سیاه کاری نظامی برای بشکه های نفت؛ نگاهی به دلایل اقتصادی کشمکش عراق

سیاه کاری نظامی برای بشکه های نفت؛ نگاهی به دلایل اقتصادی کشمکش عراق

روزنامه شهروند/ متن پیش رو در شهروند منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

در ماه ژوئن درکمتر ازیک هفته گروه تروریستی داعش درعراق چند شهر کلیدی در مرکز و شمال عراق را به تصرف خود درآوردند و به این ترتیب بزرگترین پالایشگاه‌های نفتی هفتمین تولید‌کننده نفت جهان بسته شد. درنتیجه قیمت نفت در بازارهای جهانی دچار نوسان شد. تجار بیم آن داشتند که افزایش خشونت‌ها تولید نفت این کشور را به‌طور کامل
متوقف کند.
اکنون ماه‌هاست که تروریست‌های داعش کنترل بخش‌هایی ازعراق را دراختیار دارند. اما فقط زمانی که آنها به اربیل پایتخت اقلیم کردستان نزدیک شدند، آمریکا تصمیم به اقدام نظامی گرفت. چراکه دراین شهر شرکت‌های نفتی بزرگی مانند «شورون» و «اکسون موبیل» حضور دارند. هرچند دلایل مختلفی برای حضور آمریکا در عراق وجود دارد ولی اکنون همه می‌دانند دلیل اصلی دخالت آمریکا به خاطر نفت است. کارشناسان سه دلیل را بیان می‌کنند که نشان می‌دهد نفت عامل تمام این بحران‌هاست. نخست آن‌که کردستان عراق به دلیل منابع نفتی قابل توجهی که در اختیار دارد برای کنترل‌کننده آن یک جایزه بزرگ محسوب می‌شود. این منطقه که هم‌اکنون ٥‌میلیون شهروند دارد از زمان اشغال عراق توسط آمریکا به تولید نفت روی آورد. تا پیش از‌سال ٢٠٠٤ میلادی از نفت این منطقه غفلت شده بود ولی در سال‌های اخیر به منظور استخراج نفت سرمایه‌گذاران بی‌شماری وارد کردستان عراق شده‌اند و اکنون سرمایه‌گذاری آنها به ثمر نشسته است. هم‌اکنون در کردستان عراق از دو حوزه بزرگ نفتی منطقه یعنی «طق طق» و «تاوک» روزانه ٣٦٠‌هزار بشکه نفت تولید می‌شود که این رقم ٥/٠ درصد تولید جهانی را تشکیل می‌دهد. پس بی‌دلیل نیست که داعش این منطقه را انتخاب کرده است. دوم آن‌که آمریکا اجازه نمی‌دهد کردستان نفت خود را به‌طور مستقیم بفروشد. درعمل تمام فروش نفت درعراق به وسیله دولت مرکزی در بغداد انجام می‌شود که براساس توافقنامه‌ای درآمد آن را میان مناطق مختلف تقسیم می‌کند. البته دراین اواخرکردستان برای فروش بیشتر نفت به‌طور مستقیم به کشورهای دیگر فشار می‌آورد. مقامات کردستان ادعا می‌کنند که دولت مرکزی ١٧‌درصد سهم این منطقه از فروش نفت را که متعهد به پرداخت آن بوده به این منطقه پرداخت نکرده است. اکنون این منطقه یک‌سوم نفت خود را از طریق خط لوله به ترکیه صادر می‌کند و سعی دارد با تخفیف زیاد نفت خود را به طورمستقیم بفروشد. البته آمریکا مخالف فروش مستقیم نفت کردستان است. دلیل سومی که کارشناسان مطرح می‌کنند این است که نفت عامل اصلی کشمکش نظامی برای کنترل کرکوک است. آنچه که اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند، موقعیت استراتژیک کرکوک است که رقابت برای کنترل آن را تشدید کرده است. این شهر با ٤٠٠ هزار سکنه در مرز منطقه کردستان و دولت مرکزی عراق قرار دارد که در نزدیکی یک حوزه نفتی کلان با ذخیره حدود ١٠‌میلیارد بشکه نفت خام واقع شده است. تحلیلگران بازار انرژی انتظار داشتند عراق در دهه آتی تولید نفت خود را به میزان قابل توجهی بیفزاید و به تثبیت بهای نفت در سراسر جهان به‌خصوص چین کمک کند. اما مناقشات نظامی در عراق که به افت تولید نفت این کشور منجر شد، قیمت جهانی نفت را تا حدودی افزایش داد به‌طوری‌که از ١١٠ دلار در هر بشکه تجاوز کرد. به عقیده موسسه کپیتال اکونومیک از زمانی که بهای نفت به ازای هر بشکه به بالاتر از ١٠٠ دلار رسید، رشد اقتصاد جهانی کند شد و فعالیت‌های اقتصادی کاهش یافت.

