استراتژی اطلاعات ملی امریکا در سال 2014

 استراتژی اطلاعات ملی امریکا در سال 2014

ایران هسته ای/ متن پیش رو در ایران هسته ای منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

جیمز کلاپر مدیر اطلاعات ملی امریکا که رییس جمعه اطلاعاتی این کشور –متشکل از 17 نهاد- محسوب می شود، روز پنج شنبه 27 شهریور 1393 (18 سپتامبر 2014) منتشر کرد.
راهبرد جدید اطلاعات ملی امریکا می گوید کشورهای رقیب امریکا در به چالش کشیدن قدرت آن موفق بوده اند.

کلاپر در نشستی که با هدف رونمایی از این راهبرد منتشر شده بود، گفته است: «من اغلب به طور علنی گفته ام که امریکا اکنون با متنوع ترین گونه تهدیدها که من در 50 سال حرفه اطلاعاتی ام مشاهده کرده ام، مواجه است. راهبرد اطلاعات ملی آمریکا محیط راهبردی تهدید های در حال ظهور و همه جانبه را ترسیم و مشخص می کند. در حالی که کشورهای کلیدی مانند چین، روسیه، کره شمالی و ایران همچنان به چالش کشیدن منافع آمریکا ادامه خواهند داد، قدرت جهانی نیز پراکنده تر می شود».

دیوید ایگناتوس در مقاله ای در روزنامه واشینگتن پست در روز 28 شهریور، نکات اساسی این سند را از زبان کلاپر چنین فهرست کرده است:

1-آمریکا همان اشتباهی را در ارزیابی جنگجویان «دولت اسلامی» مرتکب شده است که در ویتنام مرتکب شد. تحلیلگران شکل گیری این گروه و مهارت و توانایی آن و نیز کاستیهای ارتش عراق را گزارش داده بودند. آنچه ما انجام ندادیم پیش بینی اراده آنها برای جنگ بود. این مسئله همیشه دشوار است. ما در ویتنام این پیش بینی را نکردیم. ما نیروی چریکی کمونیست های ویتنام و ویتنامی های شمال را دست کم گرفتیم و اراده ویتنامی های جنوب را دست بالا گرفتیم. در این مورد، ما «دولت اسلامی» را دست کم گرفتیم و توانایی جنگی ارتش عراق را دست بالا گرفتیم... من فروپاشی نیروی امنیتی عراق را در شمال پیش بینی نکردم. این مسئله مستلزم پیش بینی اراده جنگی است که مسئله ای غیرقابل پیش بینی است.

2- ائتلاف علیه داعش یک الگوی جدید خواهد بود که از دیگران بخواهیم نقش های اساسی ایفا کنند. به نظرمن این یک محک است. قبلا چنین کاری نکرده ایم. ما همیشه به مشارکت یک نیروی عمده آمریکایی اندیشیده ایم. می خواهیم رویکرد متفاوتی را بیازماییم... در این مرحله، مایل نیستم چگونگی این روند را پیش بینی کنم.

3-«دولت اسلامی» با توجه به اقدامات و اظهاراتش درباره اجتناب ناپذیربودن رویارویی با آمریکا «یک تهدید راهبردی درازمدت» برای آمریکا است. نمی توانم یک چارچوب زمانی در این باره ارائه دهم که این گروه چه زمانی ممکن است شبکه ها و توانایی های لازم را برای حمله به سرزمین آمریکا در اختیار داشته باشد.

4-روسیه احتمالا به اعمال قدرت و نفوذ به شیوه هایی که منافع آمریکا را تضعیف می کند، ادامه می دهد. درحالیکه پوتین «یادآور» رویارویی عصر جنگ سرد است، در کریمه و شرق اوکراین رویکرد سربسته ای اتخاذ کرد که از نمایش علنی قدرت نظامی اجتناب می شود. ما با این چالش مواجه ایم که اینگونه تهاجم های مخفیانه، تدریجی و نرم - نه خیل خودروهای زرهی ... بلکه شکل متفاوتی از تجاوز- را بطور زودهنگام تشخیص دهیم. پوتین خودش احتمالا طرحی در مورد مداخله نداشت تا اینکه ویکتور یانوکویچ رئیس جمهور در ماه فوریه از کی یف فرار کرد. از نظر روس ها این موردی خاص بود و مدتی طول کشید تا طرح عملیاتی شان در ذهن شان شکل بگیرد.

5- آژانس های اطلاعاتی از جمله آژانس امنیت ملی باید برخی عملیات جمع آوری اطلاعات را متوقف کنند چون باید مشارکت های اطلاعاتی خارجی و مشارکت های تجاری را بهبود بخشیم.

6- ما قرار است کشور را امن نگاه داریم، اطلاعات پیشنگرانه ارائه دهیم، بدون هیچ خطری، و هیچگونه نگرانی از فاش شدن آنها،‌ و بدون یک ذره خطر برای حریم خصوصی هر فرد داخلی یا خارجی. ما این را «مجموعه بی عیب و نقص» می نامیم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان « استراتژی اطلاعات ملی امریکا در سال 2014» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X