آریا بررسی کرد: ماموریت کری در سرزمین ترکها/ ترکیه گلوگاه مالی داعش را قطع می کند؟

آریا بررسی کرد: ماموریت کری در سرزمین ترکها/ ترکیه گلوگاه مالی داعش را قطع می کند؟

آریا/ متن پیش رو در آریا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

وزیر امور خارجه آمریکا در حال انجام ماموریت مهم در سرزمین ترکها علیه داعش است.

در حالی که رسانه های خبری هدف از سفر جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به ترکیه را متقاعد کردن ترکها برای پیوستن به ائتلاف بین المللی علیه داعش می دانند، اما جان کری ماموریت دیگر و مهمتری در سفر به ترکیه دارد.
گفته می شود گروه تروریستی داعش، فروش نفت خود را از طریق ترکیه انجام می دهد، حال جان کری به ترکیه آمده است تا ترکها را متقاعد کنند که گلوگاه مالی داعش را قطع کنند. این در حالی است که رسانه های خبری و تحلیلی جهان، از اهداف دیگر این سفر ناموفق سخن می گویند.

المنار گزارش داد، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در متقاعد کردن ترکیه به لغو اعتراضات خود علیه ائتلاف بین المللی علیه تروریسم ناکام ماند.

به گزارش این شبکه تلویزیونی با توجه به اختلاف نظرهای آمریکا و ترکیه درباره مبارزه با داعش،‌ احتمال می رود ترکیه فعالیت های خود را در پشت پرده انجام دهد زیرا بیم آن می رود که نه آمریکا بلکه ترکیه و دیگر کشورهای منطقه بازنده اصلی این جنگ باشند. آنکارا نگران بازتاب ها و پیامدهای چنین جنگی علیه امنیت خودش است.

حسن الطهراوی خبرنگار این شبکه در ترکیه در گزارشی گفت: ترکیه بازیگر مهمی در خاورمیانه به شمار می رود. سفر جان کری به آنکارا تغییر زیادی در مواضع ترکیه ایجاد نکرد بخصوص که این کشور به برخی از ابعاد مشارکت عملی در ائتلاف بین المللی ضد تروریسم که حدود چهل کشور را در بر می گیرد، اعتراض دارد. مذاکرات دو کشور به توافق با یکدیگر در خصوص ادامه مبارزه با تروریسم و افزایش همکاری های اطلاعاتی و حمایت انسانی و نیز حمایت لجستیکی ترکیه از نیروهای آمریکایی منتهی شد.

فاروق بایدمیر کارشناس مسائل سیاسی گفت: منافع ترکیه است که موضع این کشور را در قبال جنگ آمریکا علیه داعش تعیین می کند. نتایج این جنگ قطعی نیست زیرا حملات هوایی نمی تواند به وجود داعش پایان دهد. ترکیه بیم دارد اوضاع عراق به مراحل خطرناک تری برسد و پیامدهای خطرناکی برای این کشور و دیگر کشورهای منطقه داشته باشد.

در ادامه گزارش آمده است: ترکیه که همچنان درباره اجازه به آمریکا برای استفاده از پایگاه اینجرلیک برای انجام حملات هوایی تردید دارد، نگران پیامدهای مبارزه با داعش بر امنیت خودش است و در توجیه این موضع خود می گوید داعش هنوز چهل و هفت شهروند ترک را که از جمله آنها سرکنسول ترکیه در موصل است، در اختیار خود دارد. ترکیه همچنین نگران مهاجرت گسترده به خاک خود در صورت گسترش دامنه جنگ است و همچنین نگران آن است که داعش هسته های خفته خود را در ترکیه فعال کند.

کمال بیاتلی روزنامه نگار و کارشناس سیاسی ترک گفت: ترکیه همچنین به این مسئله اعتراض دارد که سلاح های ارسالی کشورهای مبارزه کننده با تروریسم برای عراق و نیروهای پیشمرگ به گونه ای به دست پ ک ک و دیگر گروه های تروریستی خواهد رسید.


