آموزان در جریان برنامه‌ها و فعالیت‌های مدرسه قرار می‌گیرند، راحت‌تر به مدرسه کمک مالی و فکری خواهند کرد. وجود 4 هزار و 600 مدرسه در کشور که بین یک تا پنج دانش‌آموز در آن مشغول به تحصیل هستند و حدود 100 مدرسه تک دانش‌آموز به اضافه انتقال ۳ تا ۴ درصد از دانش‌آموزان مدارس دولتی به مدارس غیردولتی در جهت بحث‌های حمایتی از مدارس غیردولتی نوع جدیدی از مشارکتند که این تعبیر اجتماعی را تأیید می‌کنند. همچنین خرید خدمات آموزشی از مدارس غیردولتی به صورت عقد قرارداد و تفاهم با مدیران کل در استان‌ها برنامه‌هایی هستند که هر یک مانند معمایی پشت سر هم از سوی مدیران آموزش و پرورش رسانه‌ای می‌شوند.
البته مرضیه گرد، معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان مدارس غیردولتی در پاسخ به این پرسش که ‌«سرانه هر دانش‌آموز هم‌اکنون حدود یک میلیون و 300 هزار تومان در طول یک سال تحصیلی است و به ندرت پیش می‌آید که مدارس غیردولتی با این سرانه کم از دانش‌آموزان مدارس دولتی ثبت‌نام کنند» گفت: شهریه مدارس غیردولتی در استان‌های مختلف متفاوت است، مدارس در برخی از استان‌ها با شهریه کم فعالیت می‌کنند. از مدارس درخواست کرده‌ایم از سودشان تا جایی که می‌توانند کوتاه بیایند. وی در عین حال این سؤال را بی‌جواب می‌گذارد که بر چه اساسی خدمات آموزشی و تربیتی برای دانش‌آموزانی که شهریه چند میلیونی پرداخته‌اند با دانش‌آموزانی که از سوی آموزش و پرورش به مدارس غیردولتی تحمیل شده‌اند، یکسان خواهد بود؟
به عبارتی اقدامات دولت قبل در گسترش مدارس خاص و نمونه دولتی و شاهد و استعدادهای درخشان که مورد انتقاد آموزش و پرورش دولت یازدهم بود، امروز با تقویت و گسترش مدارس غیر دولتی دنبال می‌شود. در این میان برخی رسانه‌ها خواسته یا ناخواسته با تمرکز بر استخدام مربیان پیش دبستانی و ماجرای ساماندهی نیروی انسانی از این مسئله غفلت می‌کنند که شاید سایر تصمیمات اقتصادمحور آموزش و پرورش باعث شود تعلیم و تربیت اسلامی قافیه را ببازد و جورچینی که آموزش و پرورش با تصمیمات و برنامه‌های خود به عرصه افکار عمومی ارائه می‌کند تازه بعد از تکمیل شدن به معمای بزرگ‌تری تبدیل شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جوان نوشت: واگذاری پرابهام مدارس دولتی به مؤسسان مدارس غیردولتی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X