«ناتو» گرفتار اختلافات درونی و مخالفت‌های بیرونی

«ناتو» گرفتار اختلافات درونی و مخالفت‌های بیرونی

سیاست روز/ متن پیش رو در سیاست روز منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

نشست سران ناتو در حالی در ولز برگزار شد که از یک‌سو اختلافات درونی عملا مانع از اجماع علیه روسیه شد و از سوی دیگر تظاهرات مردم اروپا نشان داد که دیگر ناتو ناجی بشریت نیست و انحلال آن خواستی جهانی است.
سران پیمان آتلانتیک شمالی ناتو در حالی در ولز برگزار شد که بسیاری تاکید دارند اجلاس ناتو شبیه این بود که شما ساعت‌ها وقت بگذارید و آنگاه برای حاصل جمع ۲+۲ به جواب ۵ برسید.
بسیاری بر این عقیده‌اند که در واقع تصمیم به واکنش سریع به سمت مرزهای روسیه با استفاده از تجهیزات موجود در پایگاه‌های ناتو در لهستان، حوزه بالکان و گرجستان پیشتر اتخاذ شده و همگی این تصمیم‌ها تحت لوای مهار روسیه و علاقه به مردم اروپای شرقی صورت گرفت حال آنکه هدف ناتو رسیدن به منافع سلطه‌طلبانه در جهان است که در چارچوب راهبرد ناتو مصوب سال ۲۰۱۰ صورت می‌گیرد.
نشست سران ناتو دیروز در ولز در حالی پایان یافت که به رغم تلاش‌های گسترده آمریکا برای نمایش وحدت اعضا، ناتو از یک‌سو شاهد اختلافات گسترده از جمله در عرصه مقابله با روسیه بود و در عرصه بیرونی نیز مردم اروپا با تظاهرات ضد ناتو خواستار انحلال آن شدند.
ناتو به عنوان بازوی نظامی آمریکا در حالی ادعای پلیس جهان بودن را دارد که شرایط درونی و بیرونی چندان مناسبی ندارد بگونه‌ای که برخی تاکید دارند از ناتو صرفا ویترینی باقی مانده که درون‌مایه‌ای ندارد. نشست دو روزه سران ناتو در حالی در ولز پایان یافت که در ظاهر از اتحاد گفتند و در عمل وفاقی در آنها مشاهده نمی‌شود در حالی که اعتراض‌های مردمی نیز عملا این نشست را تحت‌الشعاع قرار داد.

تظاهرات علیه ناتو
در ادامه مخالفت‌های مردمی با سیاست‌های جنگ‌طلبانه ناتو، صدها معترض به سیاست‌های سازمان پیمان آتلانتیک شمالی همزمان با برگزاری نشست سران ناتو در ولز، تظاهرات کردند.
تظاهرات‌کنندگان در پلاکارد خود نوشته بودند "ناتوی هسته‌ای، نه متشکریم!". فعالان ضدجنگ در غرب درباره جنگ‌افروزی‌های جدید ناتو هشدار دادند. این درحالی بود که معترضان به برگزاری این نشست که از فعالان ضدجنگ بودند در محل برگزاری این نشست، تجمع کردند. آنها می‌گفتند که تنها راه‌حل مناقشه جاری در منطقه خاورمیانه گفت‌وگو است. ناتو سازمانی است که پس از پایان جنگ سرد باید منحل می‌شد. بسیاری از طرفداران ناتو از اتفاق‌های رخ داده بین روسیه و اوکراین خوشحال هستند زیرا می‌توانند به این بهانه بار دیگر جنگ سرد به راه بیندازند.»