خبرنگار افزود: اختلاف مواضع آمریکا و ترکیه لزوما به معنای جدا شدن ترکیه از ائتلاف ضد داعش نیست بلکه این کشور بیشتر شبیه قدرت نرمی خواهد بود که در پشت پرده فعالیت می کند. ترکیه می گوید اخیرا تدابیر اتخاذ کرده است تا مانع از ورود عناصر خارجی از طریق مرزهای این کشور به سوریه برای جنگ شود.
الطهراوی در پایان گزارش خود گفت: برخی معتقدند ممکن است جنگ علیه داعش منطقه را دچار بی ثباتی و ناامنی کند و ترکیه و برخی دیگر از کشورهای منطقه و نه آمریکا بیشترین خسارات را از چنین جنگی متحمل شوند.

ترک ها از چه چیزی واهمه دارند؟
پایگاه خبری تحلیلی میدل ایست آنلاین می نویسد: شاید برای ترکیه سخت باشد که به طور علنی در ائتلافی که ایالات متحده می خواهد برای حمله به اهداف شبکه دولت اسلامی یا داعش تشکیل دهد، مشارکت کند؛ چرا که از این می ترسد که داعش ناگهان از آن کینه به دل بگیرد و اقدام به قتل عام شهروندان ترک کند. به خصوص که گفته می شود همچنان ده ها نفر از کارکنان کنسولگری ترکیه در موصل توسط داعش گروگان هستند.
باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا، انتظار دارد با تشکیل این پیمان بتواند جلوی پیشر وی های گسترده دولت اسلامی در عراق و سوریه را بگیرد اما مسئولان امریکایی می گویند که بعید است ترکیه بتواند نقشی بزرگ و علنی در این پیمان ایفا کند.

ترکیه در حال حاضر روابط چندان حسنه ای با 7 کشور همسایه خود ندارد و تقریبا با تمامی آنها نوعی از حساسیت در روابط را تجربه می کند.دولت اسلامی بعد از اشغال موصل 46 شهروند ترک از جمله دیپلمات های ترکیه در کنسولگری این کشور در موصل را به گروگان گرفته که هنوز آنها را آزاد نکرده است.


یک مقام امریکایی که نخواست نامش فاش شود در این باره می گوید: «همه درک می کنند که ترکیه وضعیت خاصی دارد. گروگان بودن شهروندان ترکیه توسط دولت اسلامی سبب شده است تا آنکارا تمایل چندانی برای حمله به یک کشور همسایه خود نداشته باشد از ترس این که مبادا با واکنش انتقامی دولت اسلامی مواجه شود.»


وی در ادامه می افزاید: «ترکیه جزئی از ائتلاف بین المللی مبارزه با دولت اسلامی خواهد بود اما چه مسئولیتی بر عهده خواهد گرفت؟ برای پاسخ به این سوال نیاز به زمان بیشتری داریم.»مقام های ترک می گویند به رغم احترامی که که به پیمان آتلانتیک شمالی قائل هستند، پیمانی که در سال 1952 به آن پیوسته اند، اما آماده پذیرفتن مخاطرات کشته شدن گروگان های خود در عراق را ندارند.اما با این حال دیوید بارنو، ژنرال بازنشسته امریکایی که در گذشته از فرماندهان عالی رتبه ارتش امریکا در افغانستان بوده است، در این باره می گوید: «ترکیه از پشت پرده با اجازه دادن به ورود تانک ها و هواپیماهای جاسوسی و پهپادها اجازه کار به نیروهای بین المللی علیه داعش از خاک خود را خواهد داد.»


