نوبرانه های پاییزی از راه رسید

نوبرانه های پاییزی از راه رسید

اقتصاد آنلاین ایران/ میوه مدتی است که از سبد بسیاری از خانوارها حذف شده است و اگر هم هست از نوع درجه ۲ و ۳ ای است که در میادین میوه و تره بار عرضه می شود.

میوه مدتی است که از سبد بسیاری از خانوارها حذف شده است و اگر هم هست از نوع درجه 2 و 3 ای است که در میادین میوه و تره بار عرضه می شود. درواقع می توان گفت این روزها بازار میوه اسیر دست دلالانی شده که که آن را بسیار گران تر از تولید کننده اصلی در اختیار مردم قرار می دهند و هیچ کس هم در این خصوص پاسخگو نیست.

هر چند امسال زودتر از هر سال دیگری، پای میوه های تابستانی به سبد خرید مردم باز شد، اما تنوع قیمتی در بازار میوه بیش از هر زمان دیگری به چشم می خورد، به نحوی که قیمت یک میوه گاه با اختلاف 1000 تا 5000 تومانی در مناطق مختلف شهر یافت می شد.

در واقع ماجرا از این قرار بود که در حالی که میوه نامرغوب در میادین فراوان و به نسبت ارزان است اما میوه در مغازه‌ها بعضا با افزایش 100 تا 150 درصدی به دست مصرف کننده می‌رسید و این در حالی بود که فروشندگان باید افزایش حداکثر 30 درصدی را نسبت به فاکتورهای میادین اعمال کنند.

همین گرانی بیش از حد اما باعث شد میادین میوه و تره بار میوه های مرغوب خود را به مغازه دارها بفروشند و میوه های درجه چندم را در اختیار قشر متوسط و ضعیف که اکثریت جامعه را تشکیل می دهند بگذارد که البته اکثر مواقع چندان هم ارزان نیستند.

حالا اما به نظر می رسد با توجه به انتقاداتی که صورت گرفت وضعیت میوه های نوبرانه پاییزی کمی بهتر شده است به نحوی که قیمت هر کیلوگرم لیموشیرین هم اکنون در بازار و مغازه های سطح شهر نهایت تا 4800 تومان می رسد و پرتقال نیز به قیمت 5500 تا 6000 تومان عرضه می شود، در حالیکه قیمت برخی میوه های تابستانی همچون گلابی تا 8500 تومان و شلیل و هلو هسته جدا نیز تا 7500 و حتی 8500 تومان هم می رسد.

به این ترتیب، اگرچه هنوز یک هفته به آغاز ماه مهر باقی مانده اما بازار میوه این روزها رنگ و بوی پاییزی گرفته است و ردپای پرتقال، نارنگی و لیموشیرین را در بیشتر مغازه ها و میادین میوه و تره بار می‌توان دید و با توجه به نرخ های منصفانه تر آنها نسبت به میوه های تابستانی می توان امیدوار بود که میوه به سبد خانوارها باز گردد.

این در حالی است که خرید این میوه های پاییزی هم فال است و هم تماشا، چراکه بعد از مدتها مردم می توانند طعم جدیدی از میوه را بچشند و از سوی دیگر، قیمت مناسبی را هم برای آن بپردازند.

در هر حال امید است که با نزدیک شدن پاییز و از راه رسیدن میوه های پاییزی و زمستانی نرخ های منصفانه ادامه دار شود هر چند که هنوز هم این نرخ ها برای بسیاری گران است و با توجه به تولید داخلی مرکبات در کشور انتظار می رود این نوع میوه ها بسیار ارزان تر به دست مردم برسد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نوبرانه های پاییزی از راه رسید» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X