اختلافات درونی ناتو
آنچه در نشست ناتو نمود داشت اختلافات داخلی اعضا بود چنانکه خبرنگار اعزامی شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار به محل برگزاری نشست سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در ارتباط تصویری با این شبکه از اختلاف نظر اعضای ناتو در‌خصوص نحوه برخورد با روسیه در مساله اوکراین خبر داد.
بنابر این گزارش در نشست سران ناتو که در ولز برگزار می‌شود و به موضوع اوکراین پرداخته است گفتمان دیپلماتیک و سیاسی بر دیگر گفتمان‌ها برتری یافته است و آنچه اکثریت از آن حمایت می‌کنند آتش‌بس است. در عین حال در گزارش خبرنگار این شبکه از محل نشست آمده است: اما واژگان در قبال روسیه شدیداللحن است هر چند ۲۸ عضو ناتو حرف یکسانی ندارند اما به هر حال می‌دانیم که خبری از تحویل تسلیحات مرگبار به اوکراین نخواهد بود، اما از ارتش این کشور حمایت خواهد شد.
قرار است کمکی ۱۵ میلیون یورویی در اختیار اوکراین قرار گیرد. اختلافات میان سران ناتو زمانی آشکارتر می‌شود که مرکل صدراعظم آلمان گفت کشورهای اروپایی آمادگی دارند برای یافتن راه‌حلی سیاسی برای بحران اوکراین، با روسیه وارد مذاکره شوند. مرکل که برای شرکت در نشست ناتو به ولز سفر کرده، گفت برلین آماده است برای یافتن راهکاری سیاسی برای پایان دادن به بحران در مناطق شرقی اوکراین، با مسکو مذاکره کند.
صدر اعظم آلمان همچنین گفت در نشست ناتو این اعتقاد و اتفاق نظر وجود دارد که بحران کنونی در اوکراین راه‌حل نظامی ندارد. نکته قابل‌توجه آنکه نخست‌وزیر اسلواکی به دنبال یک نشست فوق‌العاده کابینه دولتش نسبت به تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه اظهار تردید کرد و گفت: این تحریم‌ها او را به خنده انداخته است.
"رابرت فیکو" نخست‌وزیر اسلواکی در اظهاراتی پس از نشست فوق‌العاده کابینه دولتش گفت: ما اطلاعاتی داریم که همه اجناسی که از اتحادیه اروپا به روسیه صادر می‌شود، از خاک بلاروس و ترکیه صادر می‌شوند و ترکیه یکی از اعضای ناتو است.
وی افزود: تحریم‌های اروپا تاثیر موردنظر را نخواهند داشت و هیچ چیز را در زمینه رفتار روسیه تغییر نخواهند داد. ما با این تحریم‌ها صرفا به خودمان ضربه می‌زنیم. اگر روسیه تدابیر تلافی‌جویانه اتخاذ کند صنعت خودروی اسلواکی شش تا هشت هزار شغل را از دست می‌دهد درحالی که این صنعت نیرو محرکه اقتصاد اسلواکی است.
در همین حال «ایویکا تادیش» معاون وزیر امور خارجه صربستان با بیان اینکه این کشور، اتحادیه اروپا را در تحریم روسیه همراهی نمی‌کند، اعلام کرد که به احتمال فراوان صربستان تحت فشار بیشتر اتحادیه اروپا قرار خواهد گرفت.

بازی با برگه اوکراین
محوری که در نشست ناتو بیشتر مورد توجه بوده مسئله اوکراین بود و آمریکا تلاش کرد با این مولفه ضمن سوق دادن اروپا به تامین بودجه‌های نظامی آمریکا در قالب نیروی واکنش سریع ناتو، فضایی منفی علیه روسیه ایجاد و چنان وانمود نماید که اجماعی بزرگ علیه مسکو ایجاد کرده است. تقویت روابط اوکراین و ناتو و دورنمای روابط بروکسل با مسکو، در کنار سایر مسائل، از جمله مهم‌ترین موضوعات مورد بررسی در نشست دو روزه رهبران کشورهای عضو ناتو در ولز بود.
مقامات کی‌یف امیدوارند که نتیجه نشست سران ولز، اعلام وضعیت خاص اوکراین بعنوان «شریک ویژه ناتو» باشد تا در سایه آن بتوانند علاوه بر حمایت سیاسی، روی ارائه کمک‌های مالی و نظامی این سازمان حساب کنند.
در همین چارچوب راسموسن دبیر‌کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی می‌گوید که این سازمان نقشی در تصمیم اعضا برای ارسال کمک‌های نظامی به اوکراین نداشته است. وی ابراز داشت که مالکیت تجهیزات نظامی مزبور در دست ناتو نیست، بلکه در اختیار هر یک از اعضا است؛ به همین خاطر چنین تصمیماتی را اعضا اتخاذ می‌کنند، نه ائتلاف.
«آندرس فوگ» دبیر‌کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی گفت که ناتو همه گام‌های لازم برای تضمین دفاع از متحدان خود را بر می‌دارد. در ادامه یارگیری غرب علیه روسیه وزیر امور خارجه ازبکستان در نشست ناتو، حضور یافت.
در واکنش به تهدیدات و تحرکات غرب سخنگوی دفتر ریاست‌ جمهوری روسیه تاکید کرد ادعای رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد حضور نظامی روسیه در خاک اوکراین با اظهارات سخنگوی وزارت خارجه این کشور که چنین اطلاعاتی را تایید نکرده، کاملا مغایرت دارد. در این میان وزیر امور خارجه روسیه از آمادگی مسکو در گروه «تماس» برای کمک به برقراری ثبات در شرق اوکراین خبر داد. دولت اوکراین اعلام کرد به منظور تقویت موضع دفاعی خود اقدام به ساخت دیوار در مرزهای مشترک با روسیه می‌کند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان ««ناتو» گرفتار اختلافات درونی و مخالفت‌های بیرونی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X