وی تاکید می کند، به احتمال بسیار زیاد آنها پایگاه های خود را در اختیار نیروهای غربی برای انجام فعالیت های غیر جنگی قرار خواهند داد و اجازه نمی دهند که جنگنده های حامل بمب از پایگاه های آنها پرواز کنند. این در حالی است که کارشناسان معتقدند انجام هر گونه عملیاتی علیه داعش نیازمند همکاری موثر کشورهای منطقه نظیر ترکیه، عربستان و اردن که با سوریه و عراق مرز مشترک دارند، است.


فرید هاف، کارشناس سابق مسائل سوریه در وزارت امور خارجه امریکا در این باره می گوید: «هر کس که به فکر پیوستن به پیمان بین المللی بزرگ مبارزه با دولت اسلامی است باید درک کند که کشورش برای مدت طولانی در اختیار ایالات متحده خواهد بود و نمی تواند از این مساله شانه خالی کند.»

برخورد محتاطانه
رئیس سابق مجلس ترکیه گفت : این کشور ناگزیر است درباره مسئله داعش با احتیاط رفتار کند. به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه طرف چاپ ترکیه ، محمد علی شاهین رئیس سابق مجلس و معاون رئیس حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه گفت :‌ رئیس جمهور و نخست وزیر ترکیه موضع آنکارا را درباره این مسئله به مقامات آمریکایی اعلام کرده اند.

وی با بیان اینکه 49 شهروند ترکیه از جمله شماری از دیپلماتها و خانواده های آنان در موصل توسط گروه داعش گروگان گرفته شده اند ، گفت : ما باید برای جلوگیری از به خطر افتادن جان آنان با احتیاط رفتار کنیم.

ترکیه؛ هتل داعش
در حالی که بسیاری از تحلیلگران هراس ترکها از حمله انتقام جویانه داعش به ترکیه را علت، نپیوستن این کشور به ائتلاف بین المللی علیه تروریسم می دانند اما برخی حتی در داخل ترکیه معتقدند که ترکیه همچنان از داعش حمایت می کنند.
نماینده استان هاتای در مجلس ترکیه می گوید: 22 هزار تن از افراد گروه داعش در ترکیه آموزش دیده اند.به گزارش روزنامه ینی چاغ چاپ ترکیه ، علی ادیب اوغلو از نمایندگان حزب جمهوریت خلق در مجلس ترکیه با اعلام این موضوع گفت : گروه تروریستی داعش پس از آغاز درگیری های داخلی در کشورهای خاورمیانه از ترکیه مانند یک هتل استفاده کرد.

ادیب اوغلو تاکید کرد ، آموزش این افراد با اطلاع دولت ترکیه صورت گرفته است و این تروریست ها پس از آموزش برای جنگ به عراق و سوریه اعزام شده اند.
وی گفت : این موضوع اکنون یک موضوع پنهان نیست . داعش از ترکیه به عنوان منبع تامین نیرو و تدارکات استفاده کرده است . افکار عمومی جهان این موضوع را به خوبی می دادند که ترکیه از هیچ حمایتی از داعش فروگذار نکرده است.
نماینده استان هاتای در مجلس ترکیه گفت : به رغم کشتار ترکمن ها توسط عناصر داعش ، ارسال سلاح به داعش از ترکیه همچنان ادامه دارد.
وی گفت : قاچاق سلاح از ترکیه همچنان ادامه دارد و علاوه بر سلاح مهمات نیز از طریق ترکیه به این گروه ارسال می شود.
ادیب اوغلو گفت : شماری از عناصر داعش که در سوریه و عراق در درگیری ها شرکت می کنند ، شهروند ترکیه هستند. برخی از عناصر اروپایی داعش نیز ترک تبار هستند.
وی گفت : گزارش ها حاکی از آنست که دستکم صد تن از افرادی که از ترکیه به داعش پیوسته اند در درگیری ها کشته شده اند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آریا بررسی کرد: ماموریت کری در سرزمین ترکها/ ترکیه گلوگاه مالی داعش را قطع می کند؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X