سرمقاله اطلاعات/ انتخابات یا توافق انتخاب در افغانستان!

سرمقاله اطلاعات/ انتخابات یا توافق انتخاب در افغانستان!

اطلاعات/ «انتخابات یا توافق انتخاب در افغانستان!» عنوان یادداشت روز روزنامه اطلاعات به قلم ابوالقاسم قاسم زاده است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

آمریکایی‌ها موفق شدند به صورت اورژانسی مشکل انتخاب رئیس جمهور جدید در افغانستان را حل کنند. یکی از دو نامزد انتخاباتی، دکتر عبدالله عبدالله چشم پزشک است که سابقه مبارزاتی همدوش با جهادگران به رهبری احمدشاه مسعود را دارد و پس از سقوط دولت طالبان، به مدت پنج سال وزیر خارجه افغانستان بود و در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال ۱۳۸۸ رقیب انتخاباتی حامد کرزی شد. او در آن زمان به دور دوم رسید، اما با نظر آمریکایی‌ها به بهانه جلوگیری از شکست وحدت ملی در افغانستان، از ادامه شرکت صرفنظر کرد و حامد کرزی برای بار دوم رئیس جمهور افغانستان شد. در انتخابات جدید ریاست جمهوری افغانستان (۱۳۹۳) بسیاری بر این باور بودند که دکتر عبدالله این بار به ریاست جمهوری انتخاب می‌گردد، اما با تفاوت ۸ درصد از آراء در دور اول که دکتر عبدالله اول شد، انتخابات به دور دوم کشید. در دور دوم با اعتراض دکتر عبدالله به وجود مدارک روشن درباره تقلب، آشفتگی بالا گرفت که در نهایت منجر به بازشماری آراء گردید.

نامزد دوم، اشرف غنی احمدزی که او را اقتصاددان افغانی معرفی می‌کنند، دارای دکترای مردم‌شناسی از دانشگاه کلمبیا در نیویورک است که سالها در آمریکا زندگی کرده و همسر او آمریکایی لبنانی تبار است. در دور اول ریاست جمهوری حامد کرزی سه سال وزیر مالیه افغانستان بود. با طالبان همواره ارتباطات خود را به عنوان نماینده پشتون‌ها حفظ کرده و از سوی آقای کرزی در گفتگوها با طالبان شرکت می‌کرد. آقای دکتر احمدزی همواره با نماینده سیاسی دولت آمریکا در افغانستان ارتباط نزدیک داشت. اگرچه در دور اول انتخابات اخیر نتوانست بیشتر از ۳۸ درصد آراء مردم را کسب کند، اما در دور دوم او را پیروز انتخابات ریاست جمهوری معرفی کردند. طرفداران آقای اشرف غنی احمدزی برنامه‌های اقتصادی او را قابل اعتماد و منسجم می‌دانند و بر سابقه تجربه‌ کاری او در بانک جهانی در آمریکا اشاره دارند.

انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان بجای جشن پیروزی مردم این کشور به رقابت سخت و نفس‌گیر دو نامزد انتخاباتی مبدل گردید که محور اصلی آن تقلب در دور دوم بود. مرحله به مرحله آشفتگی در افغانستان چنان شد که بسیاری جنگ جدید داخلی در این کشور را پیش‌بینی می‌کردند. در فاصله چند ماه از این بحران بیش از ۱۰ میلیارد دلار سرمایه از افغانستان خارج شد. بسیاری که اندک ثروتی از راه تجارت و یا سرمایه‌گذاری‌ها در افغانستان پیدا کرده بودند پا به فرار از کشور خود گذاشتند. افغانستان در بحران آشکار سیاسی و اقتصادی قرار گرفت. دولت اوباما به صورت مستقیم وارد صحنه مبارزات انتخاباتی شد. وزیر خارجه آمریکا دو بار به کابل سفر کرد و با هر دو نامزد انتخاباتی گفتگوی مستقیم داشت تا سرانجام با طرح پیشنهادی او موافقت شد. در این توافق آقای اشرف غنی احمدزی رئیس جمهور و آقای عبدالله رئیس شورای عالی اجرایی در افغانستان شدند. در حالی‌که چنین عنوانی (رئیس شورای عالی اجرایی) در قانون اساسی افغانستان وجود ندارد، اما با میانجی‌گری سفارت آمریکا در کابل و همکاری نماینده دبیرکل سازمان ملل در افغانستان، دو طرف درباره اعلام نتیجه و تقسیم ۵۰ درصدی قدرت تفاهم کردند. بهانه این تفاهم ممانعت از فروپاشی کشور است. اساس محورهای طرح توافقی، تشکیل لویه جرگه برای بازنگری جدید در قانون اساسی افغانستان، اصلاح نظام انتخاباتی، ایجاد پست ریاست اجرایی (نخست‌وزیری)، تفکیک کابینه و شورای وزیران است. قرار شده است طی ۲ سال آینده طرح مورد توافق مسیر قانونی را طی کند. بعد از امضاء طرح توافق از سوی آقایان عبدالله و احمدزی، رئیس ستاد انتخاباتی افغانستان بدون اعلان میزان آراء شمارش شده، اعلام کرد آقای اشرف غنی احمدزی رئیس جمهور جدید افغانستان شده است. حامد کرزی نفس راحت کشید و این توافق انتخابات را به ملت افغانستان تبریک گفت. تا چند روز دیگر مراسم سوگند ریاست جمهوری جدید افغانستان انجام می‌پذیرد که اولین اقدام آقای اشرف غنی احمدزی، امضاء مسئولیت ریاست اجرایی برای آقای عبدالله عبدالله خواهد بود! اوباما و دکتر روحانی رؤسای جمهوری آمریکا و ایران در ردیف اولین رؤسای جمهوری هستند که همزمان انتخاب رئیس جمهور جدید افغانستان را به آقای «احمدزی» و به ملت افغانستان تبریک گفته‌اند!