جهان به نفت عراق نیاز دارد
برای نشان دادن تأثیر تولید نفت عراق در بازار جهانی به ٤ نمودار ساده سازمان جهانی انرژی و مرکز سیاست‌های انرژی جهانی در دانشگاه کلمبیا اشاره می‌کنیم که براساس آمار سازمان انرژی آمریکا تهیه شده‌اند. البته به دلیل این‌که پیش‌بینی سازمان جهانی انرژی قبل از حملات داعش به شمال این کشور بوده است. احتمالا با ادامه حضور شبه‌نظامیان دراین منطقه باید پیش‌بینی‌ها را کاهش داد. براساس اعلام سازمان جهانی انرژی افزایش تولید نفت در آمریکا طی بلندمدت برای پاسخگویی به تقاضا کافی نیست و اوپک باید تولیدات نفت خام و گاز طبیعی خود را بیفزاید. براساس پیش‌بینی سازمان جهانی انرژی ٦٠‌درصد رشد تولید نفت اوپک تا ٢٠١٩ میلادی از طریق عراق تأمین خواهد شد که البته با توجه به شرایط جدید این کشور باید با احتیاط به این پیش‌بینی نگاه کرد. درحال حاضر عراق روزانه حدود ٣/٣ میلیون بشکه تولید می‌کند که ٤‌درصد کل تولید جهانی را تشکیل می‌دهد و پیش‌بینی می‌شود ظرفیت تولید آن تا ٢٠١٩ میلادی ٤٠‌درصد رشد داشته باشد و به ٦/٤ میلیون بشکه در روز برسد. یک‌چهارم ذخایر نفت عراق در شمال این کشور به منطقه داعش بسیار نزدیک هستند. سه‌چهارم دیگر در جنوب کشور قرار دارند.

درباره نفت عراق
این کشور بیش از ١١٥‌میلیارد بشکه ذخیره نفت دارد و قصد دارد تا ٢٠٢٠ میلادی تولید نفت خود را به ٦‌میلیون بشکه در روز برساند. این کشور سومین صادر‌کننده بزرگ انرژی دنیاست که ٨٢‌درصد نفت خود را صادر می‌کند. براساس پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته تا ٢٠٣٥ این کشور ٥‌هزار‌میلیارد دلار درآمد از نفت خواهد داشت که معادل ٦٨٩٥ دلار در ثانیه است. بنابراین در‌ سال ٢٠٣٥، عراق به دومین صادرکننده بزرگ دنیا در جهان تبدیل خواهد شد. البته نباید این موضوع را انجام‌شده تلقی کرد. برای دستیابی به این سطح تولید و درآمد، علاوه بر دستیابی به ثبات سیاسی عراق به ٥٣٠‌میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد که حدود ١٠‌درصد عایدی این صنعت تا ٢٠٣٥ را شامل می‌شود، تا زیربنای خود را بهبود بخشد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سیاه کاری نظامی برای بشکه های نفت؛ نگاهی به دلایل اقتصادی کشمکش عراق» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X