سرمقاله فرهیختگان/ کدام علم انسانی؟

سرمقاله فرهیختگان/ کدام علم انسانی؟

فرهیختگان/ «کدام علم انسانی؟» عنوان یادداشت روز روزنامه فرهیختگان به قلم حامد زارع است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

طبیعی است که برای راقم این سطور اول مهرماه مصادف با شروع سال تحصیلی نو دانشگاهی نوبت مساعدی برای مداقه دوباره در وضعیت علوم انسانی در ایران است. در چند سال اخیر رضا داوری اهتمام خویش را به این مهم اختصاص داده است. فیلسوفی که هر جا سخن از علوم انسانی می‌کند، به دور از التقاط و گمراهی و آگاه به کج‌راهه‌هایی که در این مسیر آفریده شده، همان علوم انسانی غربی را در نظر خود دارد. «علوم انسانی با اوصافی شناخته می‌شود که نه‌فقط معنی آنها روشن نیست، بلکه اساس و مبنایی هم برای آنها نمی‌توان پیدا کرد. چنانکه مثلا علوم انسانی را علم ارزش‌ها می‌دانند و این علوم را در اصل و اساس با علوم دیگر متفاوت می‌انگارند و می‌گویند که این علوم بر مبنای الهی بنا شده است. این هم نادرست نیست، ولی می‌توان و باید پرسید که مگر علوم دیگر مبنای الهی دارند؟ هیچ‌ یک از علوم جدید مبنای الهی ندارند... اما وقتی می‌گوییم علوم انسانی جدید مبنای غیرالهی دارد و این علوم را در کنار فقه و شعر و عرفان و کلام می‌گذاریم، جمع ناجور و ناهمواری را گرد می‌آوریم.» بدین ترتیب باید در نظر داشت که علوم انسانی که داوری از آن سخن می‌گوید نه‌تنها مستعد التقاط نیست، بلکه از آن تقلید نیز نمی‌توان کرد. داوری چون جایگاه علوم انسانی را در غرب فلسفی می‌بیند محل اخذ آن را نیز از غرب و به وسیله ترجمه مهیا می‌داند. «علوم اجتماعی و انسانی جدید را ما تاسیس نکرده‌ایم و هر چه از این علوم داریم از راه ترجمه به دست آورده‌ایم. هنوز هم از ترجمه بی‌نیاز نشده‌ایم و باید ترجمه کنیم تا این علوم کم کم در زبان ما بومی شوند و جایی پیدا کنند.» البته داوری به مثابه متفکری که پای سترگی در تاریخ خود دارد و فرهنگ‌ها را نیز می‌شناسد، در غرب فرو نمی‌افتد بلکه خواهان تذکر وضعیت معاصر است. تذکری که تنها با تفکر راهگشا می‌شود. وی اگر چه راه محتوم را راهی که از غرب می‌گذرد نمی‌داند، اما اذعان دارد که «کوشش برای رسیدن به مراحلی که جهان توسعه یافته بدان رسیده است مغتنم و ضروری است و در شرایط کنونی که ملاک و راه دیگری برای پیشرفت علم نمی‌شناسیم، نباید از آن رو بگردانیم.» وظیفه این یادداشت مختصر پیش‌بینی وضعیت علوم انسانی در سال نو تحصیلی نیست، بلکه یادآوری افق علوم انسانی در کشور است و فیلسوفان با صلاحیت‌ترین افراد برای تذکر درباره این افق هستند. این وجیزه کوتاه و تکراری شاید تذکر خوبی برای شروع یک سال تحصیلی باشد. همین.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله فرهیختگان/ کدام علم انسانی؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X