اگرچه همه باور دارند که در مدت چند ماه از برنامه اجرای انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، این کشور ضربه‌های بزرگ مالی و سیاسی دیده و در آستانه جنگ داخلی دیگر قرار گرفته، اما این تجربه تلخ نشان دیگری از سیاست نظامی‌گری و اشغال افغانستان توسط آمریکا است. دولت «اوباما» عجله داشت تا هر چه زودتر فرد مورد اعتماد آمریکا بعد از پایان دوره طولانی ریاست جمهوری «حامد کرزی» رئیس جمهور افغانستان گردد و اعلام دولت جدید کند. توافق‌نامه امنیتی که حامد کرزی آنرا رد کرد و امضاء نکرد باید در اولین فرصت توسط آقای احمدزی امضاء گردد. آقای احمدزی در انتخابات چند بار اعلام رسمی کرد که به محض انتخاب به ریاست جمهوری، این توافقنامه را امضاء خواهد کرد. آمریکایی‌ها دو کار در افغانستان انجام دادند.

کار اول، برقراری امنیت نسبی در این کشور از طریق اشغال نظامی افغانستان با حضور قوی ارتش آمریکا است. این امنیت نسبی به زور سرنیزه‌های سربازان آمریکایی در افغانستان برقرار شده است.

کار دوم، آمریکا سرکیسه کمک‌های دلاری را برای افغانستان باز کرد. اما این دلارها، بجای اجرای طرح‌های سازندگی و یا تعدیل فقرزدگی مردم افغانستان، به جیب دولتمردان و برخی از شخصیت‌های مؤثر سیاسی و حاکمان قبایل و سران قومیت‌ها سرازیر شد. تضاد طبقاتی ناشی از این سیاست (بخشش دلارها در افغانستان توسط آمریکا) روز به روز شکاف وسیع‌تری پیدا کرد. امروز در جامعه افغانستان دو بخش؛ قشر ثروتمندان و صاحبان دلارها و بخش وسیع و گسترده از مردم فقرزده دیده می‌شود. دولت «اوباما» در طرح موسوم به قرارداد امنیتی با افغانستان می‌خواهد تا دو سال آینده همه سربازان آمریکایی را از این کشور خارج کند. در این طرح دولت افغانستان باید برتری قضایی آمریکا را بپذیرد و اصل «کاپیتولاسیون» یا حاکمیت قضایی دولت آمریکا در افغانستان را قبول کند. دولت «اوباما» براساس همین طرح بجای انتخابات آزاد ریاست جمهوری در افغانستان، طرح توافق انتخاب را در این کشور اجرا کرد. اگرچه بسیاری از کشورها در منطقه از سرانجام چنین توافقی ابراز رضایت کرده‌اند و آن را پایان مسیری دیده‌اند که خطر جنگ‌های داخلی در این کشور را عیان کرده بود، اما هنوز نمی‌توان نسبت به آینده سیاسی این کشور امیدواری روشنی ابراز کرد. مردم افغانستان بار دیگر از تثبیت اراده ملی خود از طریق انتخابات مأیوس شده‌اند. کشور خود را در دو بازوی اشغال می‌بینند، بازوی نظامی ارتش آمریکا و بازوی دلارها که سیاستمداران حاکم را روز به روز فربه‌تر می‌سازد. مردم افغانستان در امنیت نسبی شاهد دو جریان عمومی آشکار در کشور خود هستند، گسترش مرحله به مرحله فقرزدگی و دیگر، رشد و فراگیری فساد در کشور خود. آقای «احمدزی» رئیس جمهور جدید و آقای عبدالله رئیس شورای اجرایی نه می‌توانند این واقعیت تلخ در کشور خود را انکار کنند و نه تا اینجای کار برنامه و یا اراده مدیریت قوی از خود برای آینده افغانستان نشان داده‌اند. برخی موج جدید ترور در افغانستان را پیش‌بینی می‌کنند. اگرچه دولت «اوباما»‌ چنین سیاستی نداشته باشد، اما با دلارهای اهدایی آمریکا، قلدرهایی در افغانستان ساخته و پرداخته شده‌اند که هنوز می‌خواهند با سلاح‌‌های در اختیار خود باج‌گیری کنند!

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرمقاله اطلاعات/ انتخابات یا توافق انتخاب در افغانستان!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X