آیا مالزی به اخوان المسلمین پناه می دهد؟

آیا مالزی به اخوان المسلمین پناه می دهد؟

ایرنا/ یک محقق در امور گروه های اسلامی و جریان های سیاسی معتقد است حرکت های وهابی طرفدار عربستان در مالزی عرصه را برای حضور سران اخوان المسلمین در مالزی تنگ می کنند.

به گزارش ایرنا، برخی منابع خبری هفته گذشته احتمال دادند اغلب اعضای اخوان المسلمین تبعید شده از قطر به ترکیه و یا مالزی سفر کنند.

دکتر 'علی اکبر ضیائی' محقق در امور گروه ها و فرقه های اسلامی و جریان های سیاسی در مقاله ای که در این خصوص در اختیار ایرنا قرار داد، نوشت:

دولت قطر از هفت تن از رهبران اخوان المسلمین خواسته است تا خاک آن کشور را ترک کنند. این افراد عبارتند از 'محمود حسین احمد' دبیر کل جماعت اخوان المسلمین، 'عصام تلیمه' مدیر دفتر سابق یوسف قرضاوی، 'حمزه زوبع' سخنگوی حزب آزادی و عدالت، 'عمرو دراج' رئیس کمیته روابط خارجی در حزب آزادی و عدالت که بین قطر و ترکیه تردد می کرد، 'اشرف بدرالدین' عضو پارلمان سابق از حزب آزادی و عدالت، 'وجدی غنیم' مبلغ اخوانی و 'جمال عبد الستار' قائم مقام وزارت اوقاف سابق و از رهبران جماعت اخوان المسلمین.

وجدی غنیم در ویدیوئی در فیس بوک خود گفته است: 'به فضل خدا تصمیم گرفتم که تبلیغ خود را به خارج از قطر منتقل کنم تا برای برادران خود در قطر مشکلی ایجاد نکنم.'

عایشه خیرت شاطر، دختر خیرت شاطر قائم مقام رهبر اخوان المسلمین نیز در صفحه فیس بوک خود اعلام کرد که اخوان المسلمین از قطر برای اعلای کلمه الله اخراج شدند. وی گفت: هر کسی که به مکان و اشخاص تعلق خاطر داشته باشد باید در این امر تجدیدنظر کند و خدا شاهد است که آنان برای اعلای کلمه اش اخراج شده اند و برای یاری نمودن شریعتش مورد حمله قرار گرفته اند.

وی در تارنماهای تبلیغی خود چون فیس بوک و توئیتر و سایت شخصی از ابوبکر البغدادی رهبر خودخوانده داعش در عراق حمایت کرده است و این در حالی است حرکت اخوان المسلمین از نظر اعتقادی و فکری با جریان تروریستی داعش اختلافات جدی دارد و اعلام حمایت سران اخوان از داعش صرفا یک تاکتیک سیاسی برای مقابله با مخالفان خود می باشد.

روابط سیاسی بین قطر و مصر پس از عزل محمد مرسی که به اخوان المسلمین منتسب بود به شدت متزلزل شد و پس از حمله ارتش مصر به طرفداران اخوان تعدادی از رهبران آن گروه به قطر پناه بردند. مصطفی بدری عضو جبهه سلفی و از رهبران اخوان المسلمین که ارتباط نزدیکی با اعضای اخوان المسلمین ترکیه دارد گفته است که احتمال سفر اعضای اخوان المسلمین قطر به مالزی و ترکیه در آینده وجود دارد.

اخوان المسلمین در مالزی از جایگاه ویژه ای در میان رهبران دینی و علمای اهل سنت برخوردار است و رهبران حزب پاس از دیرباز با این جریان در ارتباط بوده اند.

عبدالهادی آونگ رئیس حزب اسلامی (پاس) با برخی سران اخوان المسلمین سوریه چون سعید حوی روابط خوبی داشت و البته سعید حوی پیرو نقشبندیه نیز بوده است. شاید محبوبیت اخوان المسلمین در میان علمای سنتی مالزی و بویژه حزب اسلامی پاس از جمله دلایلی باشد که این کشور را جزو یکی از اهداف اخوان المسلمین برای مهاجرت از قطر قرار دهد، اما باید بدانیم که این جریان دارای مخالفانی جدی در میان احزاب چینی و هندی و نیز طرفداران وهابیت وابسته به عربستان سعودی می باشد.

جریان سفلی در مالزی همواره از ابن تیمیه، محمد بن عبدالوهاب، ناصرالدین آلبانی، ابن باز، محمد عثیمین و دیگران به نیکی یاد می کنند. با نفوذ حرکت وهابیت در اخوان المسلمین مالزی می بینیم که اخوانی های مالزی چون رسول دهری در کتاب خود تمایلات صوفیانه حسن بنا را مورد هجوم قرار می دهد و دو ماه قبل از مرگ بن باز مفتی وهابی عربستان و بر اساس فتوای او، اخوان و جماعت تبلیغی را مستوجب جهنم معرفی می کند. او همچنین تفسیر فی ظلال القرآن سید قطب را کتاب ضلال می نامد و به شدت آن را محکوم می کند. این جریان سلفی به شدت اخوان المسلمین را مورد هجوم قرار می دهد و حمایتهای سفارت عربستان سعودی نیز از این جریان سلفی ادامه داشته است.

به نظر می رسد نفوذ سیاسی عربستان در مالزی یکی از موانع مهم در برابر مهاجرت طرفداران اخوان المسلمین بشمار آید، بویژه آن که حکومت عربستان به صورت تمام عیار از رئیس جمهور نظامی مصر سیسی حمایت کرده و اخوان المسلمین را گروهی منحرف و تروریستی اعلام کرده است.

بنابراین علاوه بر گروههای ملی گرای سکولار در احزاب مختلف مالزی و نیز مخالفان نفوذ بیشتر اسلامگرائی در مالزی از جمله احزاب چینی و نیز حرکت های وهابی طرفدار عربستان در این کشور می توانند عرصه را برای حضور سران اخوان المسلمین در مالزی تنگ سازند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آیا مالزی به اخوان المسلمین پناه می دهد؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X